
Naujausios
Socialinė darbuotoja: pasirinkau teisingą kelią
Irena Čerkauskienė Žagarės seniūnijos (Joniškio rajonas) socialine darbuotoja tapo 1999-aisiais. Tais metais laimėjusi konkursą ji sugrįžo į gimtąjį miestą iš Šiaulių, kur 22-ejus metus dirbo su aklaisiais.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Dirbo su aklaisiais ir silpnaregiais
Socialinės darbuotojos Irenos Čerkauskienės visas gyvenimas susijęs su socialine sfera. Žagarėje baigusi vidurinę mokyklą, ji be didelių dvejonių pasirinko studijas tuometiniame Šiaulių pedagoginiame institute (dabar – Šiaulių universitetas), nes giminėje buvo nemažai pedagogų – brolis, pusseserės.
Taikė į logopedės specialybę, tačiau jai ir dar keletai stojusiųjų pritrūko balų, jaunuoliams pasiūlyta studijuoti kartu su renkama nauja tiflopedagogų grupe.
Studijuojant praktines paskaitas vedęs tuometinis Lietuvos aklųjų draugijos Šiaulių gamybinio mokymo kombinato direktorius Juozas Dzidolikas užklausė, gal kas nors iš studentų norėtų dirbti minėto kombinato bendrabučio auklėtoju. Irena pasisiūlė ir niekada nesigailėjo.
„Aklųjų kombinatas turėjo visą miestelį: ne tik gamybines patalpas, bet veikė kirpykla, poliklinika, vaikų darželis, parduotuvė, kitos įstaigos. Tačiau kartais reikėdavo palydėti akluosius į miestą tvarkyti įvairių dokumentų. Kartą teko ir su pačiu direktoriumi J. Dzidoliku važiuoti į Maskvą, ten jis turėjo susitikti konsultuotis su mokslininkais, pritaikydavusiais įvairią techniką akliesiems. Įdomi buvo kelionė, daug pamačiau. J. Dzidolikas apskritai buvo žmogus, iš kurio daug išmokau: kaip suprasti akląjį, kaip padėti. Didelę įtaką padarė ir direktoriaus pavaduotojas socialiniams reikalams Kazimieras Gailius. Jis rašė eiles, kūrė dainas, buvo meniškos sielos žmogus“, – prisimena I. Čerkauskienė.
Direktoriaus palinkėjimą stengėsi pateisinti
Į gimtąją Žagarę, sako pati I. Čerkauskienė, sugrąžino likimo pirštas. 1999 metais perskaitė laikraštyje, kad skelbiamas konkursas seniūnijos socialinio darbo organizatoriaus pareigoms.
Buvo nelengvas laikas: mirė uošvis, vyras liko bedarbiu, be to, Žagarė, kurioje užaugo, visada buvo sava, žmonės pažįstami, tad nusprendė dalyvauti. Ir laimėjo.
„Aklųjų kombinato direktoriui apie savo išėjimą pasakiau tik po konkurso. Iki šiol pamenu jo žodžius: „Nenusimink, tu būsi gera socialinė darbuotoja“. Stengiuosi tuos žodžius pateisinti. Nežinau, kaip išeina“, – sako I. Čerkauskienė.
Žagarės seniūnija – antra pagal gyventojų skaičių rajone po Joniškio seniūnijos, tad ir besikreipiančių klientų joje daugiau nei kaimiškosiose seniūnijose. Kartais durys neužsidaro, gyventojai kreipiasi dėl paramos maisto produktais, dėl vaiko pinigų, kuro kompensacijos bei kompensacijos už geriamąjį vandenį.
Nemažai žmonių pasiima greituosius kreditus, kurių nesugeba laiku grąžinti. Socialinei darbuitojai tenka kontaktuoti su antstoliais, kad neužblokuotų sąskaitų, į kurias pervedamos pašalpos.
Nors apskritai gyventojų Žagarėje sparčiai mažėja, daugėja vyresnio amžiaus žmonių, kuriems reikia įvairių paslaugų.
„Pagalba į namus labai reikalinga, tik ne visi žmonės ją priima, išgirdę, kad reikės susimokėti. Vis dėlto pagal pajamas ir valandų skaičių, kiek ateina lankomosios priežiūros specialistas, sumos susidaro nedidelės – 10–30 eurų“, – sako socialinė darbuotoja.
Būta sudėtingų momentų
Irenos Čerkauskienės darbo praktikoje būta sudėtingų momentų, kurie ilgam įstrigo atmintyje. Iš Kauno klinikų kartą teko parsivežti mirusį kelių mėnesių kūdikį.
„Važiavome su nepilnamete mama, kuri buvo labai pasimetusi. Ekspertas pakvietė: „Ateikite, pažiūrėkite, kaip mes jį aprengėme“. Nuėjau viena, nes mačiau, kad jai pernelyg sunku ir tas vaizdas dar labiau gali prislėgti. Šviesesnis dalykas šioje istorijoje tas, kad merginos gyvenimas susiklostė sėkmingai. Ji susirado mylimą žmogų, ištekėjo ir išvažiavo gyventi į užsienį, – mena socialinė darbuotoja. – Ne kartą teko laidoti vienišus, artimųjų neturinčius žmones.“
Dar vienas įsimintinas atvejis, susijęs su vyresnio amžiaus žmogumi, atsitiko praėjusiais metais.
Į seniūniją paskambinęs žmogus pranešė, kad jau antra diena, kaip nemato kaimyno, kuris nuolat vaikščiodavo, važinėdavo dviračiu arba stumdavosi jį, marširuodamas gatvėmis.
Nuvykę seniūnijos darbuotojai rado vyriškį rakandais ir šiukšlėmis apgriozdintame būste įkritusį ir įstrigusį tarp televizoriaus ir sofos. Žmogus nebepajėgė pats atsistoti. Spigino 20 laipsnių šaltis, o namas nekūrentas, basas kojas šeimininkui šildė prisiglaudę šunys.
Teko kviesti policiją, kad įeitų į būstą, šungaudį, kad galėtų prisibrauti per gyvūnus prie vyro, greitąją medicinos pagalbą, nes akivaizdžiai reikėjo pagalbos.
Vyras buvo gydomas ligoninėje. Vėliau jį apgyvendino Krizių centre Joniškyje, kad per žiemą pabūtų. Žmogui ten iš pradžių patiko, bet parvažiavęs namo pasiimti daiktų, užsispyrė nebegrįšiąs. Mat kol gydėsi, iš namo dingę dokumentai, kiti svarbūs daiktai.
„Pakvietėme mobilią komandą iš Migracijos tarnybos, kuri atvykusi jį nufotografavo, asmens dokumentą padarėme nemokamai“, – pasakoja I. Čerkauskienė.
Nepaisant sudėtingų situacijų socialinė darbuotoja sako, kad dirbti jai malonu, kai gali kitiems padėti. Be to, dauguma žmonių geranoriški.
„Yra viena moteris, kuri kasmet, kai tvarkosi dokumentus kietojo kuro kompensacijai gauti, atneša gėlę ar eglutės šaką su žaisliukais. Padėkoja, kad malonu bendrauti“, – gražiomis akimirkomis, kurios nuskaidrina kasdienybę, dalijasi I. Čerkauskienė.
Autorės nuotr.
Irena Čerkauskienė 22-ejus metus dirbo su aklaisiais ir silpnaregiais, o nuo 1999-ųjų – Žagarės seniūnijos socialinė darbuotoja.