Socialdemokratinė negalia

Socialdemokratinė negalia

Socialdemokratinė negalia

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Šiauliai įklampinti į skolų liūną, sodinami ant bado dietos, o valdantieji nesugeba peržengti politinių žaidimų ir „savų“ interesų rubikono.

Kad situacija keisis, galima buvo tikėtis, kai į miesto valdžią rinkėjai atvedė opozicijoje buvusius socialdemokratus. Pergalė buvo svari, Taryboje Socialdemokratų frakcijai priklauso 13 Tarybos narių iš 31.

Bet Šiaulių socialdemokratai, panašu, nenori arba tiesiog nesugeba valdžioje dirbti. Darbas nemalonus, nes reikia srėbti koalicijos „partnerių“ privirtą košę, prisiimti atsakomybę už nepopuliarius taupymo sprendimus.

Miesto socialdemokratų lyderiams, kurie rengiasi Seimo rinkimams, tai neparanku. Rinkimus lengviau laimėti valdžią kritikuojant, nei valdžioje būnant. Todėl meras Justinas Sartauskas savojoje Socialdemokratų frakcijoje yra atsidūręs mažumoje.

Situacija paradoksali — meras inicijuoja taupymo programą, o savi nepalaiko. Meras posto įkaitas — biudžetą reikia karpyti dešimtimis milijonų litų — kitaip biudžetininkai algų nebesulauks jau spalį.

Garsiąją taupymo deklaraciją socialdemokratai pasirašo tik sukandę dantis, išsiderėję „siauresnį“ nepopuliarų mokyklų jungimo variantą.

Bet taupymo sprendimai subliūkšta pirmame žingsnyje. Pirmiausia pasižymi Tarybos „senoji gvardija“ ir prastumia Menų inkubatoriaus projektą. Bet neatsilieka ir „naujoji gvardija“ su socialdemokratais priešakyje — atmeta Savivaldybės etatų mažinimą.

Balsavimas dėl šių dviejų sprendimų simptominis — ir toliau miesto valdžioje viršų ima „politinio verslo“ interesai, ambicijos ir intrigos.

Kas toliau?

Šiaulių miesto taryboje kitų partijų frakcijos galėtų sudaryti minimalią valdančiąją daugumą ir be socialdemokratų.

Bet vis dar laukia socialdemokratų apsisprendimo — tiksliau skilimo. Pats J. Sartauskas apie tai yra prabilęs. Nepavyks į „taupymo programą“ įtraukti visos Socialdemokratų frakcijos, ją skaldys.

Iš 13 frakcijos narių, jeigu atskiltų 4— 5, galima būtų įkurti naują socialdemokratinę frakciją, kuri dirbtų valdančiojoje koalicijoje. Tokiu atveju socialdemokratams dar išliktų mero postas ir galimybė savo rinkėjams įrodyti, jog sugeba dirbti ne tik opozicijoje, bet ir valdžioje. Toks socialdemokratų skilimo pavyzdys jau yra Kaune: viena partija — dvi frakcijos.

Klausimas, kiek rinkėjai dar kentės partinius žaidimus? Pažadus: „Ateisime, padarysime tvarką“? Tačiau laimėję rinkimus politikai tesugeba rėkti: „Žiūrėkite, ką anie pridirbo!“

Šiauliuose jau nebėra nė 100 tūkstančių rinkėjų — 94 tūkstančiai. Dabartinę miesto valdžią jau rinko vos 34 tūkstančiai. Didžioji dauguma — nusispjovė. Arba seniai „balsuoja kojomis“ — išvažiuoja iš Lietuvos, nes nebetiki, kad čia galima ką nors pakeisti.