Sliekai — daržo pagalbininkai

Sliekai —  daržo pagalbininkai

AUGINKIME DERLIŲ KARTU

Sliekai — daržo pagalbininkai

„Biohumusas — vertingesnis už paprastą kompostą ir susidaro greičiau, nereikia laukti 2 metų“, — žino Romas Senkus, Rėkyvos pagrindinės mokyklos direktorius. Vienoje iš prie mokyklos įrengtų kompostinių gyvena Kalifornijos sliekai, kurie ir gamina biohumusą.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Biohumusas vertingas

Kadangi kompostinė su Kalifornijos sliekais įrengiama paprastai ant žemės, ją reikia apsaugoti nuo kurmių, kad ir paprastu tinkleliu, paaiškina R. Senkus. Į kompostinę įsisukę kurmiai gali sunaikinti sliekus.

„Sliekų perdirbtas organinių medžiagų junginys biohumusas — ekologiška trąša, neleidžianti kauptis nitratams. Jame nėra ir piktžolių sėklų. Biohumuse gausu makro ir mikroelementų, vitaminų, antibiotikų, fermentų, 18 aminorūgščių bei naudingos mikrofloros“, — vardija R. Senkus.

Pasak jo, palyginti su mėšlu, biohumuse yra 100 kartų daugiau bakterijų, atstatančių dirvožemio gyvybingumą. Jo rūgštingumas artimas neutraliam, todėl trukdo plisti įvairių ligų sukėlėjams. Negana to, biohumuse daug biologiškai aktyvių medžiagų, greitinančių sėklų dygimą, didinančių augalų atsparumą ligoms. Tai labai svarbu auginant daržoves, gėles ir sodo augalus sodyboje ar kolektyviniame sode.

Kalifornijos sliekai

Rėkyvos mokyklos kieme įrengtoje kompostinėje gyvena Kalifornijos sliekų. R. Senkus sako, kad jų gavo iš giminaičių. „Sliekų galima gauti ir Šiauliuose, geriausia klausti žvejybos reikmenų parduotuvėse“, — pataria ponas Romas.

Kalifornijos sliekai yra 6— 8 centimetrų ilgio, 3— 4 milimetrų skersmens ir sveria apie vieną gramą. Jauni būna balti, o suaugę — raudoni. Per parą suvartoja tiek maisto, kiek sveria patys. Organizmas jo įsisavina 40 procentų, o 60 procentų perdirba ir išskiria grumstelių pavidalo, kurie vadinami kaprolitais.

Kalifornijos slieko kokone būna nuo 2 iki 22 kiaušinėlių, kitų sliekų rūšių — tik nuo vieno iki trijų. Skirtingai nuo paprastųjų sliekų, Kalifornijos sliekai gyvena 4 kartus ilgiau, t. y. 16 metų. Lietuvoje jie intensyviau veisiasi pavasarį ir rudenį.

Kalifornijos sliekai susilaukia per 100 kartų daugiau palikuonių. Užtikrinus palankias gyvenimo sąlygas, per metus jie atveda po 1500 vaikučių.

Pasak R. Senkaus, sliekus reikia tik įleisti į komposto krūvą. Svarbiausia, kad sliekams netrūktų žalio maisto — žolės ir lapų.

KOMPOSTINĖ: Rėkyvos pagrindinės mokyklos kieme įrengtos dvi kompostinės. Plastikiniame konteineryje laikomas parastas kompostas, o ant žemės įrengtoje kompostinėje sodo atliekas doroja sliekai.

SLIEKAI: Už paprastą kompostą vertingesnis biohumusas, kurį gamina sliekai. Geriausia kompostinėje apgyvendinti Kalifornijos sliekus, jie yra vislūs ir ilgiau gyvena.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.