Savivaldybė savų nebaus

Savivaldybė savų nebaus

SKAITYTOTOJAI KLAUSIA

Savivaldybė savų nebaus

Po to, kai paskelbėme, jog Viešųjų pirkimų tarnyba Šiaulių savivaldybėje rado pažeidimų perkant judriojo telefono ryšio paslaugą bei nešiojamus kompiuterius, skaitytojai klausė: ar kas nors dėl to prisiims atsakomybę? Paaiškėjo, kad administracinei atsakomybei praėjęs senaties terminas, o Savivaldybėje kaltų ir neiškoma.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Senaties terminas praėjęs

„Judriojo ryšio pirkimo sutartys sudarytos grubiai pažeidžiant viešųjų pirkimų įstatymą, — aiškino “Šiaulių kraštui“ Viešųjų pirkimų tarnybos Prevencijos ir kontrolės skyriaus vedėja Jolita Rima Puškorienė. — Tačiau patikrinimo metu jau buvo suėjęs administracinis senaties terminas, todėl negalėjome surašyti protokolo. Savo išvadose tik konstatavome pažeidimus“.

Tarnyba pažeidimų rado atlikdama planinį patikrinimą. Nupirkti kompiuterius Tarybos nariams 2007 metų balandį pasiūlė meras Genadijus Mikšys, tąsyk teigdamas, jog yra daug firmų, palankiomis sąlygomis siūlančių nešiojamuosius kompiuterius ir jų priežiūrą. Tada meras sakęs, jog kompiuteriai daug nekainuotų, papildomų lėšų iš miesto biudžeto nereikėtų, pakaktų tų pinigų, kurie yra skirti Savivaldybės Informatikos skyriaus reikmėms.

Informatikos skyrius tų pačių metų balandžio 17 dieną pasirašė susitarimą su bendrove „Omnitel“, kuri įsipareigojo suteikti galimybę įsigyti 28 nešiojamuosius kompiuterius ir “Omni Connect“ paslaugos komplektus.

Paklaustas, kodėl nebuvo surengtas konkursas, Informatikos skyriaus vedėjas Saulius Kondrotas dabar teigia, kad sutartis su bendrove „Omnitel“ buvo sudaryta 2006 metų balandį, o po metų iš tos pačios bendrovės užsakyta jau minėtoji paslauga ir įranga.

Sutartis pasirašyta be konkurso

Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė, jog sutartis su „Omnitel“ pasirašyta be viešojo pirkimo, negana to, ji — neterminuota. “Pirkimo sutarties terminas negali būti ilgesnis kaip treji metai, nebent įstatymais numatytos kokios nors išimtys. Tačiau fiksuoto ir judriojo ryšio paslaugų pirkimams išimtys nenumatytos“, — sako J. R. Puškorienė.

Pasirašiusi sutartį su „Omnitel“, Savivaldybė įsipareigojo naudotis judriojo ryšio paslaugomis ne mažiau kaip už 10 tūkstančių litų per mėnesį (per metus tai sudaro ne mažiau kaip 120 tūkstančių litų). Įmoka už kompiuterį ir modemą kainuoja dar 129 litus per mėnesį (už 28 kompiuterius per mėnesį tenka pakloti apie 3600 litų, o per metus — beveik 43350 litų). Paskutinės įmokos terminas — kitų metų balandis.

Kaltų neieško

Viešųjų pirkimų tarnybos atlikto patikrinimo išvados Savivaldybę pasiekė dara pernai — spalio 13-ąją. Per penkis mėnesius nebuvo imtasi jokių priemonių: sutartys nenutrauktos, kaltieji nenubausti.

„Gegužės mėnesį skelbsime konkursą fiksuoto ir judriojo ryšio operatoriui parinkti“, — sakė Informatikos skyriaus vadovas S. Kondrotas. Šių metų balandį sueina treji metai nuo sutarties su “Omnitel“ pasirašymo.

Sėkmės dalyku galima laikyti tai, kad Viešųjų pirkimų tarnyba Savivaldybėje neapsilankė kiek anksčiau, kol dar nebuvo suėjęs senaties terminas. J. R. Puškorienė sako, kad tuomet vien įspėjimais ir papeikimais nebūtų išsisukta, atsakingiems asmenims grėstų piniginės baudos. Paprastai už įstatymų nesilaikymą būna atsakinga viešųjų pirkimų komisija. Kadangi tokios šiuo atveju nebuvo, pasak J. R. Puškorienės, atsakomybė grėstų sutartį pasirašiusiam skyriaus vedėjui.

KOMPIUTERIAI: Šiaulių miesto tarybos nariai buvo „kompiuterizuoti“ nusižengiant įstatymams, tačiau priversti Savivaldybę ieškoti kaltų nėra kam.

Redakcijos archyvo nuotr.