
Naujausios
Savivaldybė prakalbo apie įsipareigojimą privatiems darželiams
Šiaulių miesto taryba praėjusią savaitę nusprendė skirti po 70 eurų už vaiko ugdymą privačiuose darželiuose. Ar tiek sumažėtų tėvams įmoka už vaiką, buvo neaišku, todėl tik dabar pradėta svarstyti, kaip privačius darželius įpareigoti įmoką mažinti.
Rūta JANKUVIENĖ
Po kritikos
„Šiaulių kraštas“ rašė, jog miesto Taryba sprendimą dėl vaikų ugdymo rėmimo nevalstybinėse įstaigose priėmė valdančiosios koalicijos balsais.
Nuo rugsėjo po 70 eurų už vaiką bus pervedama privačioms įstaigoms, sudariusioms sutartis su Savivaldybe. Taip pat laisviesiems mokytojams, įregistravusiems veiklą.
Opozicija piktinosi, jog bus remiamos ne šeimos, o privatus verslas, nes nebuvo atsakyta, ar mažės tėvų įmokos.
Nuskambėjo tik „prielaida“, jog konkurencija privers įstaigas mažinti įmokas.
Bet šią savaitę jau kitaip mąstoma.
„Įvertinę politikų pastabas, manome, kad į sutartis įrašysime sąlygą paramos dalimi mažinti tėvų įmokas, – sakė „Šiaulių kraštui“ Violeta Damskienė, Švietimo skyriaus vedėja.
Be to, išsiaiškinta, jog yra Vyriausybės nutarimas dėl nevalstybinio švietimo rėmimo. Jame aiškiai apibrėžiama: finansinė parama iš valstybės ar savivaldybės biudžeto skiriama, kad būtų sumažintos ugdytinių įmokos už mokslą ar lavinimą.
Vyriausybė nutarimą priėmė 1995 metais, bet jo nuostatos galioja iki šiol.
Privačių ikimokyklinių įstaigų bei laisvųjų mokytojų finansavimo ir paramos lėšų administravimo tvarkos aprašą ketinama parengti per mėnesį.
Rugpjūtį jis bus teikiamas tvirtinti miesto Tarybai.
Kitos savivaldybės nurodo mažinti
V. Damskienė teigė, jog rengiant tvarkos aprašą analizuojama kitų savivaldybių praktika.
Vilniaus, Kauno, Kaipėdos ir Kauno rajono savivaldybės yra nusprendusios remti vaikų ugdymą privačiuose darželiuose.
Šios savivaldybės skiria po 100 eurų už vieną vaiką. Kauno miestas, pavyzdžiui, pinigus skiria tiesiogiai tėvams – per Socialinės paramos skyrių.
Vilniaus, Klaipėdos savivaldybės nurodo įstaigoms paramos suma mažinti tėvų įmokas. Klaipėda dar kelia sąlygą, jog įstaigos nekeistų tėvų įmokos dydžio vienerius metus.
„Vilnius sudaro trišales sutartis – su įstaiga ir su tėvais, – sakė V. Damskienė. – Mes manome, jog užtenka dvišalių sutarčių – tik su įstaiga, nes įstaigos vadovas atsako už paramos pinigų panaudojimą, o sutartis rengiamės pasirašyti su sąžiningais žmonėmis.“
Išspręstų vietų stygiaus problemą
Švietimo skyriaus duomenimis, nuo rugsėjo Savivaldybės darželiuose stinga vietų 229 pageidaujantiems vaikams.
„Jeigu privačios įstaigos įsteigs tiek papildomų vietų, kiek žadėjo, problema būtų išspręsta“, – sakė V. Damskienė.
Savivaldybė pati atidaro tris papildomas grupes, kurias galės lankyti 45 vaikai. Privačiose įstaigose, tikimasi, atsiras apie 100 papildomų vietų. Dabar jas lanko 146 vaikai.
Jeigu iš viso lankytų 246 vaikai, jų ugdymui iš biudžeto šiais metais reikėtų atseikėti per 68 tūkstančius eurų.
Mieste veikiančios penkios privačios ikimokyklinės įstaigos yra pažadėjusios įsteigti tik 69 papildomas vietas. Bet V. Damskienės žiniomis, gali atsirasti naujų įstaigų. Savivaldybės sprendimais yra susidomėję laisvieji mokytojai.
„Be to, rugsėjį visada atsiranda laisvų vietų ir Savivaldybės darželiuose, – tikino vedėja. – Tik privačiuose darželiuose neremsime priešmokyklinių grupių, nes priešmokyklinukams pakanka vietų mokyklose ir Savivaldybės darželiuose.“
Privatūs darželiai dar nežino
„Šiaulių krašto“ kalbintos privačių ikimokyklinių įstaigų vadovės teigė, jog ketina pasirašyti sutartis su Savivaldybe.
Privačiuose darželiuose tėvų įmokos sudaro apie 190–200 eurų.
„Norime tėvams įmokas mažinti, ir jos tikrai mažės, jeigu pasirašysime sutartis“, – tikino Nijolė Jakubauskienė, VšĮ „Mažieji šnekoriai“ vadovė.
Šis privatus darželis yra pats gausiausias – jį lanko 61 vaikas. Turi patalpų Pietiniame mikrorajone ir miesto centre. Dabar yra apie dešimt vaikų, pageidaujančių lankyti darželį.
N. Jakubauskienė negalinti šiuo metu atsakyti, kiek papildomų vietų būtų įsteigta.
„Nežinome paramos teikimo tvarkos, turime dar daug klausimų“, – argumentavo įstaigos vadovė.
VšĮ „Garso servisas“ meninio ugdymo darželį „Mažylis“ lanko apie 40 vaikų. Įstaigos vadovė Ala Gascevičienė taip pat tikino, jog tėvams mažintų įmokų naštą, jeigu Savivaldybė to ir nenurodytų.
„Mums išsilaikyti nėra lengva, – sakė A. Gascevičienė. – Bet ne turtuolių vaikai darželį lanko, renkasi jį dėl meninio ugdymo.“
Kiek papildomų vietų įsteigtų? Kol kas nežino, nes „problema yra rasti papildomų patalpų“.
„Galėtume iš viso apie 50 vaikų ugdyti, – svarstė įstaigos vadovė.
Šis darželis taip pat veikia ir centre, ir Pietiniame mikrorajone. Ugdo vyresnius nei trejų metų vaikus, bet nuo rudens Pietiniame mikrorajone atidarys grupę vaikams iki trejų metų.
Mažintų tik nepasiturintiems
Kitokią nuomonę dėl tėvų įmokų išsakė VšĮ „Mūsų draugas“ vadovė Tatjana Karpova.
„Jeigu Savivaldybė nenurodys mažinti įmokų, jas mažinsime tik šeimoms, kurios gauna mažas pajamas, – sakė T. Karpova. – Pasiturintiems tėvams įmokų nemažintume. Pas mus įmokos mažesnės nei kituose privačiuose darželiuose.“
Ji pabrėžė, jog įstaiga jau dabar yra atleidusi nuo įmokų du socialiai remiamus vaikus. Jie yra iš socialiai remiamų šeimų, kurių vyresni vaikai lanko įstaigos dienos centrą.
„Mūsų draugas“ dabar ugdo iš viso 9 ikimokyklinukus, galėtų papildomai priimti dar šešis.
Jono TAMULIO nuotr.
REAKCIJA: Violeta Damskienė, Švietimo skyriaus vedėja, sako, jog įvertinus politikų pastabas svarstoma kelti sąlygą mažinti tėvų įmokas.