
Naujausios
Rūta Vanagaitė: „Gal bijokime ir nusičiaudėti?“
Iš Šiaulių kilusi rašytoja, teatrologė Rūta Vanagaitė ketvirtadienį Šiaulių „Laiptų galerijoje“ surengtame kūrybiniame susitikime kalbėjo apie gyvenimą nebijant. Tam ji apsisprendė, ryžusis rašyti knygą „Mūsiškiai“, paremtą žydų genocido istorija Lietuvoje vokiečių okupacijos pradžioje.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Siūlymai nesiimti temos
R. Vanagaitė sakė, kad noras imtis šios temos buvęs jos vidinis apsisprendimas, sužinojus daugybę faktų apie žydų žudynes 1941 metais, kai domėjosi senelio, politinio kalinio, gyvenimu. Galiausiai atidžiau paskaitė istorikų knygas.
„Vienų leidinių mažas tiražas, kiti tokie stori, kad žmonėms sunku susigaudyti, – teigė R. Vanagaitė. – Kadangi mane ši tema lyg sprogdino iš vidaus, tai susikūriau uždavinį – surinkti istorikų užfiksuotus faktus, archyvų medžiagą ir padaryti populiarią knygą. Kad nereikėtų knistis tarp skaičių, faktų, o pajustum, koks buvo siaubas“.
Kam apie užmojus prasitardavo, išgirsdavo abejonių: ką galima pasakyti naujo? Kiti svarstė, ar bereikia prikelti daugiau kaip pusės šimtmečio žiaurumus, kai naujų daugybė. Net išgirdo: esi diletantė holokausto tema.
R. Vanagaitė jau buvo pajutusi rašytojos šlovę su knyga „Ne bobų vasara“, išsilaikančią tarp skaitomiausių knygų. Tačiau ir leidykla siūlė geriau imtis ne holokausto. Autorė sakė jautusi, kad šios temos Lietuvoje bijoma. „Bet aš norėjau suprasti, kas iš tikrųjų įvyko mūsų šalyje su mūsų žmonėmis ir kodėl tai įvyko“, – sakė R. Vanagaitė.
Knyga pavadinta grėsme nacionaliniam saugumui
„Kai galiausiai „Mūsiškiai“ turėjau išspausdintą – norėjau surasti svarbią vietą pristatymui“, – mena autorė. Tam tinkamiausias būtų buvęs Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, bet ši įstaiga jau buvo nesuteikusi autorei leidimo cituoti vieno žudynių liudininko užrašus.
Galiausiai nužiūrėjo pastatą Vilniuje, kuriame buvo būstinė Ypatingojo būrio, daugiausia nužudžiusio žydų Paneriuose. Leidimą galėjo duoti dabar statinį valdanti Vidaus reikalų ministerija, bet baiminantis „šaršalo“, knygos sutiktuvėms pasirinktos kitos minėto būrio patalpos, kuriose dabar įsikūrusi picerija.
Rašytoja taip apibūdina savo būseną: „Pasijutau kaip koks vagis, kad tu pakenksi – jei kalbėsi. Ar kas iš darbo gali būti atleistas, ar patirs kitokių nemalonumų“.
Ne vienas knygos pristatymą jau apibūdino skandalingu, agresyviu.
„Ar normalu, kai, atsiprašau, apie tą knygelką Valstybės saugumo departamento atstovas spaudai rimtu veidu aiškina: čia yra grėsmė nacionaliniam saugumui?“ – klausė R. Vanagaitė. Ji aiškino, kad ir Nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas „knygelką“ pavadino pavojinga. Kai kas įžvelgė, kad tai – projektas, koordinuojamas „ne iš čia“.
„Putinas reikalingas Lietuvos valdžiai“
„Mūsiškių“ knyga patiria rusų žiniasklaidos dėmesį su nepalankiomis interpretacijomis Lietuvai.
„Jei taip baiminsimės dėl nuomonės kitur ar kitokios, tai gal bijokime ir nusičiaudėti, – sakė R. Vanagaitė. – Dar didesnė grėsmė, nes gali išgirsti Rusijoje ir sakyti: ar čiaudote, ar blogai jaučiatės, todėl mes jus okupuosime“.
Būtent tokia atmosfera naudinga Lietuvos valdžiai, mano rašytoja. Jos žodžiais, jei nebūtų V. Putino, tai jį reikėtų sugalvoti: „Vien tam, kad Lietuva būtų valdoma ir kad čia piliečiai viską „suvalgytų“, ką kiša valdantieji“.
Jos manymu, audringą reakciją į knygą lemia mūsų tautos praeitis.
„Nes mes, lietuviai, esame labai daug nukentėję nuo tarybinės santvarkos, – sakė R. Vanagaitė. – Taip didvyriškai kovoję, išsilaisvinę, sugriaudami Tarybų Sąjungą, esame arba aukos arba didvyriai. Bet nesubrendę pasakyti, kad ir patys esame padarę kažką negražaus. Šaudę žydus“.
R. Vanagaitės manymu, nedera teisintis nepalankia Lietuvai geopolitine situacija: „Tuomet taip ir sėdėsime kaip pelės po šluota ar į smėlį galvas sukišę stručiai. Esą dėl geopolitinės situacijos negalimos demonstracijos, netinka mokytojų streikai“.
Autoriaus nuotr.
AUTOGRAFAI: Šiauliečiai rikiavosi eilėje „Mūsiškių“ autorės Rūtos Vanagaitės autografų.
AUTORĖ: Knygos „Mūsiškiai“ autorė Rūta Vanagaitė prisipažino, kad tikėjosi, jog knyga taps populiaria.