Rusijos diplomato vizitas – santykiams sušildyti

Rusijos diplomato vizitas – santykiams sušildyti

Rusijos diplomato vizitas – santykiams sušildyti

Vakar Šiauliuose lankėsi naujasis Rusijos Federacijos generalinis konsulas Klaipėdoje Aleksandras Gračiovas. Susitikime su miesto vadovais kalbėta apie galimybes atšildyti santykius. „Oras ant žemės geresnis nei viršuje“, – toks diplomato įspūdis po pirmųjų darbo savaičių Lietuvoje.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Pažintinis vizitas

Generalinį konsulą A. Gračiovą ir jį lydėjusį konsulą Vladimirą Čertkovą priėmė miesto meras Artūras Visockas.

Susitikime dalyvavo vicemeras Stasys Tumėnas, Savivaldybės administracijos vadovas Eduardas Bivainis, jo pavaduotojas Martynas Šiurkus.

Daugiau nei metus nebuvo generalinio konsulo Klaipėdoje. A. Gračiovo pirmtakas Vladimiras Malyginas pernai buvo išsiųstas iš Lietuvos kaip Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) darbuotojas, siekęs gauti neviešą informaciją apie šalies politiką ir energetikos projektus, pavasarį paskelbė Lietuvos valstybės saugumo departamentas.

A. Gračiovas pastaruoju metu dirbo Rusijos užsienio reikalų ministerijos protokolo departamento direktoriaus pavaduotoju. Yra dirbęs diplomatu Egipte, JAV.

Generaliniu konsulu Klaipėdoje paskirtas liepos antroje pusėje. Pažintinius vizitus turėjo jau keliose savivaldybėse.

Rūpi tėvynainiai

Svečias teigė, jog konsulato rūpestis yra Rusijos Federacijos piliečiai, gyvenantys Lietuvoje. Tai daugiausia karo veteranai, gaunantys Rusijos pensijas. Šiauliuose  yra per 30 tokių veteranų. Jiems teikiama materialinė parama, perkami kelialapiai į sanatorijas Palangoje.

S. Tumėnas pasidalijo sulaukęs veteranų nuogąstavimų, kad Šiauliuose naikinamas „bankas“, per kurį jie iš Rusijos gauna pensijas.

A. Gračiovas patikino, jog problemų nekils, naikinamas Pensijų fondo filialas Šiauliuose, bet šiauliečius aptarnaus Klaipėdos filialas.

Svečias pasidalijo, jog pakeliui į Šiaulius užsuko į Bubių karių kapines, kurių atnaujinimą finansavo Rusija. Dėkojo už ten prižiūrimą memorialą ir paminklą.

Užsiminė, jog Kaliningrado srityje yra du paminklai lietuvių literatūros pradininkui Kristijonui Donelaičiui. „Jų niekada nenukelsime“, – pabrėžė A.Gračiovas.

Diplomatai kalbėjo ir apie Šiaulių rusakalbės „Santarvės“ mokyklos situaciją. Žino, kad šį rugsėjį ji sulauks 19 pirmokų, pabrėžė, jog jų bus dvigubai daugiau nei pernai.

Dėkojo, kad ši mokykla išlaikoma, kad sudėti nauji langai, kad ji nebuvo iškeldinta iš miesto centro, nors būta tokių diskusijų.

„Jums, kaip miesto galvai, gali vėl tekti spręsti tą klausimą“, – pabrėžė merui generalinis konsulas.

„Supraskite, jeigu ir būtų iškelta į kitą vietą, tai tik dėl ekonominių priežasčių – pastatas didelis, mokinių mažai, bet ne dėl to, kad tai rusakalbė mokykla“, – sakė A. Visockas.

Bendradarbiavimas, nepaisant sankcijų

„Aš nusiteikęs plėtoti abipusius ryšius, – teigė A. Gračiovas. – Esu biurokratas gerąja prasme, teikite idėjas, rašykite man raštus.“

Jis siūlė ne tik plėtoti ryšius su Kaliningradu – su juo Šiauliai yra miestai partneriai, bet ir žvelgti į Pskovą, Smolenską.

Iš Kaliningrado vadovų žinąs, jog jie suinteresuoti bendrais projektais.

Kaliningradiečius pažadėta rudenį pakviesti į tradicinę tarptautinę verslo parodą Šiauliuose. Diplomatas domėjosi, ar Kaliningrado atstovai kviečiami į „Šiaulių dienas“? Šiemet – nepakviesti, bet patikinta, jog kitąmet į jubiliejinę miesto gimtadienio šventę bus kviečiami.

Kalbėta ir apie sankcijų įtaką verslui. Klausta, gal Kaliningrado srityje šiuo požiūriu yra išimčių, kuriomis galėtų pasinaudoti verslininkai.

„Sankcijos visur vienodos, – sakė A. Gračiovas. – Problema kilo ne dėl mūsų, bet yra sričių, kurių sankcijos neliečia, ir reikia ieškoti galimybių, produktų, kuriems netaikomos sankcijos.“

Žinąs, kokie geri „Rūtos“ saldainiai, „Gubernijos“ alus. Ar gamintojai neieško kelių į Rusijos rinką? Štai, sakė, „Švyturio“ alaus pilna Maskvos prekybos centruose.

Apie orą ant žemės ir viršuje

Miesto vadovai teigė, jog, nepaisant šaltų tarpvalstybinių santykių, santykiai tarp tautų yra draugiški, lietuvių požiūris į kitas tautas tolerantiškas.

„Esu įsitikinęs, jog tautos neturi jokių problemų ir po truputį reikia ieškoti variantų, kaip išeiti iš tokios situacijos – nuo kultūros, sporto ryšių, – sakė A. Visockas. – Kai viršuje šaltas oras, ant žemės jis gali būti geras.“

A. Gračiovas po susitikimo „Šiaulių kraštui“ teigė, jog bendraudamas su Lietuvos žmonėmis spėjo patirti, jog „oras ant žemės geresnis nei viršuje“.

„Patyriau tik draugišką požiūrį – toks jis ne tik į mane, bet ir į Rusijos žmones, – sakė diplomatas. – O rusų daug atvažiuoja į Lietuvą poilsiauti, daug rusiškos kalbos girdžiu ir Palangoje, ir Klaipėdoje. Lietuva daro augančios, ekonomiškai sparčiai besivystančios šalies įspūdį.“

A. Gračiovas gali palyginti, nes dar 1980 metais pirmą kartą lankėsi Lietuvoje – po savo vestuvių čia praleido medaus mėnesį. Vėliau ne kartą atostogavo, bet nuo 1990 metų nebuvo atvažiavęs.

Šiauliuose viešėjo pirmą kartą. Be vizito į Savivaldybę, dar lankėsi šv. Petro ir Pauliaus cerkvėje, susitiko su stačiatikių bendruomenės dvasios tėvu Olegu Štelmanu, lankėsi Kryžių kalne.

Jono TAMULIO nuotr.

NUOSTATA: „Aš nusiteikęs vystyti abipusius ryšius – teikite idėjas“, – sako Aleksandras Gračiovas, naujasis Rusijos generalinis konsulas Klaipėdoje.