Rinkimai vyksta minimalios algos fone

SAVAITĖS APŽVALGA

Rinkimai vyksta minimalios algos fone

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Šią savaitę vėl įsisiūbavo diskusijos dėl minimalios mėnesinės algos. Įpylė    žibalo į ugnį Statistikos departamento paskelbti skaičiai, jog prieš metus 20,8 procentai arba kas penktas visų darbuotojų gavo tik minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA).

Politikai garsina šiuos skaičius rinkimų kampanijoje ir mojuoja MMA korta. Matyt, netiki, kad per metus situacija bus pasikeitusi.

Socialdemokratai nuo kitų metų pradžios kels MMA iki 1000 litų, Darbo partija – iki 1200 litų, o 2013 metų metų pabaigoje – jau iki 1509 litų.

Argumentai didinti MMA: bus ištraukti pinigai iš vokelių, didės vartojimas, tai paskatins vietos rinkai dirbantį verslą, didės ir biudžeto pajamos. Didės algos – mažės emigracija.

Bet pirmą kartą nuskambėjo ne tik pažadai, bet ir užuojauta. Ją pareiškė ne kas kitas, o premjeras Andrius Kubilius: „Gaunantiems minimumą – tik užuojauta“. Premjerui nebeišeina nieko žadėti, nes baigiantis kadencijai vos išspaudė MMA padidinti 50 litų – iki 850 litų.

Jis sąžiningai laikosi pozicijos, jog didinti MMA nerealu. Darbdaviai esą neturi iš ko mokėti, smulkus verslas žlugs. Premjeras siūlo dosniesiems pasižiūrėti, kas atsitiko su Graikija, kurioje MMA siekė pusę vidutinio atlyginimo.

Bet verslininkai neverkšlena. Štai Lietuvos pramonininkų konfederacijos analitikas Aleksandras Izgorodinas sako visai kitokią statistiką: per metus vienam Lietuvos darbdaviui tenkanti skola „Sodrai“ sumažėjo net 11 procentų. Be to, jis pateikia dar optimistiškesnius skaičius: antrąjį šių metų ketvirtį vidutinis mėnesinis darbo užmokestis pramonėje siekė 2165 Lt. – 2,5 karto daugiau nei MMA. Tai šiek tiek viršija ir šalies vidurkį (2154 Lt). Negana to, vidutinis darbo užmokestis pramonėje jau viršija prieškrizinį lygį – antrąjį ketvirtį jis buvo 2,3 procento didesnis nei 2008 metų antrąjį ketvirtį.

Taigi, darbdaviai turi ką dalintis su darbuotojais, tik fonas aplinkui kuriamas visai kitoks.

Vienas analitikas skaičiuoja: jeigu MMA šiandien ryt didės iki 1500 litų, nedarbo lygis išaugs dvigubai – iki 26 procentų. Kitas analitikas atvirai sako: raginimas „ruoštis krizei“ yra aukščiausias koziris, leidžiantis verslui nedidinti darbo užmokesčio.

Gal ir galima būtų sutikti, kad ne nuo MMA politikai turėtų atsispirti. Bet ar ne dėl didesnių algų išvažiuojama iš Lietuvos?

To paties Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje darbuotojų liko vos vienas milijonas. Jeigu 200 tūkstančių gauna vos minimumą, kiek dar iš važiuos?

Įdomu, jog iš to milijono dar dirbančiųjų Lietuvoje pusė milijono dirba Vilniuje. Akmenės rajone, pavyzdžiui, dirbančiųjų beliko vos 4 tūkstančiai. Sociologai jau prognozuoja regionų sunykimą.

Negali sakyti, kad politikai jokios vizijos neturi – juk kviečia kurti „gerovės valstybę“. Tiks kas joje gyvens?