R. Karbauskis suabejojo Viekšnių urbanistinio draustinio statusu

R. Karbauskis suabejojo Viekšnių urbanistinio draustinio statusu

R. Kar­bau­skis sua­be­jo­jo Viekš­nių ur­ba­nis­ti­nio draus­ti­nio sta­tu­su

Ven­tos re­gio­ni­nio par­ko vie­nin­te­lia­me ur­ba­nis­ti­nia­me draus­ti­ny­je Viekš­nių mies­te (Ma­žei­kių ra­jo­nas) vie­tos se­niū­ni­jos val­džia praė­ju­sį sa­vait­ga­lį su­for­mu­la­vo rei­ka­la­vi­mą nai­kin­ti šį sta­tu­są.

Tam pri­ta­rė gru­pė at­vy­ku­sių Sei­mo na­rių, aiš­kin­da­mi, jog esą „ne­la­bai yra ką sau­go­ti“.

Prieš­ta­ra­vo ša­lies Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to ir Vals­ty­bi­nės sau­go­mų te­ri­to­ri­jų tar­ny­bos at­sto­vai.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Se­niū­nas: „Ko­dėl esa­me sau­go­mi“

Par­la­men­ta­rams Ra­mū­nui Kar­baus­kiui, Va­liui Ąžuo­lui, Jo­nui Ja­ru­čiui ir vals­ty­bės tar­ny­bų va­do­vams eks­kur­si­ją mo­kyk­li­niu au­to­bu­su po Viekš­nius su­ren­gė vie­tos se­niū­nas Kor­nė­li­jus Kry­žius.

„Nes yra toks klau­si­mas, į ku­rį mes, viekš­niš­kiai, ko ge­ro nė vie­nas ne­ga­li­me at­sa­ky­ti, ko­dėl esa­me tiek sau­go­mi – ne­gi kaž­ko­kie uni­ka­lūs“, – sve­čiams ir se­niū­ni­jo­je su­si­rin­ku­siems vie­tos gy­ven­to­jams sa­kė K. Kry­žius.

Se­niū­nas vie­ti­nius žmo­nes ra­gi­no kal­bė­ti apie Viekš­nių mies­to kaip ur­ba­nis­ti­nio draus­ti­nio ne­pa­to­gu­mus.

Ne­ma­žai gy­ven­to­jų ne­pa­ten­kin­ti, kad dėl so­dy­bos per­tvar­ky­mo tu­ri daž­nai va­ži­nė­ti į įvai­rias vals­ty­bės įstai­gas de­rin­ti, iš­lai­dau­ti dau­gy­bei do­ku­men­tų.

„No­ri ve­ran­dą prie na­mo pri­sta­ty­ti ar se­ną me­dį kie­me nu­pjau­ti – tu­ri gau­ti po­pie­rius“, – pik­ti­no­si viekš­niš­kis.

Ki­tas ne­pa­ten­kin­tas, kad, va­do­vau­jan­tis Sau­go­mų te­ri­to­ri­jų įsta­ty­mu, pri­va­tus že­mės skly­pas ne­ga­li bū­ti pa­da­ly­tas į dvi da­lis, nes pa­ten­ka į Viekš­nių ur­ba­nis­ti­nio draus­ti­nio te­ri­to­ri­ją.

„Net jei na­mui bū­ti­na deng­ti tvir­tes­nį sto­gą rei­kia pa­pil­do­mų pro­jek­tų-lei­di­mų“, – ste­bė­jo­si mo­te­ris.

Tei­gia­ma, kad dėl ap­ri­bo­ji­mų pu­sant­ro tūks­tan­čio gy­ven­to­jų mies­te te­pas­ta­ty­ti ke­li na­mai.

Kai ku­rie ne­ga­li ant sto­go mon­tuo­tis sau­lės ko­lek­to­rių ar nau­do­tis ki­to­kiais šiuo­lai­kiš­kais bui­ti­niais pa­to­gu­mais.

Pir­mie­ji ap­ri­bo­ji­mai – nuo 1992 me­tų, kai įkur­tas Ven­tos re­gio­ni­nis par­kas, ku­rio te­ri­to­ri­jo­je yra Viekš­niai ir apy­lin­kės. Dar dau­giau drau­di­mų at­si­ra­do 2008-ai­siais, Viekš­nius pa­skel­bus ur­ba­nis­ti­niu draus­ti­niu.

Tad vie­ni kri­ti­kuo­ja, kad Viekš­niuo­se stab­do­ma ci­vi­li­za­ci­ja, ta­čiau ki­ti di­džiuo­ja­si, kad iš­sau­go­mas mies­to sa­vi­tu­mas. Se­niū­no ka­bi­ne­te ant sie­nos pa­ka­bin­tas 1868 me­tų Viekš­nių že­mė­la­pis, su ku­riuo ne­pa­sik­lys­tum ir šian­dien – be­veik nie­kas ne­pa­si­kei­tę.

Įž­vel­gė mies­to nu­ma­ri­ni­mo pa­vo­jų

Sei­mo Kul­tū­ros ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas R. Kar­baus­kis su­si­ti­ki­me su gy­ven­to­jais pir­muo­ju sa­ki­niu api­bend­ri­no eks­kur­si­jos po Viekš­nius įspū­dį: „Aki­vaiz­du, kad ne­la­bai ką čia yra sau­go­ti“.

R. Kar­baus­kis tei­gė, kad ur­ba­nis­tiš­kai iš­skir­ti­nio dė­me­sio ver­ti tik ke­le­tas na­mų. To­dėl ke­ti­na į Sei­mo Kul­tū­ros ko­mi­te­to po­sė­dį pa­kvies­ti at­sa­kin­gų tar­ny­bų va­do­vus.

„Man rei­kės daug pa­stan­gų įdė­ti, sie­kiant iš­siaiš­kin­ti, kur Viekš­niuo­se tos ver­ty­bės, kad žmo­nės ne­ga­li sa­vo na­mų tvar­ky­tis“, – sa­kė R. Kar­baus­kis.

Pas­te­bė­ta, kad dėl ap­ri­bo­ji­mų se­nes­ni na­mai pa­lie­ka­mi už­kal­tais lan­gais.

„Jei to­kių pa­sta­tų dau­gės, tai mies­tas nu­mirs tris kar­tus grei­čiau ne­gu bet ku­ris ki­tas, – sa­kė R. Kar­baus­kis. – To­dėl rei­kia ap­si­spręs­ti, ar ma­ri­nam ir ne­kei­čiam rei­ka­la­vi­mų tvar­kos.“

Jis sa­kė, kad ne­kei­čiant tvar­kos, Viekš­niai ga­li tap­ti pa­na­ši į Čer­no­bylio zo­ną, į ku­rią da­bar jau or­ga­ni­zuo­ja­mos eks­kur­si­jos.

Po su­si­rin­ki­mo „Šiau­lių kraš­tui“ R. Kar­baus­kis sa­kė, kad Viekš­niuo­se ur­ba­nis­ti­nių pa­mink­lų pro­ble­ma nag­ri­nė­ja­ma pir­mą­kart, nors to­kių vie­tų yra apie sep­tynias­de­šimt.

Nė­ra atim­ta ur­ba­nis­ti­nio sta­tu­so

Viekš­niuo­se lan­kę­sis ir Vals­ty­bi­nės sau­go­mų te­ri­to­ri­jų tar­ny­bos prie Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos di­rek­to­rius Al­ber­tas Sta­nis­lo­vai­tis „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė ne­pa­me­nąs, kad ku­ris nors iš ur­ba­nis­ti­nių draus­ti­nių bū­tų pra­ra­dęs šį sta­tu­są.

„To­kie draus­ti­niai stei­gia­mi pa­gal Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to prie Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos su­da­ry­tos spe­cia­lios ko­mi­si­jos re­ko­men­da­ci­jas, ta ko­mi­si­ja ir tu­rė­tų per­žiū­rė­ti, ar yra ur­ba­nis­ti­nių ver­ty­bių Viekš­niuo­se, – sa­kė A. Sta­nis­lo­vai­tis. – Kol to ne­bus, taip pat ne­bus kons­ta­tuo­ta, jog ne­bė­ra ką sau­go­ti, ne­tu­ri­me pa­grin­do spręs­ti sta­tu­so klau­si­mų“.

A. Sta­nis­lo­vai­tis abe­jo­ja, ar ne­prik­lau­so­mi eks­per­tai iš Ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo ta­ry­bos ga­li pa­reikš­ti, kad Viekš­niuo­se nė­ra ką sau­go­ti.

„Prob­le­ma Viekš­niuo­se ki­ta – trūks­ta val­džios ins­ti­tu­ci­jų bend­ra­vi­mo su vie­ti­niais, ypač Ma­žei­kių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ini­cia­ty­vos, – ma­no A. Sta­nis­lo­vai­tis. – Sut­var­kius ko­mu­ni­ka­ci­ją, ne­rei­kės kar­di­na­lių spren­di­mų. Aiš­ku, vie­to­vės tvar­ky­mo pla­nus, reg­la­men­tus tik­rai per­žiū­rė­si­me“.

Au­to­riaus nuo­tr.

Sei­mo Kul­tū­ros ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Ra­mū­nas Kar­baus­kis in­ter­viu „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė: „La­bai grei­tai į Sei­mą bus iš­kvies­ti at­sa­kin­gi val­di­nin­kai, ku­rie tu­rės at­sa­ky­ti į klau­si­mą, ko­dėl Viekš­niuo­se yra ur­ba­nis­ti­nis draus­ti­nis, nes, ma­no ver­ti­ni­mu, čia nie­ko nė­ra ma­ty­ti, ko­dėl taip tu­rė­tų bū­ti“.

Tik vie­na ki­ta tro­ba Viekš­niuo­se, anot po juos eks­kur­sa­vu­sių Sei­mo na­rių, esan­ti ur­ba­nis­ti­nė ver­ty­bė.