
Naujausios
KOMENTARAS
Politinis cirkas tęsiasi
Loreta RIPSKYTĖ
Joniškio rajono politinėje padangėje jau daugiau nei metus tęsiasi valdančiųjų ir vienos iš dviejų opozicinių frakcijų rungtynės – kas ką įveiks, kas kam koją pakiš. Kartais atrodo, kad tik tuščiai virpinamas oras ir trukdomas laikas, nes gyventojai laukia atsiskaitymų už darbus, o vietoje to gauna dar vieną porciją greitojo maisto – politinių tarpusavio apsižodžiavimų, kurie nei padidina Joniškio patrauklumo potencialiems investuotojams, nei duoda apčiuopiamos naudos vietos gyventojams.
Praėjusį ketvirtadienį Joniškio rajono taryba rinkosi į neeilinį posėdį vienu vieninteliu klausimu: pratęsti dėl apkaltos keturiems opozicinės frakcijos nariams sudarytos komisijos darbo laiką iki šių metų kovo 13 dienos. Ši komisija jau turėjo pateikti išvadas tarybai iki kovo 1-osios, tačiau, teigia pirmininkė Edita Rudienė, opozicijos atstovai, kviesti pasiaiškinti dėl Vietos savivaldos įstatymo numatytų pareigų ir įgaliojimų nevykdymo, neatvyko, nors kvietimai buvo siųsti ir elektroniniu paštu, ir popieriniais laiškais. Šie piktinasi, kad pati komisija pradėjo darbą vėlai ir neatitinka veiklos nuostatų, nes joje dalyvauja ne visų frakcijų atstovai.
Taigi, Tarybos nariams teko rinktis, kad nuspręstų pratęsti Komisijos, kuri galbūt nėra veiksni ir tiria nežinia ką, darbą.
Kodėl nežinia ką? Priminsime istoriją.
Dar 2016 metų vasarą opozicijos atstovė „valstietė“ Rimantė Misiūnienė atsistatydino iš Kontrolės komiteto pirmininkės pareigų, motyvuodama, kad negali dirbti šiame poste, kai ja nepasitikima. Tarybos narė buvo kaltinama neteisėtai panaudojusi kanceliarines išmokas.
Kaltinimas nepasitvirtino, bet nesantaikos ir ambicijų traukinys ant bėgių jau buvo pastatytas. Valdantieji R. Misiūnienės penkis mėnesius iš Kontrolės komisijos pirmininkės pareigų neatleido, tačiau per tą laiką Taryboje atsirado antra opozicinė frakcija, į kurią susibūrė keturi jokioms frakcijoms nepriklausę asmenys, tada jau galėję pretenduoti į Kontrolės komiteto vadovo postą. Ir jų pasiūlyta kandidatė, anuomet nepartinė Edita Rudienė, iš karto tiko, nors prieš tai net kelis kartus iš eilės siūlytas ankstesniosios opozicinės frakcijos atstovas – ne.
„Senosios“ opozicijos atstovai metė kaltinimus, kad nauja opozicinė frakcija – fiktyvi, sudaryta valdančiųjų tikslams realizuoti. Ir buvo teisūs. Šiemet vasario mėnesį jau minėta E. Rudienė įstojo į valdančiųjų Liberalų sąjūdžio partiją. Netrukus iš naujosios opozicijos gretų pas valdančiuosius, gražiai suokdamas apie savo liberalias pažiūras, peršoko ir nepartinis, bet pagal Darbo partijos sąrašą į šią Tarybą patekęs Gintaras Gadliauskas.
Tuo tarpu Kontrolės komitetas pusantrų metų liko nesuformuotas. Dar 2017 metų gegužę iš Kontrolės komiteto narių jais trumpai pabuvę atsistatydino jau minėta R. Misiūnienė ir Kęstutis Mačiulis, o naujų delegatų frakcija nesiūlė, nors pagal Vietos savivaldos įstatymą šiame komitete privalo būti visų jų atstovai. Opozicijos užsispyrimas ne visai aiškus, nes dirbant Kontrolės komitete bandyti spręsti rajono negeroves atrodytų kur kas tiesesnis kelias, nei jame nedirbant.
Į abiejų pusių kovą buvo įtraukta ir Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje, ir teismai. Ilgokai delsusi Vyriausybės atstovė Asta Jasiūnienė Joniškio rajono savivaldybę padavė į teismą už Vietos savivaldos įstatymo nevykdymą, tai yra, Kontrolės komiteto nesuformavimą. O tada jau supykęs meras Gediminas Čepulis opozicijai pagrasino apkalta, nes esą dėl jų kaltės komitetas negali funkcionuoti.
Vis dėlto Regionų apygardos administracinis teismas Vyriausybės atstovės skundą atmetė, konstatuodamas, kad koks nors sprendimas priversti deleguoti atstovus būtų „sietinas su intervencija į išimtinai politinį procesą“, o to teismai nedaro.
Pati Vyriausybė atstovė A. Jasiūnienė tada „Šiaulių kraštui“ sakė tokios baigties ir tikėjusis. Jos nuomone, apskritai vertėtų keisti Vietos savivaldos įstatymo nuostatą, kad teikti delegatus į Kontrolės komitetą frakcijoms būtų ne pareiga, bet teisė.
Skundą atmetus, savivaldybėje politinės bangos tarsi galėjo nurimti. Bet ne. Praėjusių metų gruodį buvo patvirtinta komisija, turinti pateikti faktus galimai apkaltai keturiems opozicijos nariams pradėti.
Valdantieji vis dar argumentuoja, kad opozicija, nedelegavusi narių į Kontrolės komitetą, sulaužė priesaiką bei nevykdė Vietos savivaldos įstatyme numatytos pareigos bei įgaliojimų. Tačiau patys taip pakeitė veiklos Reglamentą, kad šiuo metu, nuo kovo 1 dienos, Taryboje opozicinių frakcijų nebeliko, nes tokia gali būti tik grupė Tarybos narių, išsirinkusių seniūną.
Visame šitame politizuotame jovale blaiviai nuskambėjo jokiai partijai nepriklausančio, praėjusiais metais iš Liberalų sąjūdžio išėjusio Tarybos nario Eugenijaus Butkaus mintys: „Mes tik gaištame laiką, nes sprendimas veda į niekur. Juk priežastis pradėti apkaltą buvo galimas tiesioginio valdymo įvedimas rajone, nevykdant Vietos savivaldos įstatymo nuostatų. Dėl to Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje kreipėsi į teismą. Tačiau ten nieko nepešė. Mes po to susitvarkėme Veiklos reglamentą ir Kontrolės komitetas dabar yra pilnai veikiantis(...). Siūlau keisti sprendimo projektą ir užbaigti visas tas nesąmones.“
Deja, tai buvo balsas tyruose, nepasiekęs Tarybos narių ausų. Tad apkaltos procesas tęsiamas, ir tam, galima numanyti, bus išleista nemažai pinigų samdant advokatus. O kaltinamoji opozicija lygiai taip pat nusiteikusi viską aiškintis teismuose, nes nemato prasmės atsiskaitinėti Komisijai. Politinio cirko vežimas rieda...