Patiekalų receptais dalijasi ir su skaitytojais

Patiekalų receptais dalijasi ir su skaitytojais

Pa­tie­ka­lų re­cep­tais da­li­ja­si ir su skai­ty­to­jais

„Šiau­lių kraš­to“ kon­kur­so „Dienos receptas“ ko­vo mė­ne­sio lai­mė­to­ja ta­pu­si Rau­dond­va­rio (Rad­vi­liš­kio ra­jo­nas) bib­lio­te­kos bib­lio­te­ki­nin­kė Da­ra BA­GU­ŠIE­NĖ pa­tie­ka­lų re­cep­tais kei­čia­si ir su kai­my­nais, ir su skai­ty­to­jais, o iš­ban­dy­tus ir pa­ti­ku­sius bū­ti­nai už­si­ra­šo.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Pra­dė­jo val­gy­ti svei­kiau

Dau­giau­sia dien­raš­čio skai­ty­to­jų bal­sų su­lau­kęs rau­dond­va­rie­tės obuo­lių py­ra­go su varš­ke re­cep­tas su­lau­kė di­džiau­sio jų pa­lai­ky­mo, o re­cep­to au­to­rė be­maž „neiš­li­po“ iš pir­mau­jan­čių­jų gre­tų iki pat ba­lan­džio.

D. Ba­gu­šie­nė ne­sle­pia – po ren­gi­nių šiuo py­ra­gu prie ar­ba­tos ji ne kar­tą yra vai­ši­nu­si ir bib­lio­te­kos skai­ty­to­jus, ta­čiau kas už ją bal­sa­vo sa­ko ne­ži­nan­ti ir tap­ti lai­mė­to­ja ne­si­ti­kė­ju­si.

Kar­tu mo­te­ris pri­pa­žįs­ta – da­bar jau daug re­čiau py­ra­gus be­ke­pan­ti. Kol au­go vai­kai ir kol sal­du­my­nams dar ne­bu­vo už­dė­tas „ve­to“, jų na­mai kur kas daž­niau pa­kvip­da­vo gar­du­my­nų kva­pais.

Tuo­met ir tor­tų kep­da­vu­si, ir ban­de­lių. Da­bar gi ke­pan­ti tik su­lau­ku­si tam tik­rų pro­gų.

„Pas­ta­ruo­ju me­tu pra­dė­jo­me mai­tin­tis svei­kiau – gal tam kaž­kiek tu­ri įta­kos ir ma­da, o gal jau ir atė­jo lai­kas mi­ty­bai skir­ti dau­giau dė­me­sio ir la­biau at­si­rink­ti, ką ir kiek val­gy­ti“, – šyp­so­si mo­te­ris.

Pa­sak mo­ters, abu su vy­ru ne­re­tai val­go ga­ruo­se troš­kin­tų dar­žo­vių, ke­pa mė­są kep­tu­vė­je ar or­kai­tė­je, ne­nau­do­da­mi daug rie­ba­lų ir drus­kos, ne­be­val­go sal­džiai.

Sun­kiau­sia jai bu­vo at­si­sa­ky­ti ryt­me­ti­nės ka­vos, ta­čiau da­bar tai – jau praei­tas eta­pas.

Tap­ti ve­ge­ta­re po­nia Da­ra gal ir ga­lė­tų, bet ka­žin ar no­rė­tų – abiem su vy­ru rei­kia mė­sos. Vy­rui gal priim­ti­nes­nė kiau­lie­na, o jai daž­niau no­rė­tų­si paukš­tie­nos ar žu­vies. Abu mėgs­ta ir tra­di­ci­nes sriu­bas.

Ant šei­mos sta­lo daž­nai ga­ruo­ja įvai­rūs mė­siš­ki pa­tie­ka­lai – kiau­lie­nos, ver­šie­nos, triu­šie­nos ar paukš­tie­nos. Bū­na ir žvė­rie­nos pa­tie­ka­lų, mat tarp gi­mi­nai­čių yra me­džio­to­jų.

Ta­čiau po­nia Da­ra pri­pa­žįs­ta – stip­rūs mė­siš­ki val­giai yra ne jos, o vy­ro sti­chi­ja. Tai jis mėgs­ta eks­pe­ri­men­tuo­ti su prie­sko­niais, jam pri­rei­kia ir eg­zo­ti­kos – kad ir vy­no ma­ri­na­tui ar ska­nes­niam pa­da­žui.

Kas­die­ny­bė, nuo ku­rios ne­pa­bėg­si

Pag­rin­di­nių prie­sko­ni­nių žo­le­lių – kra­pų, ba­zi­li­kų, mai­rū­nų, ka­lend­rų, čiob­re­lių ar rau­do­nė­lių D. Ba­gu­šie­nė už­siau­gi­na dar­že. Vi­sai žie­mai pa­kan­ka ir dar­žo­vių. Da­lis jų ru­de­nį su­gu­la į stik­lai­nius.

Kon­ser­vuo­da­ma po­nia Da­ra pa­si­nau­do­ja kai­my­nių pa­tir­ti­mi – iš vie­nos iš­mo­ko ga­min­ti po­mi­do­rų pa­da­žą, iš ki­tos – ska­niai raug­ti agur­kus. Tik, su­ma­žė­jus val­gy­to­jų, ne­be tiek ir rei­kia tų pri­kon­ser­vuo­tų gė­ry­bių. Bū­na, kad ne­ma­žai jų ir lie­ka.

D. Ba­gu­šie­nė mėgs­ta ga­min­ti jau ra­gau­tus ar pa­čios iš­ban­dy­tus pa­tie­ka­lus, ku­rie daž­niau­siai ne­bū­na įmant­rūs ir yra tra­di­ci­niai, lai­ko iš­ban­dy­ti. O ir lai­ko įmant­ry­bėms ne­la­bai tu­ri – kas­dien sku­ba pas ša­lia gy­ve­nan­tį tė­vu­ką, ku­riam da­bar la­bai rei­kia jos pa­gal­bos.

Nors ir ne­ga­mi­na įmant­rių pa­tie­ka­lų, ne­re­tai ma­mos pa­ta­ri­mų pri­rei­kia už­sie­ny­je gy­ve­nan­čiai duk­rai. Ats­ki­rai jau gy­ve­nan­tis sū­nus ir­gi po tru­pu­tį pra­ti­na­si prie vir­tu­vės.

„Ne­su vir­tu­vės vir­tuo­zė. Man mais­to ga­mi­ni­mas yra kas­die­ny­bė, nuo ku­rios ne­pa­bėg­si“, – pri­si­pa­žįs­ta.

Au­to­rės nuo­tr.

Dau­giau­sia „Šiau­lių kraš­to“ skai­ty­to­jų bal­sų su­rin­ku­si bib­lio­te­ki­nin­kė Da­ra Ba­gu­šie­nė džiau­gė­si ga­vu­si kny­gą apie svei­kes­nę mi­ty­bą.