Pasigendama dialogo su universitetu

Pasigendama dialogo su universitetu

SUGRĮŽIMAS PRIE TEMOS

Pasigendama dialogo su universitetu

„Šiaulių kraštas“ rašė apie prasidėjusius ir prisvilusius Šiaulių universiteto tarybos rinkimus. Tarybos rankose greitai bus ir universiteto veiklos strategija, ir rektoriaus rinkimai. Keturi iš devynių Tarybos narių turi būti iš visuomenės, o ne iš universiteto, bet visuomenė apie rinkimus nežino. Universitetas po publikacijos reagavo kaltinamuoju laišku — tokie tvirtinimai esą neatitinka tikrovės. Laiškas paskatino temą tęsti.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Pakanka interneto svetainės

Į „Šiaulių krašto“ rašinį “Svyla universiteto tarybos rinkimai“ (2010-05-06) universitetas reagavo tokiu atsakymu: “Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad Tarybos rinkimų informacija nuo nuo pat proceso pradžios (...) yra universiteto tinklapyje, tituliniame lape, kairėje sk. Tarybos rinkimai. Čia skelbiama visa Tarybos rinkimų komisijos informacija. Todėl jūsų tvirtinimas straipsnyje, kad nėra viešos informacijos — neatitinka tikroves. Irena Baliulė, Šiaulių universiteto Ryšių su visuomene tarnybos direktorė.“

 

Universiteto nuomone, visuomenei pakanka internetinės svetainės sužinoti apie tarybos rinkimus ir dalyvauti procese, kuris lems Šiaulių universiteto valdymo efektyvumą, veiklos strategiją.

„Šiaulių kraštas“ pasidomėjo, ką tikrai tokios informacijos pakanka miesto valdžios atstovams, universiteto socialiniams partneriams?

Dialogo reikia

Vidmantas Japertas, Šiaulių prekybos pramonės ir amatų rūmų prezidentas, Šiaulių miesto tarybos narys :

— Informacijos mums, kaip socialiniams partneriams, su kuriais yra pasirašytos sutartys, niekas neteikia. Ne iš universiteto vadovybės, iš Alfredo Lankausko esu girdėjęs informaciją apie universiteto tarybos rinkimus, nes kartu dirbame miesto Taryboje.

Sprendimas į tarybą siūlyti žmones iš išorės yra geras dalykas, ir mes juos siūlysime. Universitams autonomija pripažinta, tačiau jiems naudojami mokesčių mokėtojų pinigai.

Taryba turėtų būti kuo brandesnė ir geresnės kokybės. Bet tam reikia dialogo.

Meras važiuos pas ministrą

Šiaulių meras Genadijus Mikšys:

— Žinau, kad keturis tarybos narius renka pats universitetas, keturis skirs ministras ir dar vieną ministras skirs, suderinęs su universitetu. Su rektoriumi kol kas tik tarėmės, kad reikės vykti pas ministrą ir šnekėtis. Kad būtų pasiūlyti tie žmonės, kuriems universitetas ir Šiauliai įdomūs.

Šiauliai — be universteto, Šiauliai — be ateities. Ir neturėtų taip atsitikti, kad ministro skiriami tarybos nariai nebūtų iš Šiaulių.

Neišsrebiama košė

Mindaugas Stakvilevičius, miesto Tarybos narys, ŠU docentas:

— Labai pavojingas dalykas, kai universitetui vadovaus pašaliniai. Vilnius gali juos visus paskirti, taip ir bus.

Tokia velniava ir košė užvirta, kad jos niekaip neišsrėbsime, čia kaip slibino dantų prisėta ir jie vis auga. Pačiame universitete vieni keikia tokią reformą, o kiti tyli. Su pelėmis galima daryti tokius eksperimentus, bet ne su aukštosiomis mokyklomis. Tie keli žmonės taryboje galės nuspręsti universiteto likimą, jie mus ir sunaikins.

 

Komentaras

Turi būti visuomenės dėmesys

Filosofas Gintautas Mažeikis, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius :

— Įstatymas rinkimų viešinimo nenumato, bet procedūras kiekvienas universitetas aptaria savo naujuose statutuose. Kaip visuomenė stebi tuos procesus ir juose dalyvauja, tai ir universiteto, ir miesto reikalas.

Svarbiausia, ar miestas ir organizuotos institucijos, visuomeninės organizacijos supranta savo vaidmenį ir to proceso reikšmę?

Anksčiau niekas didesnio susidomėjimo universiteto tarybos rinkimais nerodė. Vargas būdavo surasti įtakingesnius socialinius partnerius, kurie sutiktų būti tarybos nariais.

Bet dabar universiteto taryba gavo daug didesnius įgaliojimus, nei anksčiau. Ir visuomenė žymiai dėmesingesnė turi būti tam procesui. Juoba, kad švietimas universitetuose yra krizės būklės — studentų mažėja ir auga konkurencija tarp universitetų, vyksta kova dėl krepšelių.

Tie rinkimai labai svarbūs, turint omenyje, kad tokie regioniniai universitetai, kaip Šiaulių, daro didžiulę įtaką miestui ir regionui.

Kol kas universitetai yra valstybiniai. Seimui patvirtinus jų statutus taps viešosiomis įstaigomis. Bet kokiu atveju universitetai priklauso visuomenės, o ne privačių, interesų ratui, ir visuomenė turi domėtis.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.