NUO­MO­NĖS, KO­MEN­TA­RAI

NUO­MO­NĖS, KO­MEN­TA­RAI

NUOMONĖS, KOMENTARAI

***

Vakar Prancūzijoje išleistas pirmas satyrinio leidinio „Charlie Hebdo“ numeris po žudynių šio leidinio redakcijoje. Per surengtą ataką žuvo keturi jos karikatūristai ir redaktorius. Vakar leidinys išleistas trijų milijonų kopijų tiražu, nors įprastai būdavo spausdinamas šešiasdešimt tūkstančių.

Iš viso per praėjusią savaitę įvykusį teroro aktą Prancūzijoje žuvo septyniolika žmonių. Po išpuolių šalyje dislokuota apie dešimt tūkstančių karių.

Ar saugūs jaučiasi žmonės Prancūzijoje, ką jiems reiškia milijoninės eitynės Paryžiaus ir kitų miestų gatvėmis?

Apie tai – specialiai „Šiaulių kraštui“ iš Prancūzijos.

ELPA-ELTA nuotr.

EISENA: Sekmadienį Paryžiuje eitynėse prieš terorizmą dalyvavo apie porą milijonų žmonių.

Kalti teroristai, o ne musulmonai

Vaida DELPLANCQ, Paryžius:

– Į solidarumo akciją ėjo ir kaimynai, ir draugai, ir mano kolegos. Tai labai svarbi solidarumo akcija politiniu požiūriu. Tam, kad suartintų įvairias religijas, sustiprintų pilietines teises ir išvengtų neapykantos tarp piliečių.

Reikėjo išvengti, kad vieni kitų nekaltintų dėl tų įvykių. Dėl to kalti teroristai, o ne musulmonai, ir ši manifestacija bandė suvienyti žmones prieš terorizmą, neapykantą ir žodžio laisvės apribojimą. Paryžiuje dalyvavo 1,5 milijono žmonių, kituose Prancūzijos miestuose taip pat manifestavo nemažai žmonių, atvyko daug prezidentų, turistų, žurnalistų. Taip buvo bandoma suvienyti ne tik Prancūziją, Europą, bet ir visą pasaulį, nes terorizmo grėsmė aktuali visur.

Ši manifestacija taip pat buvo organizuota pagerbti terorizmo aukoms, parodyti pasauliui, kad žmonės yra prieš brutalumą, reikia parodyti naujoms kartoms, kad demokratija yra labai vertingas dalykas, kuris daugelyje šalių vis dar neegzistuoja.

Labai aiškiai pasisakė Prancūzijos prezidentas: dėl tų įvykių kalti teroristai, nes tarp aukų buvo ir musulmonų.

Darbovietėje pažįstu nemažai musulmonų, kuriems dėl to, kas įvyko, – labai skaudu, ir jie taip pat šokiruoti, kaip ir kitų religijų žmonės. Terorizmo auka gali būti kiekvienas, užtenka būti netinkamoje vietoje netinkamu momentu. Jie nesutinka, kad žurnalas kritikuoja religiją, bet jie yra prieš žudynes.

Manau, kad blogiausio dėl požiūrio į musulmonus išvengta būtent organizuojant solidarumo mitingą, nes jau buvo pradėta negražius žodžius rašyti ant musulmonų kulto vietų tuoj pat po terorizmo išpuolių. Neaišku, kas už to slepiasi.

Paryžiuje terorizmo grėsmė visada buvo, paskutiniu metu ji pasiekė kulminaciją, valdžia paskelbė realią terorizmo grėsmę ir liepė būti atsargiems. Nors ir daug policijos, saugiai nesijaučiame.


***

Danijos laikraštis „Jyllands-Posten“, prieš dešimt metų išspausdinęs pranašo Mahometo karikatūrų, paskelbė, kad „Charlie Hebdo“ karikatūrų nepublikuos. 2005 metų rugsėjį „Jyllands-Posten“ išspausdinus 12 skirtingų pranašo Mahometo karikatūrų, tai sukėlė protesto bangą musulmonų pasaulyje, mažiausiai 50 žmonių žuvo.

„Jyllands-Posten“ vedamajame straipsnyje dabar buvo rašoma, kad „svarbiausia – mūsų darbuotojų saugumas“.

Apie danų reakciją į įvykius Prancūzijoje – specialiai „Šiaulių kraštui“ iš Danijos.

Danija analizuoja žodžio laisvės ribas

Kristina ČEPUKAITYTĖ-NIELSEN, Fredericija:

– Danų dailininkas, žymiojo piešinio, kuriame vaizduojamas vyras su turbanu-bomba ant galvos, autorius Kurtas Vestergardas, iškart po tragedijos Paryžiuje paskelbė: jo galerija specialiu leidimu perleis piešinį „Free Speech“, sukurtą 2009 metais.

Dailininkas yra įkūręs savo vardo fondą, kuris perduos už piešinį uždirbtus pinigus prancūzų satyriniam žurnalui. 50 eurų kainuojantis plakato tiražas neribojamas – kaip ir žodžio laisvė, pabrėžiama pranešime spaudai.

Danų spauda ir televizijos kanalai aktyviai analizuoja įvykį ir susiklosčiusią situaciją, ypač žodžio laisvės sąvoką bei ribas. Danijos kairiųjų atstovas pareiškė, kad tokia tragedija galėjo įvykti ir Danijoje, o vienintelė priežastis, dėl kurios nieko dar neatsitiko – puikus saugumo tarnybų darbas.

Kairiųjų atstovas Siorenas Pindas sakė: „Mūsų vakarietiškos laisvės reiškia, kad ne viską įmanoma kontroliuoti. Kai kokie nors iškrypėliai bando mus įveikti savais metodais, deja, mūsų galimybės ką nors pakeisti yra ribotos. Tų ribų rezultatą mes dabar ir liudijame.“

Danų Liaudies partijos ilgametė vadovė Pija Kjersgard pareiškė, jog reikėtų griežčiau kontroliuoti šalyje gyvenančius kitataučius, turint įtarimų, kad, pavyzdžiui, mečetėje vyksta slapti susirinkimai, rimčiau tuos įtarimus vertinti ir bausti jų rengėjus.

Konservatorių partija pareiškė, jog terorizmo grėsmė didėja, nes auga vadinamųjų vietos (angl. home grown terrorists) kartos, kurios kels vis didesnę grėsmę daniškoms vertybėms ir stengsis jas sumenkinti.

Svarbus danams ir imigrantų iš musulmoniškų šalių balsas. Oficialus Islamo religijos bendruomenės atstovas Imranas Šahas visų Danijos musulmonų vardu pasmerkė smurtą Paryžiuje. Jo teigimu, islamas yra taiki religija, todėl paprasti musulmonai neturėtų būti kaltinami dėl to, ką, I. Šaho žodžiais, daro bepročiai. Panašiai ekstremistų žygius vertina ir Danijos musulmonų sąjunga.

Nors terorizmo neremiantys musulmonai ir stengiasi kviesti danus blaiviai vertinti situaciją ir atskirti islamą nuo terorizmo, vis dėlto gruodžio pabaigoje paskelbtas tyrimas rodo, jog Danijoje didėja netolerancija musulmonams.

2006 metais beveik 63 procentai apklaustųjų atsakė „taip“ į klausimą, ar leistų savo dukteriai ištekėti už musulmono. Naujausio tyrimo duomenimis, sutinkančių turėti žentą musulmoną sumažėjo iki 44 procentų.

Parengė Rita ŽADEIKYTĖ