Norima išsaugoti unikalų botanikos sodą

Norima išsaugoti unikalų botanikos sodą

No­ri­ma iš­sau­go­ti uni­ka­lų bo­ta­ni­kos so­dą

Nyks­ta švie­saus at­mi­ni­mo An­ta­no Čia­po su­kur­tas bo­ta­ni­kos so­das Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je – vie­nin­te­lė ap­skri­ty­je pri­va­ti dend­ro­lo­gi­nė ko­lek­ci­ja, vals­ty­bės sau­go­mas gam­tos ob­jek­tas.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je nie­kam dėl to gal­vos ne­skau­da. Gru­pė ak­ty­vių pi­lie­čių ėmė rei­ka­lau­ti sa­vi­val­dos įsi­ki­šti.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Siū­lo iš­nau­do­ti šan­są

Lie­tu­vai pa­gra­žin­ti drau­gi­jos ak­ty­vis­tai, kraš­to­vaiz­džio mė­gė­jai įsi­ti­ki­nę, kad da­bar tin­ka­miau­sias me­tas Sa­vi­val­dy­bei  pri­siim­ti nors da­lį at­sa­ko­my­bės. Apie bo­ta­ni­kos so­do par­da­vi­mą pa­skel­bė sa­vi­nin­kas, ku­ris po A. Čia­po mir­ties iš pa­vel­dė­to­jų prieš tre­jus me­tus so­dą yra nu­pir­kęs.

Sa­vi­val­dy­bei bo­ta­ni­kos so­dą įsi­gy­ti pa­ta­rė Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­to Sta­ty­bos ir ar­chi­tek­tū­ros fa­kul­te­to do­cen­tas, vie­nas iš Lie­tu­vos dend­ro­lo­gų drau­gi­jos stei­gė­jų ir bu­vęs il­ga­me­tis jos pir­mi­nin­kas, Bal­ti­jos ša­lių dend­ro­lo­gų aso­cia­ci­jos ir Lie­tu­vos kraš­to­vaiz­džio ar­chi­tek­tų są­jun­gos na­rys, ke­lių mo­nog­ra­fi­jų au­to­rius Lai­mu­tis Ja­nuš­ke­vi­čius.

„Tas kam­pe­lis teik­tų švie­tė­jiš­ką nau­dą – lan­ky­to­jai ga­lė­tų sa­vo aki­mis iš­vys­ti bo­ta­ni­kos įvai­ro­vę. Įs­tei­gus me­de­ly­nė­lį, bū­tų ga­li­ma čia užau­gin­tais au­ga­lais puo­se­lė­ti ra­jo­no kraš­to­vaiz­dį, o jį pro­jek­tuo­tų bo­ta­ni­kos so­de dir­ban­tis spe­cia­lis­tas“, – pa­si­ta­ri­me Sa­vi­val­dy­bė­je kal­bė­jo spe­cia­lis­tas.

L. Ja­nuš­ke­vi­čius bo­ta­ni­kos so­do kles­tė­ji­mo lai­kais bu­vo su­skai­čia­vęs apie 350 veis­lių ir rū­šių au­ga­lų. Tai bu­vo vie­na di­džiau­sių Lie­tu­vos dend­ro­lo­gi­nių ko­lek­ci­jų.

„Da­bar au­ga­lų pa­ste­bi­mai su­ma­žė­ję – kiek konk­re­čiai, paaiš­kė­tų po in­ven­to­ri­za­ci­jos, – tei­gė L. Ja­nuš­ke­vi­čius. – Ta­čiau bend­ras vaiz­das dar ge­ras ir ver­ta gel­bė­ti. Jei tuo už­siim­tų en­tu­zias­tas, bo­ta­ni­kos so­dą ga­li­ma pa­da­ry­ti dar gra­žes­nį, ne­gu jis bu­vo jo įkū­rė­jo lai­kais“.

Moks­li­nin­kui opo­nuo­ta – tai pa­na­šu į grį­ži­mą praei­tin, į ku­rią nie­ka­da ne­grįž­ta­ma. Ar ver­ta švais­ty­ti ra­jo­no biu­dže­to lė­šas?

Neiš­nau­do­jo pa­ra­mos ga­li­my­bių

Kai 2013-ai­siais mi­rė 86 me­tų Ak­me­nės ra­jo­no gar­bės pi­lie­tis A. Čia­pas, Sa­vi­val­dy­bė bo­ta­ni­kos so­dą no­rė­jo pe­rim­ti ne­mo­ka­mai. Pa­vel­dė­to­jai ne­su­ti­ko do­va­no­ti, to­dėl so­dą par­da­vė.

Nau­ja­jam šei­mi­nin­kui ra­jo­no val­džia ne­pa­dė­jo pri­žiū­rė­ti bo­ta­ni­kos so­do. Lie­tu­vai pa­gra­žin­ti drau­gi­jos Ak­me­nės sky­riaus va­do­vas Vla­das Be­niu­šis ap­gai­les­ta­vo, kad Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jo­je ne­ži­no­ma net tai, kad  tei­sės ak­tuo­se nu­ma­ty­ta pa­ra­ma ver­tin­gų bo­ta­ni­kos ko­lek­ci­jų prie­žiū­rai.

„Kai at­ne­šiau ati­tin­ka­mus Ap­lin­kos mi­nist­ro įsa­ky­mus, priė­mė kaip ne­ti­kė­tą nau­jie­ną, nors ji ša­lies Tei­sės ak­tų re­gist­re nuo 2000-ųjų me­tų“, – sa­kė V. Be­niu­šis.

Pa­gal dend­ro­lo­gi­nių ko­lek­ci­jų nuo­sta­tus so­do sa­vi­nin­kas ga­li bū­ti re­mia­mas Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos, Sa­vi­val­dy­bės lė­šo­mis.

Sa­vi­val­dy­bės eko­lo­gas Sva­jū­nas Vil­kas tei­si­no­si, kad ša­lies val­džia sa­vi­val­dy­bes keiks­no­ja už veik­lų plė­to­ji­mą, pa­ta­ria ska­tin­ti jų per­da­vi­mą pri­va­čiam vers­lui.

Pa­si­kei­tė po­zi­ci­ja

Pa­si­ta­ri­me ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas pa­reiš­kė, kad Sa­vi­val­dy­bė ga­lė­tų nu­pirk­ti bo­ta­ni­kos so­dą, jei­gu kas pro­fe­so­na­liai ga­lė­tų jį pri­žiū­rė­ti.

„Sa­vi­val­dy­bė to­kiam spe­cia­lis­tui pa­dė­tų, su­kur­da­ma jam dar­bo vie­tą, sa­vo­tiš­kai ją nu­pirk­da­ma“, – sa­kė V. Mit­ro­fa­no­vas.

Bet kaip žmo­nės ga­li siū­ly­tis, ne­ži­no­da­mi apie siū­ly­mą?

„Gal kon­kur­są skelb­ti – bet kaip jį skelb­ti, kai dar ne­tu­ri nuo­sa­vy­bės, o ją įsi­gy­ti ri­zi­kin­ga, kai ne­ži­nai ar at­si­ras spe­cia­lis­tas, – svars­tė me­ras. – Kai su­si­da­ro toks lyg už­bur­tas ra­tas, be­lie­ka as­me­niš­kai ieš­ko­ti žmo­nių, su ku­riais ga­li­ma tar­tis dėl idė­jos ir ga­li­my­bių“.

Kiek tai truks ir ka­da bus svars­to­mi konk­re­tes­ni spren­di­mai, pa­si­ta­ri­mo da­ly­viams sa­vi­val­dy­bės va­do­vai ne­pa­sa­kė.

Išs­kir­ti­nė ra­jo­no vie­ta

Be­maž prieš 50 me­tų stan­dar­ti­nia­me ko­lek­ty­vi­nių so­dų skly­pe A. Čia­pas pra­dė­jo kur­ti bo­ta­ni­kos so­dą. Vė­liau so­das pra­plės­tas iki 24 arų.

Šei­mi­nin­kas skai­čia­vo, kad so­de au­go dau­giau kaip 800 au­ga­lų rū­šių, po­rū­šių ir at­mai­nų, ku­rių dau­ge­lis – iš to­li­mų pa­sau­lio kam­pe­lių. Ypač ver­tin­go­mis lai­ko­mos 72 rū­šys.

Aug­me­ni­jos gro­žis dar la­biau at­si­sklei­dė tarp A. Čia­po su­kur­tų kom­po­zi­ci­jų iš ak­me­nų, me­džio, me­ta­lo, stik­lo.

A. Čia­po so­das ta­ry­bi­niais me­tais ta­po iš­skir­ti­nė vie­ta ne tik ce­men­to dul­kė­mis pa­pil­kė­ju­sia­me mies­te, bet ir vi­sa­me Ak­me­nės ra­jo­ne.

2000 me­tais A.Čia­po so­das bu­vo pa­skelb­tas sau­go­mu gam­tos ob­jek­tu. So­das bu­vo įtrauk­tas ir į tarp­tau­ti­nius tu­riz­mo že­mė­la­pius, jis ta­po la­biau­siai lan­koma ra­jo­no vie­ta.

Da­bar ne­be­li­kę bu­vu­sių nuo­ro­dų, so­das iš­brauk­tas iš lan­ky­ti­nų ob­jek­tų są­ra­šo.

Au­to­riaus nuo­tr.

Per pa­sta­ruo­sius tre­jus me­tus bo­ta­ni­kos so­das ne­te­ko da­lies ver­ty­bių, ta­čiau iš­lie­ka pa­trauk­lus.

Vie­nas iš Lie­tu­vos dend­ro­lo­gų drau­gi­jos stei­gė­jų ir bu­vęs il­ga­me­tis jos pir­mi­nin­kas Lai­mu­tis Ja­nuš­ke­vi­čius (vi­du­ry­je) aiš­ki­no, ko­dėl Sa­vi­val­dy­bė tu­ri rū­pin­tis sau­go­mo gam­tos ob­jek­to sta­tu­są tu­rin­čia pri­va­čia ko­lek­ci­ja.

Lie­tu­vai pa­grą­žin­ti drau­gi­jos Ak­me­nės sky­riaus va­do­vas Vla­das Be­niu­šis ap­gai­les­ta­vo, kad Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jo­je iki šiol ne­si­rū­pin­ta sau­go­mo gam­tos ob­jek­to gel­bė­ji­mu.