
Naujausios
Neregio berniuko knyga jau keliauja po Lietuvą
Spalio 16-ąją, Baltosios lazdelės dieną, Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos organizuotame renginyje akliesiems ir silnaregiams visuomenei pristatyta „Saulės“ pagrindinės mokyklos mokinio neregio Redo Olšausko pirmoji eilėraščių knyga. Simboliška, kad tokiame pat renginyje, vykusiame prieš metus, jaunuolis išsakė savo svajonę išleisti knygą, o per metus ji tapo tikrove. Dabar knyga jau keliauja po Lietuvą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Knygelę pristatė ir kituose miestuose
Knygą „Jeigu aš matyčiau“ Redui Olšauskui padėjo pristatyti nuolat lydinti ir padedanti nematančiam moksleiviui pedagogė Vijolė Vedeckienė.
„Redukas jau tapo žvaigžde. Jo knygelė pristatyta ne tik „Saulės“ pagrindinėje mokykloje, bet dalyvavome susitikimuose bei pristatymuose Šiauliuose, Radviliškyje, netrukus važiuosime į Panevėžį“, – su šypsena pasakojo pedagogė. Jos pasisakymą knygelės autorius palydėjo deklamuojamomis savo sukurtomis eilėmis apie rudenį, svajones, artimuosius ir klasės draugus.
Bendraklasius galima vadinti Redo knygos bendraautoriais. 12 jo eilėraščių, išspausdintų įprastu regintiesiems ir Brailio raštu, klasės draugai iliustravo savo piešiniais, kurie knygoje virto iškiliais paveikslėliais, kad juos taip pat galėtų „matyti“ neregintys žmonės, liesdami pirštais.
Knygos, skirtos nematantiems žmonėms, leidyba brangi. Vienas jos egzempliorius kainuoja 40 eurų. Iš viso jų išleista 80.
Knygos pradžia – nuo bibliotekininkių akcijos
„Mes labai džiaugiamės šauniomis Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos bibliotekininkėmis, kurios praėjusiais metais organizavo Pyragų dieną ir per ją pradėjo pinigų rinkimo akciją knygelės leidybai ir Redo svajonei išpildyti. Nors tie paaukoti pinigėliai, pervesti į Reduko sąskaitą, buvo labai nedideli, kaip ašara jūroje, bet tai buvo graži pradžia“, – sakė mokytoja V. Vedeckienė.
Pinigus rinko ir „Saulės“ pagrindinės mokyklos bendruomenė, prisidėjo labdaros ir paramos fondas regintiems ir neregiams „Matau kitaip“, kiti rėmėjai.
Greitai suranda rimą
Pasak pedagogės V. Vedeckienės, R. Olšausko kūryba prasidėjo nuo žaidimo žodžiais.
„Aš sakau „guzas“, Redukas atsako – „arbūzas“. O, tu gerai rimuoji, galime knygą leisti, prasitariau. O jis ėmė domėtis, kaip tos knygos leidžiamos, – pirmąsias užgimusias mintis apie eilėraščių rinkinį prisiminė mokytoja. – Po to lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja davė užduotį klasėje parašyti eilėraštį apie gėles. Kiti mokiniai dar galvojo, rašė, braukė, tuo tarpu, Redas per penkias minutes sukūrė kelis posmus. Vėliau atsirado visokių progų kurti, gimė eilėraštis mamytei. Taip ir atsirado knygelė.“
R. Olšauską bei jo mokyoją su išleista knygele sveikino Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Joniškio skyriaus vadovė Ina Sakalauskienė, vicemerė Vaida Aleknavičienė, bibliotekininkės.
Renginyje skrabalais ir gitara žinomus kūrinius grojo pakruojiškis Egidijus Impolis kartu su elektrinį smuiką virkdžiusiu kolega Rolandu Sereika.
Į pasaulį atėjo neregintis
Redas Olšauskas į šį pasaulį atėjo neregintis, bet vaiko negalios iš karto niekas nepastebėjo. Ligoninės išrašuose po gimdymo ties grafa apie akis buvo parašyta: „Norma“.
Berniukas reaguodavo į žaisliukus, todėl šeima nepajuto kažko negero. Tačiau vėliau mama Inga suprato, kad vaiko rekacija turbūt buvo į garsus, lytėjimą, kitus jutimus.
Po pusmečio nuo gimimo, iš naujo atlikus tyrimus medikai patvirtino, kad berniukas nemato. Kauno klinikų gydytojai sakė tą patį – Redas nemato net ryškios šviesos. Diagnozė – paralyžiuotas atvedamasis nervas.
Buvęs Seimo narys, taip pat neregys Edvardas Žakaris, į kurį šeima tada kreipėsi, suteikė moralinę paramą ir patarė vykti gydytis į vieną medicinos centrą Maskvoje, kur jis pats sulaukė pagalbos.
Išvyką pavyko organizuoti. Rusijos medikai pasiūlė į akis įstatyti kateterius, kuriais per dieną tris kartus būtų lašinami specialūs vaistai. Būdas labai brangus, o garantijų, deja, jokių.
Išvažiuojant medikai pasiūlė sugrįžti po kelerių metų. Gal medicina bus labiau pažengusi ir rasti nauji būdai.
Redas Olšauskas šiuo metu mokosi Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos dešimtoje klasėje. Jaunuolis gabus literatūrai. Po to, kai išsipildė jo noras išleisti eilėraščių knygelę, moksleivis sako turintis dar vieną svajonę – matyti.
Autorės nuotr.
Redas Olšauskas su mokytoja Vijole Vedeckiene knygelę, išleistą reginčiųjų ir Brailio raštu, jau pristatė ne tik Joniškyje, bet ir Šiauliuose bei Radviliškyje.