
Naujausios
Mūšos-Tyrelio pelkėje tiesiamas pėsčiųjų takas
Žagarės regioninio parko teritorijoje, Mūšos-Tyrelio (Joniškio r.) pelkėje, klojamas pažintinis lankytojų takas, kuris tęsis apie 7,5 kilometro.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sparčiai klojamas medinis takas
Šiuo metu jau paklota daugiau kaip pusė tako, kuris veda nuo pelkės prieigų iki vienintelio rajone natūralaus durpingo Miknaičių ežero. Takas toliau vingiuoja aplink šį telkinį, leisdamas pasigrožėti vandens paukščiais, pakrančių augmenija ir pasuka gilyn į pelkės mišką, kur galima pamatyti vieną iš Žagarės regioninio parko gamtos paveldo objektų – Tyrelio mitologinį akmenį. Taip pat takas pasieks 1945–1946 metais buvusią partizanų stovyklavietę.
Tako pradžioje bus pastatyta pavėsinė, apžvalgos bokštas, informaciniai stendai. Šiuo metu jau įrengti pavėsinės pamatai.
Vaikščioti bet kur bus draudžiama
Pasak Žagarės regioninio parko direkcijos projektų rengimo ir valdymo vyriausiosios specialistės Vidos Paulauskienės, seniau buvusios poilsiavietės prie ežero nežadama atstatyti, nes ten sumanę pasivaišinti žmonės drumsdavo paukščių ramybę.
Pagrindinis pažintinio tako tikslas – apsaugoti nuo išnykimo unikalias draustinio gamtos vertybes. Nutiesus taką lankytojai galės vaikščioti tik juo, klampoti per pelkę bet kur bus draudžiama.
Medinį taką tikimasi užbaigti iki šių metų pabaigos.
Turtinga pelkės gamta
Mūšos-Tyrelio telmologinis draustinis buvo įsteigtas siekiant išsaugoti aukštapelkės dalį ir apypelkio miškus. Gamtinį kompleksą, kurio plotas – 1476 hektarai, sudaro didelė aukštapelkė, tarpinio tipo pelkės, žemapelkė, durpynai ir šlapi miškai.
Pelkės pietinėje dalyje prasideda Mūšos ir Juodupio upės, rytinėje dalyje telkšo natūralus Miknaičių ežeras ir daug mažų ežerėlių.
Draustinis įtrauktas į NATURA 2000 tinklo BAST ir PAST teritorijų sąrašą. Pelkėje veša nemažai saugomų augalų rūšių: baltijinė ir siauralapė gegūnė, raktažolės pelenėlės, paprastoji tuklė. Čia gyvena paukščiai: dirviniai sėjikai, tikučiai, pilkosios gervės, tetervinai, apsistoja migruojantys baltakakčių ir želmeninių žąsų būriai. Nuo 2006 metų draustinyje stebima lūšis, sutinkamas vilkas, baltasis kiškis. Taip pat gyvena retų vabzdžių bei 4 roplių rūšys.
Autorės nuotr.
TAKAS: Mūšos-Tyrelio pelkėje nutiesta medinio tako dalimi jau žingsniuoja ekskursijos.
POILSIAVIETĖ: Šioje vietoje pelkės pradžioje iškils pavėsinė.
EŽERAS: Takas atveda prie vienintelio rajone natūralaus Miknaičių ežero.