
Naujausios
Mūšio minėjime – priekaištai šalies valdžiai
Penktadienį Jauniūnų kaime (Joniškio rajonas) paminėtas Saulės mūšis ir Baltų vienybės diena. Renginyje dar kartą priminta apie šio istorinio įvykio svarbą visai Lietuvos istorijai ir mesti priekaištai valdžioms, nesugebėjusioms skirti lėšų memorialui užbaigti.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Organizuotas pleneras
Šiemet pirmą kartą minint Saulės mūšį buvo organizuotas mokinių dailės pleneras, kuriame dalyvavo Joniškio rajono mokyklų, Šiaulių Gegužių progimnazijos ir Rygos lietuvių vidurinės mokyklos auklėtiniai. Vaikai darbuose perteikė savą lemtingos kovos su Kalvijuočių ordinu įsivaizdavimą.
Minėjime–koncerte prie paminklinio akmens padėta ąžuolo lapų girlianda, simboliškai uždegta laužo ugnis. Skambėjo Joniškio kultūros centro folkloro kolektyvo „Kupars“ ir Rudiškių filialo atstovo Antano Karnišausko atliekamos dainos, Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos akordeonistų trio melodijos.
Lėšų memorialui vis nėra
Istorikas profesorius Romas Batūra sakė, kad 1236 metais rugsėjo 22 dieną vykęs Saulės mūšis iki šių dienų liudija mūsų protėvių dvasios ir ginklo jėgą. Pasak jo, tuo pačiu metu ne tik Livonijos ordinas turėjo užduotį užkariauti baltiškas ir prūsų žemės, bet ir iš pietryčių Lietuvai grėsė mongolų–totorių agresija. Istoriko teigimu, pasaulyje tada nebuvo kito taip iš visų pusių nokiojamo krašto, tad ši pergalė tampa dar svarbesnė.
Lietuvos kultūros fondo valdybos pirmininkas Hubertas Smilgys metė akmenį į šalies valdžios daržą: dvi buvusios Vyriausybės nesugebėjo suvokti Saulės mūšio įamžinimo svarbos, nes iki šiol memorialas, pradėtas prieš gerą dešimtmetį, stovi nebaigtas, finansavimas tik „patrupintas“ kelis kartus, neskiriant reikiamos sumos. Kalbėtojo nuomone, valdžios vyrams reiktų susirasti savo istorijos mokytojus ir pasiklausti jų apie Saulės mūšį.
Vėl pateikė paraišką
Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis savo kalba buvo nusiteikęs optimistiškiau, jis tikėjosi, kad 2018-aisiais galbūt pavyks gauti lėšų memorialui užbaigti. Ekonominės plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Vilija Aleksienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad savivaldybė šiemet vėl yra pateikusi paraišką europinei programai su partneriais iš bendradarbiaujančio Duobelės rajono (Latvija) ir šiuo metu ji vertinama. Praėjusiais metais Joniškio rajonas taip pat rengė ir teikė projektą tarptautinei programai, tačiau tąkart finansavimo negavo.
„Praėjusią savaitę kaip tik gavome vertintojų užklausą ir pateikėme papildomus duomenis. Lauksime rezultatų“, – sakė V. Aleksienė.
Į memorialą investuota apie 600 tūkstančių eurų, bet pastaruosius penkerius metus neskirta nė cento. Nors 2016-uosius Seimas buvo paskelbęs Saulės mūšio metais (tada sukako 780 metų nuo šio įvykio – aut. past.), lėšų iš valstybės biudžeto vėl nedavė.
Autorės nuotr.
Renginį vedė žiemgališkais rūbais vilkėję Joniškio „Aušros“ gimnazijos mokiniai Urtė Oniūnaitė ir Tomas Lesutis.
Renginio dalyviai tradiciškai kasmet susirenka toje pačioje vietoje prie atminimo lentos ir akmens, nes memorialas per gerą dešimtmetį taip ir liko neužbaigtas.
Istorikas profesorius Romas Batūra (kairėje), pastebėjęs, kad Saulės mūšis iki šių dienų liudija mūsų protėvių dvasios ir ginklo jėgą, apie įamžinimo memorialu problemas šnekėjo ir su Joniškio rajono savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotoju Artūru Pališkevičiumi.
Neužbaigto memorialio vieta kasmet skausmingai primena, kad šalies valdžia jo statybos nelaiko svarbia.