Mokyklų žemėlapyje daugės tuščių vietų

Mokyklų žemėlapyje daugės tuščių vietų

Mo­kyk­lų že­mė­la­py­je dau­gės tuš­čių vie­tų

Pas­ku­ti­nia­me šios ka­den­ci­jos Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­bos po­sė­dy­je bus tvir­ti­na­mos mo­kyk­lų va­do­vų ata­skai­tos. Da­lis mo­kyk­lų spar­čiai au­ga mo­ki­nių skai­čiu­mi, o da­lis – bai­gia iš­nyk­ti iš švie­ti­mo že­mė­la­pio.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Kaip už­siau­gin­ti vai­kų?

Šiau­lių ra­jo­no mo­kyk­lų va­do­vai po­li­ti­kams pri­sta­tė 2018 me­tų ata­skai­tą bei mo­kyk­lų per­spek­ty­vas, iš ku­rių – kaip ant del­no ra­jo­no švie­ti­mo ir so­cia­li­nis po­rtre­tas.

Jung­ti­nia­me Svei­ka­tos ir so­cia­li­nių rei­ka­lų bei Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to ko­mi­te­tų po­sė­dy­je Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jas Rai­mon­das Gal­kus sa­kė, kad vai­kų yra tik maž­daug 13-ai mo­kyk­lų. Da­lis ato­kes­nių mo­kyk­lų lai­ko­si ant maž­daug apie šim­tą ar net ma­žiau vai­kų. Ta­čiau yra to­kių, ku­rio­se vai­kų dau­gė­ja.

Vai­das Ba­cys, Kur­tu­vė­nų, Aukš­tel­kės ir Bu­bių mo­kyk­lų va­do­vas, tei­gė, kad Aukš­tel­kės mo­kyk­lo­je, pa­ly­gin­ti su 2017–2018 moks­lo me­tų se­zo­nu, vai­kų pa­dau­gė­jo net 43 pro­cen­tais, prie­žas­tis – „iki­mo­kyk­li­nio ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo plėt­ra“. Kla­sės vai­kais „ge­rai už­pil­dy­tos“ ir pla­nuo­ja­ma, kad mo­ki­nių atei­nan­čiais me­tais nuo Šiau­lių mies­to vos per ke­lis ki­lo­met­rus nu­to­lu­sio­je mo­kyk­lo­je – tik dau­gės.

Kur­tu­vė­nų mo­kyk­lo­je bu­vo at­si­sa­ky­ta jung­ti­nių kla­sių, tai, pa­sak V. Ba­cio, bu­vo ga­na dras­tiš­kas ir sun­kus spren­di­mas – dėl mo­ky­to­jų eta­tų, bet ir tė­vai ne­no­ri, jog jų vai­kai mo­ky­tų­si jung­ti­nė­se kla­sė­se. Ma­to­si re­zul­ta­tai – at­si­sa­kius jung­ti­nių kla­sių nuo rug­sė­jo į pir­mą­ją kla­sę Kur­tu­vė­nų mo­kyk­lo­je jau ateis 12 vai­kų. O dar ki­tiems me­tams mo­kyk­la pir­mo­kų „už­siau­gins“ prieš­mo­kyk­li­nė­je kla­sė­je ir mo­kyk­la tu­rės jau dvi pil­nas kla­ses. Ta­čiau mo­kyk­los pa­sta­te vie­tos yra tik pra­di­nei mo­kyk­lai ir dar­že­liui.

Mo­kyk­los va­do­vas pa­sa­ko­jo, kad vai­kams bus tei­kia­mas gam­ta­moks­li­nis raš­tin­gu­mas, dar mo­kyk­la pa­ti pra­dė­jo or­ga­ni­zuo­ti per mo­ki­nių ato­sto­gas sto­vyk­las vai­kams, be­si­mo­kan­tiems ki­to­se mo­kyk­lo­se.

Dar vie­nas iš­skir­ti­nis Kur­tu­vė­nų mo­kyk­los bruo­žas, kad kiek­vie­nam vai­kui yra skir­ta po ne­šio­ja­mą­jį kom­piu­te­rį.

Bu­bių mo­kyk­lo­je, ku­riai V. Ba­cys va­do­vau­ja nuo lapk­ri­čio, di­džiau­sias iš­šū­kis bu­vo eta­ti­nis mo­ky­mas ir „ne­su­ba­lan­suo­ti kla­sių komp­lek­tai“.

Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los-dau­gia­funk­cio cent­ro di­rek­to­rius Ri­man­tas Go­rys ak­cen­ta­vo, kad ge­riau­sias spren­di­mas bu­vo įreng­ti dvi dar­že­lio kla­ses mo­kyk­los pa­sta­te, ku­rio­se jau ir da­bar „da­ro­si ankš­ta“, nes jas no­ri lan­ky­ti vis dau­giau vai­kų.

„Ki­to ke­lio, kaip pri­siau­gin­ti vai­kų pa­čioms mo­kyk­loms, – nė­ra. Są­ly­gas iki­mo­kyk­li­nu­kams pri­va­lo­me su­da­ry­ti – ki­taip ato­kes­nės mo­kyk­los vai­kų ne­be­tu­rės. Apie vi­du­ri­nį moks­lą, pa­vyz­džiui, Ba­zi­lio­nuo­se, ki­to­se ato­kio­se vie­to­vė­se – pa­mirš­kim, bet vai­kų pa­grin­di­nei, pra­di­nei mo­kyk­lai pri­va­lo­me ir ga­li­me už­siau­gin­ti“, – nea­be­jo­ja R. Go­rys.

Į prie­mies­ti­nes mo­kyk­las su­grįž­ta vai­kai

Gin­kū­nų So­fi­jos ir Vla­di­mi­ro Zu­bo­vų mo­kyk­los di­rek­to­rė Dai­va Jag­mi­nie­nė įvar­di­jo, kad mo­kyk­la aki­vaiz­džiai di­dė­jan­ti. Per pen­ke­rius me­tus mo­kyk­lo­je pa­dau­gė­jo be­veik 80-ia vai­kų.

Mo­kyk­la da­ly­vau­ja tarp­tau­ti­niuo­se pro­jek­tuo­se ir gau­na pro­jek­ti­nį fi­nan­sa­vi­mą, tu­ri net de­vy­nis už­sie­nio par­tne­rius, iš­drį­so pa­mo­kas reng­ti ne­tra­di­ci­nė­se erd­vė­se.

Gin­kū­nų mo­kyk­lo­je jau pa­vyks­ta su­for­muo­ti po dvi pra­di­nes kla­ses, o į mies­to mo­kyk­las iš prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pių bei­šei­na po 1–2 mo­ki­nius ir tai tik į kryp­tin­gai pa­si­rink­tas ug­dy­mo pro­gra­mas, pa­vyz­džiui, me­no mo­kyk­lo­je.

„Pa­vy­ko įro­dy­ti Gin­kū­nų bend­ruo­me­nei, kad jų vai­kams ne­be­rei­kia va­žiuo­ti į mies­to mo­kyk­las, o ko­ky­biš­ka mo­kyk­la yra jų gy­ve­na­mo­je erd­vė­je. Išau­go pa­si­ti­kė­ji­mas mo­kyk­la“, – sa­kė di­rek­to­rė.

Ji skai­čia­vo, kad Gin­kū­nų mo­kyk­la vei­kia nuo 7 va­lan­dos ry­to iki 22 va­lan­dos va­ka­ro, nes vyks­ta įvai­rios veik­los ne tik vai­kams, bet ir suau­gu­siems.

Kai­rių mo­kyk­lo­je, jos di­rek­to­riaus Ar­tū­ro Ku­li­kaus­ko tei­gi­mu, mo­ki­nių skai­čius iš­li­ko sta­bi­lus, ta­čiau žy­miai dau­gė­ja iki­mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kų.

Dau­giau, nei 40 iki­mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kų ne­pa­ten­ka į Kai­rių dar­že­lį, nes neuž­ten­ka vie­tų, to­dėl mo­kyk­lo­je nuo rug­sė­jo at­si­ras prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pė.

Di­rek­to­riaus tei­gi­mu, mo­kyk­la dėl to tu­ri per­spek­ty­vų ūg­te­lė­ti apie 30–40 pro­cen­tų ir to­kia de­mog­ra­fi­nė si­tua­ci­ja džiu­gi­na, ta­čiau, kad Kai­riuo­se gy­ve­nan­tys vai­kai lik­tų mo­ky­tis mies­te­lio mo­kyk­lo­je, rei­kia kad bū­tų pa­kan­ka­mai vie­tų dar­že­ly­je ir prieš­mo­kyk­li­nė­je gru­pė­je, ki­taip Šiau­lių mies­tas Kai­rių vai­kus nu­siurbs.

Ki­tos prie­mies­ti­nės mo­kyk­los – Vo­ve­riš­kių – di­rek­to­rė Al­bi­na Gu­dai­tie­nė, taip pat skai­čia­vo ženk­lų mo­ki­nių skai­čiaus au­gi­mą. Pa­ly­gin­ti su praė­ju­siais moks­lo me­tais, mo­ki­nių čia pa­dau­gė­jo be­veik 40 pro­cen­tų.

Di­rek­to­rė ak­cen­ta­vo, kad mo­kyk­la di­dė­jo ne tik įkū­rus dvi vi­sos die­nos iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pes, bet ir vy­res­nių kla­sių mo­ki­nių.

Mo­kyk­lo­je nuo rug­sė­jo tu­rė­tų at­si­ras­ti dar vie­na iki­mo­kyk­li­nu­kų gru­pė, ta­čiau net ir įkū­rus tre­čią­ją, vi­sų pa­gei­dau­jan­čių­jų po­rei­kių ne­pa­ten­kins.

Da­lis mo­ki­nių – spe­cia­liųjų po­rei­kių

Drą­su­čių mo­kyk­los di­rek­to­rė Auk­sė Ra­si­la­vi­čie­nė pri­mi­nė, kad jų mo­kyk­la yra spe­ci­fi­nė, nes čia mo­ko­si dau­giau­siai spe­cia­lių­jų po­rei­kių vai­kų. Mo­kyk­la tu­ri spręs­ti ne tik pa­žan­gos, bet ir so­cia­li­nius po­rei­kius.

Moks­li­nė­je li­te­ra­tū­ro­je spe­cia­lių­jų po­rei­kių vai­kams pri­ski­ria­mi vai­kai, tu­rin­tys in­te­lek­to ar fi­zi­nių funk­ci­jų su­tri­ki­mų, ku­rie su­ke­lia vai­ko veik­los ri­bo­tu­mą, įvar­di­ja­mą ne­ga­le.

Kai­rių mo­kyk­los di­rek­to­rius skai­čia­vo, kad mo­kyk­lo­je mo­ko­si per 30 pro­cen­tų spe­cia­lių­jų po­rei­kių vai­kų, to­dėl la­bai svar­bi yra spe­cia­lio­jo pe­da­go­go, so­cia­li­nio pe­da­go­go, lo­go­pe­do pa­gal­ba.

Da­lis spe­cia­lių­jų po­rei­kių vai­kų yra ir Vo­ve­riš­kių mo­kyk­lo­je.

30 mo­ki­nių – 25 dar­buo­to­jai

Gil­vy­čių mo­kyk­los di­rek­to­rė Bi­ru­tė Ba­nie­nė už­si­mi­nė, kad ug­dy­mo ko­ky­bė mo­kyk­lo­je jau pri­klau­so ne vien nuo mo­ky­to­jo kom­pe­ten­ci­jų.

Mo­kyk­lo­je mo­ko­si 30 mo­ki­nių ir 5 ug­dy­ti­niai, o dir­ba čia 25 dar­buo­to­jai: iš jų tik 13 dar­buo­to­jų iš­lai­ko­mi iš mo­ky­mo lė­šų.

Jau se­no­kai kal­ba­ma apie Gil­vy­čių mo­kyk­los ny­ki­mą, šiuo me­tu yra svars­to­ma apie tai, kad mo­kyk­la ga­lė­tų tap­ti Bu­bių mo­kyk­los sky­riu­mi, ta­čiau ga­li at­si­tik­ti ir taip, kad ne­be­bus kam lan­ky­ti nė pra­di­nės mo­kyk­los.

„Kai­mas be mo­kyk­los, kaip miš­kas be ge­gu­tės – pri­ti­lęs ir vis ma­žiau pa­ste­bi­mas. Kai­mui di­de­lis smū­gis, jei­gu mo­kyk­los ne­liks, bet mes nyks­ta­me nuo ma­žų­jų kla­sių, vy­res­nes kla­ses dar iš­lei­džia­me, o į pra­di­nes kla­ses ne­be­tu­ri­me ką priim­ti – vai­kų ne­bė­ra. Kai­mas na­tū­ra­liai sens­ta“, – sa­kė mo­kyk­los di­rek­to­rė.

Ver­bū­nų mo­kyk­la taip su­ma­žė­jo, ją ke­ti­na­ma pri­jung­ti prie Ku­žių gim­na­zi­jos, pa­brėž­ta, kad Ver­bū­nų mo­kyk­lo­je mo­ki­nių be­li­ko tiek, kad kiek­vie­nam ten­ka be­veik 100 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to.

Nai­sių mo­kyk­los di­rek­to­rius Vy­tau­tas Šim­kus už­si­mi­nė, jog tė­vai no­rė­tų, kad mo­kyk­lo­je iš­lik­tų ir de­vin­to­kų kla­sė. Ta­čiau į ją atei­tų tik 5 vai­kai ir to­kią kla­sę tu­rė­tų iš­lai­ky­ti ne­be iš mi­nis­te­ri­jos, bet iš Sa­vi­val­dy­bės lė­šų.

Pa­reng­tas ir at­ski­ras spren­di­mo pro­jek­tas, ku­ris bus tei­kia­mas ra­jo­no Ta­ry­bai, kad tuo at­ve­ju, jei­gu kai ku­rio­se mo­kyk­lo­se ne­be­su­si­rinks rei­kia­mas mo­ki­nių skai­čius – ne­be­bū­tų for­muo­ja­mos de­vin­to­sios kla­sės ir mo­kyk­los tap­tų aš­tuon­me­tė­mis. Tai ga­li lies­ti Bu­bių, Ba­zi­lio­nų, Vo­ve­riš­kių, Ša­ky­nos, Rau­dė­nų, Pa­ka­pės, Nai­sių mo­kyk­las.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Vai­do Ba­cio va­do­vau­ja­mo­se tri­jo­se ra­jo­no mo­kyk­lo­se pra­dė­jo dau­gė­ti vai­kų.