Ministras žadėjo paramą smulkiesiems ūkininkams

Ministras žadėjo paramą smulkiesiems ūkininkams

Mi­nist­ras ža­dė­jo pa­ra­mą smul­kie­siems ūki­nin­kams

Penk­ta­die­nį Jo­niš­ky­je ap­si­lan­kęs ir su žem­dir­biais su­si­ti­kęs že­mės ūkio mi­nist­ras Gied­rius Surp­lys ža­dė­jo pa­ra­mą smul­kie­siems ir vi­du­ti­nie­siems ūkiams, o kaip at­sa­ką iš Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­gos Jo­niš­kio sky­riaus su­lau­kė klau­si­mo, ko­dėl ma­žie­ji skriau­džia­mi, kai rei­kia su­si­mo­kė­ti „Sod­rai“, nes ne­tai­ko­mi pro­gre­sy­vie­ji mo­kes­čiai. Žem­dir­biams pa­žer­ta nau­jie­nų iš mi­nis­te­ri­jos ir at­sa­ky­ta į da­lį klau­si­mų.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Apie rams­čius ir jung­tis

Že­mės ūkio mi­nis­tras Gied­rius Surp­lys pri­sta­tė va­sa­rį su ūki­nin­kų, moks­lo bend­ruo­me­nės at­sto­vais pa­si­ra­šy­tą Že­mės ūkio ir kai­mo plėt­ros bal­tą­ją kny­gą, kruio­je nu­ma­ty­ta vi­zi­ja, kaip Lie­tu­vo­je že­mės ūkis at­ro­dys iki 2030-ųjų me­tų ir kas ja­me bus svar­biau­sia. Kny­go­je iš­ski­ria­mi ke­tu­ri pa­grin­di­niai rams­čiai ir ke­tu­rios jung­tys.

Rams­čiai, tai, ant ko lai­ko­si že­mės ūkis, bū­tų smul­kie­ji ir vi­du­ti­niai ūkiai, stam­bie­ji ūkiai ir že­mės ūkio bend­ro­vės, kai­mo vers­las ir kai­mo bend­ruo­me­nės, ku­rios tris anks­tes­nes su­de­da­mą­sias da­lis, orien­tuo­tas į eko­no­mi­nę sri­tį, pa­ke­lia į kul­tū­ri­nį, so­cia­li­nį lyg­me­nį. O vi­sus tuos rams­čius tu­rė­tų sie­ti jung­tys: var­to­ji­mo – ir vi­di­nio, ir eks­por­to – di­di­ni­mas, ūki­nin­kų kon­sul­ta­vi­mas, tai­kant vis dau­giau ino­va­ci­jų, ūki­nin­ka­vi­mo, per­dir­bi­mo ir pre­ky­bos są­ly­gų pa­pras­ti­ni­mas, ku­ris jau vyks­ta, ir ski­ria­mi Eu­ro­pos Są­jun­gos pi­ni­gai.

Pažymėta, kad per me­tus Jo­niš­kio ra­jo­no žem­dir­bius pa­sie­kė de­vy­ni mi­li­jo­nai eu­rų eu­ro­pi­nių iš­mo­kų. Sve­čias ti­ki­no, kad 2021–2027 metų lai­ko­tar­piu bet ku­riuo at­ve­ju iš­mo­kos ša­lies žem­dir­biams di­dės. Joms jau bu­vo nu­ma­ty­ta Lie­tu­vai skir­ti 5,13 mi­li­jar­do eu­rų (anks­tes­nia­me lai­ko­tar­py­je iš­mo­kė­ti 4,77 mi­li­jar­do eu­rų), bet de­ra­ma­si dėl di­des­nio kie­kio.

„Mums svar­bu, kad bū­tų smul­kie­ji ir vi­du­ti­niai ūkiai, ir vals­ty­bė juos rems, bet jų sa­vi­nin­kai tu­ri gal­vo­ti kaip vers­li­nin­kai, bū­ti kon­ku­ren­cin­gi. Kal­ba­me ne apie na­tū­ri­nę pro­duk­ci­ją, kai įde­da­ma vai­kams į Vil­nių ar į Ai­ri­ją iš­si­vež­ti deš­rų, bul­vių, bet apie gal­vo­ji­mą, kaip tą pro­duk­ci­ją par­duo­ti, ga­min­ti aukš­tes­nės pri­dė­ti­nės ver­tės pro­duk­tus: ne tik pie­ną, bet ir varš­kę, sū­rį, svies­tą, mąs­ty­ti apie ūkio mo­der­ni­za­vi­mą ir koo­pe­ra­ci­ją. Jei­gu vi­so to ne­no­ri­te, iš smul­kaus ūkio neiš­gy­ven­si­te, tik pri­si­dur­si­te, tad gal­vo­ki­te apie ki­tą dar­bą“, – tei­gė Že­mės ūkio mi­nist­ras Gied­rius Surp­lys.

Mo­kes­čiai skriau­džia smul­kiuo­sius

At­si­liep­da­ma į šią te­mą vė­liau Lie­tu­vos ūki­nin­kų są­jun­gos Jo­niš­kio sky­riaus pir­mi­nin­kė Li­li­ja Te­re­sė Šer­mukš­nie­nė pa­klau­sė sve­čio, ko­dėl, kai taip gra­žiai kal­ba­ma apie atei­tį, tie ma­žie­ji ir vi­du­ti­niai ūki­nin­kai iki šiol skriau­džia­mi, ka­da rei­kia mo­kė­ti mo­kes­čius „Sod­rai“. Ji pa­tei­kė apskai­čia­vi­mus: ūki­nin­kas, dir­ban­tis iki 150 hek­ta­rų že­mės, gau­na apie 50 tūks­tan­čių eu­rų pel­ną ir iš jo tu­ri su­mo­kė­ti 10 tūks­tan­čių so­cia­li­nio drau­di­mo fon­dui. Tai su­da­ro 67 eu­rus už hek­ta­rą. O ūki­nin­kas, ku­ris dir­ba 800–1000 ir dau­giau hek­ta­rų, ir­gi mo­kės tik 10 tūks­tan­čių eu­rų ar­ba – vos po 10 eu­rų nuo hek­ta­ro, nes yra pa­tvir­tin­tos 10 tūks­tan­čių eu­rų mo­kes­čių „lu­bos“.

Že­mės ūkio mi­nist­ras at­sa­kė gir­dė­jęs apie šią pro­ble­mą jau ne iš vie­no ūki­nin­ko, tad pa­ve­dęs ją nag­ri­nė­ti pa­val­di­niams ir ke­ti­na­ma teik­ti įsta­ty­mo pa­kei­ti­mus.

Sve­čias, kal­bė­da­mas apie nau­jie­nas, ža­dė­jo per 15 me­tų su­tvar­ky­ti vi­są me­lio­ra­ci­jos sis­te­mą ša­ly­je, ku­rios nu­si­dė­vė­ji­mas da­bar ap­skai­čiuo­tas toks, kad re­no­va­ci­jai reik­tų 537 mi­li­jo­nų eu­rų. Tam ke­ti­na­ma kur­ti me­lio­ra­ci­jos fon­dą, kur ei­tų už par­duo­tą vals­ty­bi­nę že­mę gau­ti pi­ni­gai, že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės nuo­mos mo­kes­tis, vals­ty­bės lė­šos.

Įtei­kė pa­dė­kos raš­tus

Mi­nist­ras taip pat at­li­ko ma­lo­nią prie­vo­lę, įtei­kė pa­dė­kos raš­tus: už il­ga­me­tį dar­bą ap­do­va­no­jo Ga­tau­čių se­niū­ni­jos že­mės ūkio spe­cia­lis­tę Oną Rut­ku­vie­nę, mo­der­nų dar­ži­nin­kys­tės koo­pe­ra­ty­vą „Ja­kiš­kiai“, ini­cia­ty­vią Ber­ži­nin­kų bend­ruo­me­nę ir pa­vyz­din­gą, su­ma­nų, są­ži­nin­gą ūki­nin­ką Vla­dą Jur­gai­tį, dir­ban­tį 2018 hek­ta­rų že­mės, au­gi­nan­tį dar­žo­ves ir ja­vus.

Į su­si­rin­ku­sių­jų klau­si­mus taip pat at­sa­kė mi­nist­rą ly­dė­ju­si ko­man­da iš Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos, Na­cio­na­li­nės mo­kė­ji­mo agen­tū­ros, Že­mės ūkio in­for­ma­ci­jos ir kai­mo vers­lo cent­ro. Ko ne­spė­ta at­sa­ky­ti, pa­ža­dė­ta at­siųs­ti at­sa­ky­mus į Sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio sky­rių.

Po vi­zi­to Jo­niš­ky­je tą pa­čią po­pie­tę že­mės ūkio mi­nist­ras iš­vy­ko į Ak­me­nės ra­jo­ną.

Au­to­rės nuo­tr.

Jo­niš­ky­je ap­si­lan­kęs ener­gin­gai nu­si­tei­kęs že­mės ūkio mi­nist­ras Gied­rius Surp­lys ža­dė­jo pa­ra­mą smul­kie­siems ir vi­du­ti­nie­siems ūkiams.

Ma­lo­nio­ji vi­zi­to da­lis: Že­mės ūkio mi­nist­ras Gied­rius Surp­lys pa­dė­kos raš­tą įtei­kia ak­ty­vios Ber­ži­nin­kų kai­mo bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kei Ire­nai Mui­žie­nei.