
Naujausios
„Šiaulių kraštas“ Kuršėnuose
Meistras dovanojo skulptūrą miestui ir puodžiams
Vakar Šiaulių rajono Kuršėnų miesto centre kuršėniškis akmens meistras tautodailininkas Stanislovas Kovėra su sūnumi Tomu baigė dailinti naujos skulptūros pamatą. Savamokslio meistro skulptūra skirta Kuršėnų puodžiams, nes čia, meistro žodžiais, esanti ne tik puodžių sostinė, bet ir puodžių lopšys – išauginęs ne vieną garsų meistrą ir menininką. Puodžiai tapo ir miesto kodu, pagal kurį Kuršėnai atpažįstami visoje šalyje.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Molis išaugino puodžius, akmuo – skulptūrą
Meistras pasakojo, kad vizija sukurti paminklą kilusi prieš penkerius metus. Idėja subrendo visai neseniai ir maždaug per porą mėnesių Stanislovas iš akmens išgavo ramybę spinduliuojančio puodžiaus skulptūrą.
„Aš norėjau pagerbti Kuršėnų puodžius. Jie labiausiai garsina Kuršėnų miestą. Kažkas sako, kad Kuršėnai – puodžių sostinė, aš sakau, kad – lopšys. Daug išaugino gabių puodžių, kurie išgarsino patį miestą. Ko kito norėti – ant molio gyvenam“, – apžiūrinėdamas skulptūrą, kaip ji atrodanti miesto erdvėje, sakė S. Kovėra.
Skulptūros maketą meistras ir pats pirmiausiai nusilipdė iš molio. Taisė, derino, formavo, kol pagavo ramaus žmogaus siluetą ramiai žiedžiantį naują savo kūrinį. Ramaus amatininko būdas perteiktas lauko riedulyje, kurį Stanislovas į savo dirbtuves jau buvo parsivežęs iš Kužių apylinkių.
„Reikia paminklo tikriems puodžiams, nes iš Kinijos su mašina štampuotų puodų priveža milijonais, o žmogaus rankomis kurti yra visai kitokie. Daug vertingesni“, – sakė meistras.
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad skulptūrai ir postamentui reikėjo mažiausiai penkių skirtingų akmenų, besiskiriančių ir spalva ir faktūra. Paaiškėja – tik dviejų. Nors ir atrodo, kad puodžiaus siluetas, suolelis ir jo žiedžiamas puodas išskaptuoti iš skirtingų akmenų. Tai tik optinė apgaulė – tai vienas akmens monolitas, tik paviršiai apdirbti skirtingais įrankiais. Grubesnė faktūra atrodo tamsiau, lygesnė – šviesiau.
Pjedestalui ir paminklo pavadinimo lentelei taip pat naudotas tas pats akmuo – tik vienos detalės poliruotos, o kitos – grubios.
Dovaną valdžia padėjo atvežti
Skulptūrą „Kuršėnų puodžiams“ S. Kovėra sukūrė gimtajam miestui, kuriame gimė, gyveno ir tebegyvena kelios jų šeimos kartos, artimi draugai, kaimynai.
Kodėl nebūta konkurso, koks meninis akcentas geriausiai tinka miesto centrui?
„Aš juk nieko neprašau. Padariau, paklausiau, gal atsirastų kur pastatyti mano dovaną. Ieškojo vietos ir surado“, – pasakojo S. Kovėra.
Kuršėnų seniūnija, pasak meistro, padėjusi atvežti skulptūrą, nes iš pensijos jam būtų buvę per sudėtinga samdyti sunkiasvorį kraną.
„Norisi, kad vieta, kur gyveni, vis kuo nors atsinaujintų, gražėtų“, – stimulą dovanoti skulptūrą įvardijo S. Kovėra.
Kiek galėtų kainuoti tokia skulptūra?
„Nežinau. Jeigu man kas sakytų padaryti kokią nors skulptūrą – niekuomet nesutikčiau! Ką aš žinau, ar man pavyks, kaip pavyks“, – sakė meistras.
Paklaustas, gal puodžiaus skulptūra turi bent darbinį vardą, juokėsi, kad nesugalvojo savo puodžiui vardo – tegul sugalvoja kuršėniškiai.
S. Kovėra yra ir kito akmeninio akcento – ąsočio žiedinėje sankryžoje prie S. Raštikio tilto – autorius. Jis Kuršėnuose pastatytas 2015 metų birželį ir tapo vienu iš miesto simbolių.
Meistro pamokos
„Ką čia norėti iš savamokslio... Juk esu baigęs tik Luokės akademiją“, – juokėsi meistras, pavadintas skulptoriumi. Sako, yra nebent mėgėjas akmentašys.
Antkapinius paminklus iš akmens Stanislovas kuria nuo 1972 metų. Jis tęsė savo tėvų – Jono ir Stanislavos Kovėrų – amatą. Tėvas su mama kūrė cementinius paminklus, ne vienas jų iki dabar stovi senosiose Kuršėnų kapinėse.
Beje, Stanislovo tėvas Jonas Kovėra 1960 metais su kitu Kuršėnų paminklininku Lengveniu yra pastatęs pjedestalą Lauryno Ivinskio paminklui. Šis cementinis pjedestalas išstovėjo iki L. Ivinskio aikštės rekonstrukcijos, kuri baigta prieš porą savaičių.
Stanislovas norėjo daugiau – kad jam paklustų ne tik cementas, bet ir akmuo. Pasižiūrėjęs, kad tėvas pragyvena iš paminklų, 22-ejų metų Stanislovas išvažiavo į „Luokės akademiją“ – pas Luokės meistrą akmentašį Kazimierą Pliuskį. Jo būta nagingo akmens meistro, parodė, kokiems įrankiams ir kokiai minčiai paklūsta akmuo.
„Anksčiau akmentašio darbas buvo labai sunkus fiziškai, o dabar visai nesunkus. Anksčiau su rankiniu kaltu viską savo jėga turėdavai iškalti, o dabar su įrankiais pjauni akmenį, kaip medį! Tik mokėk įrankius valdyti“, – pasakojo S. Kovėra.
Stanislovas paminklų gamybą perleido sūnui Tomui, o pats dabar užsiima tik menu. Tai jau trečioji Kovėrų karta, suvaldanti akmenį.
Ritos ŽADEIKYTĖS nuotr.
Tautodailininkas Stanislovas Kovėra sukūrė skulptūrą labiausiai Kuršėnus garsinantiems puodžiams.
Vos pastačius skulptūrą miesto centre kuršėniškiai jau sveikino tautodailininką, dėkojo, kad pagerbė garsiausią Kuršėnų amatą – puodininkystę.