Mariupolio kryptimi: Krymas – uždara zona (8)

Mariupolio kryptimi:  Krymas – uždara zona (8)

Ma­riu­po­lio kryp­ti­mi: Kry­mas – už­da­ra zo­na (8)

Ru­sų tau­ty­bės Uk­rai­nos pi­lie­tė Vik­to­ri­ja, da­bar įsi­kū­ru­si Ki­je­ve, pa­brė­žia esan­ti šios vals­ty­bės pa­trio­tė. Į sa­vo gim­tą­jį Kry­mą ne­va­žiuo­ja nuo 2014-ųjų – kai šis kraš­tas in­kor­po­ruo­tas į Ru­si­jos su­dė­tį.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Į Ki­je­vą Vik­to­ri­ja per­si­kraus­tė iš Se­vas­to­po­lio kar­tu su vy­ru ir dviem vai­kais prieš ke­le­rius me­tus iki Kry­mo anek­si­jos.

Daž­nai va­žiuo­da­vo lan­ky­ti Kry­me li­ku­sių gy­ven­ti tė­vų, ki­tų gi­mi­nai­čių ir bi­čiu­lių.

Da­bar bi­jo. Prie­žas­čių ne­de­ta­li­zuo­ja, tik ap­ta­kiai: vy­ras tu­ri to­kį dar­bą, kad ne­ga­li.

„Bi­jo­me pro­vo­ka­ci­jų bet ku­rio šei­mos na­rio at­žvil­giu, nes kai į Ru­si­jos ran­kas pe­rė­jo Kry­mas, ten li­ko vi­sa in­for­ma­ci­ja“, – aiš­ki­na mo­te­ris.

Šei­ma ne­ga­li dis­po­nuo­ti ten li­ku­siu tur­tu. Tu­rė­jo ne­ma­žai že­mės.

„Oku­puo­to­se te­ri­to­ri­jo­se nie­ko ne­ga­li da­ry­ti že­mės sa­vi­nin­kai, jei yra pa­si­trau­kę į Uk­rai­ną“, – sa­kė Vik­to­ri­ja.

Že­mės ne­ga­li­ma net pa­do­va­no­ti, pa­vyz­džiui, Kry­me li­ku­siems gy­ven­ti gi­mi­nai­čiams. Tad ji dir­vo­nuo­ja.

„Pa­gal Ru­si­jos įsta­ty­mus tą že­mę ga­li­ma iš sa­vi­nin­kų atim­ti – ka­dan­gi ji ne­dir­ba­ma“, – sa­kė Vik­to­ri­ja.

Ne­se­niai su­ži­no­jo, jog da­lis plo­to jau atim­ta dėl tie­sia­mo ke­lio.

Vik­to­ri­ja ap­gai­les­tau­ja ir dėl nutrū­ku­sių ry­šių su bu­vu­siais drau­gais.

„Jie pe­rė­jo į oku­pan­tų pu­sę, nes vi­siš­kai juos pa­lai­ko“, – sa­kė mo­te­ris.

Vik­to­ri­ja tvir­ti­na, Ru­si­ja, no­rė­da­ma įsi­teik­ti Kry­mui, šiam kraš­tui ne­gai­li fi­nan­sa­vi­mo.

Tarp šei­mos drau­gų, pa­žįs­ta­mų yra dir­ban­čių vals­ty­bės struk­tū­ro­se. ku­rios anks­čiau pri­klau­sė Uk­rai­nai, o da­bar – Ru­si­jai, o dir­ba tie pa­tys žmo­nės.

„La­bai ne­daug žmo­nių, ku­rie neiš­da­vė Uk­rai­nos prie­sai­kos ir po Kry­mo anek­si­jos pa­si­trau­kė iš ten“, – tei­gė Vik­to­ri­ja.

Ko­dėl?

„Ru­si­jos pro­pa­gan­da tu­rė­jo įta­kos, – ma­no Vik­to­ri­ja. – Juk bū­da­mas su ta vals­ty­be la­biau ti­ki jos ži­niask­lai­dos pra­ne­ši­mais“.

Pa­vyz­džiui, Uk­rai­ną vaiz­duo­ja kaip ag­re­so­rių Do­nec­ko kraš­to at­žvil­giu, o Ru­si­ją – kaip gel­bė­to­ją nuo Ki­je­vo chun­tos, nuo ban­de­ri­nin­kų.

„Ru­si­ja nuo­lat es­ka­luo­ja nuo­sta­bą, kad Ki­je­ve pu­sė gy­ven­to­jų yra ru­sų tau­ty­bės, o vi­si gy­ve­na tai­ko­je ir ra­my­bė­je, – sa­kė Vik­to­ri­ja. – Esą Ru­si­ja no­rė­tų gel­bė­ti ru­sa­kal­bius. Ta­čiau neaiš­ku, nuo ko. Iš tik­rų­jų Uk­rai­nos sos­ti­nė­je yra sau­gu, be­si­siū­lan­čių gy­nė­jų nie­kas ne­lau­kia“.

Vik­to­ri­ja įsi­ti­ki­no, kaip sun­ku pa­keis­ti Kry­me pa­si­li­ku­sių­jų įsi­ti­ki­ni­mus. Ban­dė bend­rau­ti so­cia­li­niuo­se tink­luo­se, ta­čiau jos ar­gu­men­tai at­si­mu­ša lyg į sie­ną.

Au­to­riaus nuo­tr.

Ak­me­niš­kius pa­si­ti­ku­si Ki­je­vo gy­ven­to­ja Vik­to­ri­ja sa­kė, kad jos mies­te vy­rau­ja tai­ka ir su­ta­ri­mas.

Ru­si­jos pro­pa­gan­dos es­ka­luo­ja­mi ka­ro įvaiz­džiai ta­tui­ruo­ja­mi ant kū­no ir vie­šai de­monst­ruo­ja­mi.

Uk­rai­no­je yra vie­tų, kur slap­ta at­si­ran­da apie Ru­si­jos įta­ką by­lo­jan­čių už­ra­šų, pa­vyz­džiui „DNR“ ( lie­tu­viš­kai – Do­nec­ko liau­dies res­pub­li­ka).