Naujausios
AUGINKIME DERLIŲ KARTU
Laikas dairytis vaismedžių
Alfonsas Malinauskas, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šiaulių rajono biuro augalininkystės konsultantas, įsitikinęs, kad sode ir prie namų turi augti vaismedžiai. Specialistas pataria, kokius ir kaip sodinukus rinktis, kur jų ieškoti.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
— Išpopuliarėjo žemaūgės obelys. Ar jos pasiteisina?
— Žemaūgės obelys pranašesnės už senąsias veisles, nes pradeda derėti po 2— 3 metų, jas patogu genėti, skinti vaisius. Be to, jų derlingumas didesnis. Dar vienas privalumas — neužstoja kaimynams saulės, o tai ypač aktualu mieste, soduose, kur žemės sklypai nėra dideli. Žemaūgėms obelaitėms nesudėtinga išskinti žiedus. Tai daryti patartina norint sulaukti didesnių ir skanesnių vaisių.
Tačiau yra vienas minusas — jas sunkiau apsaugoti nuo zuikių ir stirnų.
— Kiek obelų patartumėte sodinti ir kokias?
— Sodininkui mėgėjui savo sode reikėtų auginti vieną vasarinę, dvi rudenines ir kelias žiemines obelų veisles. Iš vasarinių populiariausia — „Popierinė“ (alyvinė). Iš rudeninių uogienėms, rūgščioms sultims, kas mėgsta, patarčiau pasisodinti “Paprastąją antaninę“ obelį. Populiarios rudeninės veislės — “Auksis“ (lietuviška) ir “Delikates“ (lenkiška). Iš žieminių patarčiau rinktis “Šampion“ (čekiška), “Lobo“ (kanadietiška), “Aldas“ (lietuviška), “Tellissaare“ (estiška), “Rubin“ (čekiška) veisles. Šių veislių obuoliai gerai laikosi žiemą ir yra skanūs.
— Ar yra žemaūgių kriaušių, slyvų veislių?
— Yra žemaūgių kriaušių, slyvų, tačiau šie porūšiai Lietuvoje pasirodė tik po 2000 metų, todėl dar nespėjo išpopuliarėti. Pavyzdžiui, žemaūgių obelų porūšiai šalyje buvo įregistruoti 1995 metais. Įvairesnių veislių, atvežtų iš Lenkijos, Olandijos, kitų šalių, galima rasti turguose. Tačiau yra šiokia tokia rizika, nes jos dar neišbandytos mūsų šalies sąlygomis.
— Kur patartumėte ieškoti sodinukų?
— Patarčiau pirkti iš žinomų medelynų ir ūkininkų. Kai kurie turgaus prekiautojai sodinukais vengia pasakyti, iš kur jie atvežti, tokiais pardavėjais pasikliauti nevertėtų. Gerų veislių iš žinomų ūkių galima rasti sodininkų ir daržininkų mugėse. Šiauliuose tokia mugė bus rengiama balandžio 17— 18 dienomis.
— Į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis medelį?
— Pirmiausiai reikia žiūrėti į šaknis. Sodinukai turi turėti gerą šaknų sistemą, vadinamą „barzdą“, t.y. daug smulkių šaknelių. Šaknų jokiu būdu negalima nudžiovinti, saulės spinduliai gali jas pažeisti.
Šakelės ir kamienas nėra tokie svarbūs. Vis dėlto nepatarčiau rinktis sodinuko labai kreivu kamienu.
— Kaip prižiūrėti medelį, kad jis prigytų?
— Medelius galima pradėti sodinti, kai jie pradeda sprogti, o žemė jau yra subrendusi (biri). Pasodinus medelius reikia vieną kartą per savaitę palaistyti. Vandens reikia daug — 2— 3 kibirų. Laistyti reikia ir vasarą, jeigu sausa.
Kol medelis įsitvirtina, o tai trunka maždaug metus, jį reikia pririšti, kad vėjas nelankstytų.
— Ar daugiabučio kieme įmanoma įveisti sodą?
— Gal ir įmanoma, tačiau neaptvertame daugiabučio kieme kyla pavojus, jog sodinukus paprasčiausiai pavogs ar nulaužys. Problemų gali kilti ir su medelių priežiūra: kas laistys, kas genės, kas purkš nuo kenkėjų ir ligų. Geriau, kai sodu rūpinasi vienas žmogus.
CITATA: „Kai kurie turgaus prekiautojai sodinukais vengia pasakyti iš kur jie atvežti, tokiais pardavėjais pasikliauti nevertėtų.“
PATARIMAS: Renkantis sodinukus augalininkystės konsultantas A. Malinauskas pataria žiūrėti ne į šakeles, o į šakneles.
Jono TAMULIO nuotr.