Kuo skiriasi valdžios pyrago raikytojai?

Kuo skiriasi valdžios pyrago raikytojai?

Kuo ski­ria­si val­džios py­ra­go rai­ky­to­jai?

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

Žur­na­lis­tė

Bai­gė­si pir­ma­sis rin­ki­mų į Sei­mą tu­ras, po ku­rio aiš­kė­ja bū­si­mo val­džios py­ra­go rai­ky­to­jai.

Smal­su pa­žvelg­ti, ką lai­mė­ju­sios par­ti­jos siū­lo sa­vo pro­gra­mi­nė­se nuo­sta­to­se ir ko­kių nau­jie­nų ga­li­me su­lauk­ti. Ka­dan­gi dau­giau­siai rin­kė­jų pa­si­ti­kė­ji­mo su­lau­kė Tė­vy­nės sąjunga-Lietuvos krikš­čio­nys de­mok­ra­tai (TS-LKD) bei Vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­ga, o pa­gal anks­tes­nę pa­tir­tį nuo pir­mų­jų neat­sie­ja­mas są­jun­gi­nin­kas – Li­be­ra­lų są­jū­dis, įver­tin­ki­me šios tri­ju­lės pa­ža­dus.

Tė­vy­nės są­jun­ga iki 2021 me­tų Lie­tu­vo­je ža­da su­kur­ti dau­giau kaip 147 000 nau­jų dar­bo vie­tų ir su­grą­žin­ti bei pri­trauk­ti dau­giau kaip 80 000 dar­bin­go am­žiaus žmo­nių, nes, ci­tuo­jant pro­gra­mos am­bi­cin­gą tei­gi­nį: „Lie­tu­va taps pa­trauk­liau­siu nau­ju ta­len­tų trau­kos cent­ru Vi­du­rio ir Ry­tų Eu­ro­po­je“.

Bū­tų ge­rai, kad su­grįž­tų bent ma­ža da­lis tų ta­len­tų, ku­rie jau iš­vy­kę. Nes, anot vie­nos gar­sios eko­no­mis­tės, moks­lų dak­ta­rai da­bar gau­na vos 500 eu­rų at­ly­gi­ni­mą, to­dėl di­džio­ji da­lis jų emig­ra­vo.

Vi­du­ti­nis mė­ne­sio dar­bo už­mo­kes­tis pa­gal kon­ser­va­to­rius per ket­ve­rius me­tus pa­sieks 1250, se­nat­vės pen­si­ja, tu­rint bū­ti­ną­jį sta­žą, – 400 eu­rų, o lie­tu­viš­kos kil­mės pre­kių ir pa­slau­gų eks­por­tas išaugs 90 pro­cen­tų.

Gra­žiau at­ro­dy­tų 100. Bet gal čia pa­na­šiai į pre­ky­bos cent­rų ak­ci­jas, kur la­bai mė­gsta­mas 9 ar­ba 99 po kab­le­lio.

Kon­ser­va­to­riai pla­nuo­ja įves­ti me­rų ka­den­ci­jas, pa­di­din­ti se­niū­ni­jų ga­lias, su­teik­ti ga­li­my­bę se­niū­nus rink­ti tie­sio­giai, vals­ty­bės val­dy­me įdieg­ti rin­kos me­cha­niz­mus ir kas­met su­ma­žin­ti po 750 vals­ty­bės tar­ny­bos dar­buo­to­jų.

Pa­gal to­kį pla­ną per ket­ve­rius me­tus Lie­tu­vo­je dar­bo ne­tek­tų 3000 dir­ban­čių­jų vals­ty­bės tar­ny­bo­je ar­ba – be­veik dvi­gu­bai tiek, kiek gy­ven­to­jų Ža­ga­rė­je.

Skai­to­me to­liau – ši par­ti­ja ža­da, kad 70 pro­cen­tų be­dar­bių jiems val­dant į dar­bo rin­ką grįš per­si­kva­li­fi­ka­vę per pir­muo­sius 4 ne­dar­bo mė­ne­sius.

Ta­čiau įdo­mu, kaip kon­ser­va­to­riai pa­žiū­rės į Vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gos pla­nus įkur­ti tarp­tau­ti­nę eko­no­mi­kos pa­ta­rė­jų ta­ry­bą prie Vy­riau­sy­bės bei už­baig­ti pra­dė­tus kri­zės Lie­tu­vo­je prie­žas­čių ty­ri­mus.

TS–LKD no­rė­tų su­kur­ti 2–3 na­cio­na­li­nius uni­ver­si­te­tus, ga­lin­čius kon­ku­ruo­ti tarp­tau­ti­niu lyg­me­niu, iš ku­rių bent vie­nas iki 2030 me­tų pa­tek­tų tarp 100 ge­riau­sių Eu­ro­pos uni­ver­si­te­tų, o re­gio­nams pla­nuo­ja tik ko­le­gi­jų tink­lą.

Li­be­ra­lai taip pat šne­ka apie aukš­tų­jų mo­kyk­lų jun­gi­mo­si ska­ti­ni­mo me­cha­niz­mą.

Tuo tar­pu Vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­ga no­ri švel­nin­ti švie­ti­mo ko­ky­bės ne­to­ly­gu­mus ir stip­rin­ti bū­tent re­gio­ni­nes aukš­tą­sias mo­kyk­las.

Li­be­ra­lų są­jū­dis tei­gia už­tik­rin­sian­tis, kad jiems bū­nant val­džio­je „dau­giau kaip 50 pro­cen­tų stu­den­tų mo­ky­tų­si vals­ty­bės lė­šo­mis“.

Ko­dėl tai tu­rė­tų bū­ti lai­ko­ma pa­sie­ki­mu, jei­gu Lie­tu­vos aukš­tų­jų mo­kyk­lų aso­cia­ci­jos bend­ra­jam priė­mi­mui or­ga­ni­zuo­ti duo­me­ni­mis, 2014 me­tais už stu­di­jas mo­kė­jo 46 pro­cen­tai jau­nuo­lių, tai yra, di­des­nio­ji da­lis ir mo­kė­si ne­mo­ka­mai? Gal­būt per po­rą me­tų duo­me­nys iš da­lies pa­si­kei­tė, bet tur­būt nedras­tiš­kai.

Kul­tū­ros sri­ty­je TS–LKD skirs ge­ro­kai di­des­nius re­sur­sus lie­tu­viš­ko ki­no me­nui rem­ti, kul­tū­ri­nei ži­niask­lai­dai bei kul­tū­ros pa­vel­dui iš­lai­ky­ti bei res­tau­ruo­ti, su­kurs nau­ją kul­tū­ros me­ce­na­vi­mo tvar­ką ir me­ni­nin­kų so­cia­li­nių ga­ran­ti­jų sis­te­mą, o „vals­tie­čiams“ rū­pės kul­tū­ros fi­nan­sa­vi­mo sis­te­mą at­nau­jin­ti, su­da­rant dau­giau ga­li­my­bių puo­se­lė­ti ją re­gio­nuo­se bei at­nau­jin­ti kul­tū­ros inf­rast­ruk­tū­rą.

Li­be­ra­lų są­jū­džio pro­gra­mo­je įdo­mes­ni punk­tai: kul­tū­ros pro­gra­mų skait­me­ni­nio tu­ri­nio kū­ri­mas, ku­ris iš­plės­tų priei­na­mu­mą vi­siems ša­lies gy­ven­to­jams; ge­riau­sių Lie­tu­vos au­to­rių ver­ti­mų į už­sie­nio kal­bas pro­gra­mų or­ga­ni­za­vi­mas.

TS–LKD ne­ža­da nei PVM ta­ri­fo ma­ži­ni­mo, nei PVM leng­va­tų pre­kėms bei pa­slau­goms, o li­be­ra­lai ap­skri­tai gal­vo­ja at­si­sa­ky­ti PVM leng­va­tos už šil­dy­mą, ta­čiau pri­du­ria, kad kom­pen­sa­ci­jos la­biau­siai so­cia­liai pa­žei­džia­moms gy­ven­to­jų gru­pėms iš­lik­tų.

Jei su ki­to­mis par­ti­jomis prie val­džios vai­ro sto­tų li­be­ra­lai, jie pa­si­ry­žę su­da­ry­ti ga­li­my­bes, kad trau­ki­niais Lie­tu­vo­je vež­tų ir pri­va­čios kom­pa­ni­jos.

Kon­ser­va­to­riai tu­ri ki­tą pa­siū­ly­mą – pa­gal Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos rei­ka­la­vi­mus „Lie­tu­vos ge­le­žin­ke­lius“ skir­ti į dvi da­lis, ku­rių vie­na būtų at­sa­kin­ga už kro­vi­nių ir ke­lei­vių ve­ži­mą, ki­ta – už inf­rast­ruk­tū­ros val­dy­mą.

„Vals­tie­čiai“ im­sis al­ko­ho­lio, nar­ko­ti­kų, ta­ba­ko bei azar­ti­nių lo­ši­mų kont­ro­lės prie­mo­nių, pre­ky­bos al­ko­ho­liu vals­ty­bės mo­no­po­lio, kon­ser­va­to­riai taip pat ke­ti­na ko­vo­ti su al­ko­ho­liz­mo epi­de­mi­ja, abi par­ti­jos kal­ba apie di­des­nį dė­me­sį sa­vi­žu­dy­bių pro­ble­mai.

Sie­kiai iš­si­ski­ria kal­bant apie dar­bo san­ty­kius, šei­mą, ka­ri­nę tar­ny­bą.

Li­be­ra­lų nuo­mo­ne, dar­bo san­ty­kių re­gu­lia­vi­mas Lie­tu­vo­je stab­do nau­jų dar­bo vie­tų kū­ri­mą bei ne­ska­ti­na in­ves­ti­ci­jų.

Jie pasisako už įvai­rių dar­bo for­mų tai­ky­mą, dar­buo­to­jų priė­mi­mo ir at­lei­di­mo pro­ce­dū­rų su­pap­ras­ti­ni­mą. Svar­biau­sia, kad jos už­tik­rin­tų dar­buo­to­jų mo­bi­lu­mą bei ska­tin­tų užim­tu­mą ir ne­le­ga­laus dar­bo ma­žė­ji­mą.

Ko­nser­va­to­riai sa­vo pro­gra­mo­je kal­ba vis dar apie „so­vie­ti­nį dar­bo san­ty­kių reg­la­men­ta­vi­mą“ ir ma­no, kad lais­ves­ni dar­bo san­ty­kiai pa­ska­tins vers­lą su­kur­ti dau­giau dar­bo vie­tų. To­dėl dar­buo­to­jai tu­rės di­des­nį pa­si­rin­ki­mą ir dėl jų darb­da­viai bus pri­vers­ti kon­ku­ruo­ti.

O „vals­tie­čių“ są­ra­šo ly­de­ris Sau­lius Skver­ne­lis aiš­kiai pa­reiš­kia, kad pir­mas ko­man­dos dar­bas po Sei­mo rin­ki­mų bus per­žiū­rė­ti nau­ją­jį Dar­bo ko­dek­są, nes bū­tent da­bar dar­buo­to­jas ne­tu­ri jo­kių ga­ran­ti­jų: nei dėl dar­bo vie­tos, nei dėl at­ly­gio.

„Vals­tie­čiai“ aukš­to­sio­se ir pro­fe­si­nė­se mo­kyk­lo­se įves­tų pir­mi­nį ka­ri­nį pa­ren­gi­mą, ku­ris tap­tų pa­grin­du ka­riuo­me­nės re­zer­vui for­muo­ti.

Kon­ser­va­to­riai uni­ver­sa­lią 9 mė­ne­sių ka­ri­nę tar­ny­bą tai­ky­tų vi­du­ri­nį moks­lą bai­gu­siems jau­nuo­liams, o li­be­ra­lai sieks, kad tar­ny­ba ka­riuo­me­nė­je bū­tų ne prie­vo­lė, o tik ga­li­my­bė.

Li­be­ra­lai ma­no, kad šei­ma, kaip kons­ta­ta­vo LR Kons­ti­tu­ci­nis Teis­mas, yra ne tik san­tuo­kos pa­grin­du pa­rem­tas dvie­jų žmo­nių bend­ras gy­ve­ni­mas ir ke­ti­na priim­ti ly­čiai neut­ra­lų par­tne­rys­tės ins­ti­tu­tą reg­la­men­tuo­jan­čius tei­sės ak­tus, o „vals­tie­čiai“ ne­dvip­ras­miš­kai pa­reiš­kia puo­se­lė­sian­tys tik iš san­tuo­kos ir gi­mi­nys­tės ry­šių ky­lan­čią šei­mą.

Kon­ser­va­to­riai kal­ba apie jau­nas šei­mas, vai­kus, sen­jo­rus, ta­čiau par­tne­rys­tės te­mos tie­sio­giai ne­lie­čia.

At­ro­do, kad Li­be­ra­lų są­jū­dį su Vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­ga ap­skri­tai sie­ja tik vie­nas žo­dis „dar­na": "vals­tie­čiai" su­kū­rė Dar­nios Lie­tu­vos vy­riau­sy­bės pro­gra­mą, o li­be­ra­lai svars­to įkur­ti Dar­naus vys­ty­mo­si mi­nis­te­ri­ją, ku­ri pa­keis­tų Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ją.

Neat­si­tik­ti­nai tur­būt Vals­tie­čių ir ža­lių­jų par­ti­jos ly­de­ris pra­si­ta­rė, kad su li­be­ra­lais jiems nė­ra pa­ke­liui. Bet ir su kon­ser­va­to­riais kai kur tek­tų su­rem­ti ie­tis.