Kultūros sostinėje – didžiausia lankytojų ekspozicija

Kultūros sostinėje – didžiausia lankytojų ekspozicija

Kultūros sostinėje – didžiausia lankytojų ekspozicija

Žagarės (Joniškio r.) dvaro rūmuose duris atvėrė didžiausia Lietuvoje regioninių ir nacionalinių parkų ekspozicija, kurios lankytojai susipažins su miesto kūrimosi, raidos istorija, gamtos lobiais, tautų įvairove, amatais ne tik įprastai, bet ir per interaktyvius žaidimus, animaciją, testus.

Ekspoziciją simboliškai spalvine gama ir grafika jungia dolomitas – šio krašto išskirtinė uoliena, slūgsanti žemės paviršiuje.

Šiais metais Žagarė atlieka Lietuvos kultūros sostinės misiją.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Simboliu pasirinktas dolomitas

Apie 250 kvadratinių metrų užimanti maždaug dešimtyje mažesnių ir didesnių rūmų patalpų išdėstyta ekspozicija pavadinta bendra tema „Dolomito slėpiniai“. Ir ją atidarant simboliškai vietoje juostelės perkirsti šios uolienos luiteliai.

Dolomitas, kurio skalda naudojama keliams tiesti, blokai – statyboje, kalkėms ir apdailos medžiagoms gaminti, būdingas būtent Šiaurės Lietuvai, ir ypač – Žagarei, kur jo klodai slūgso labai negiliai, mieste galima aplankyti dolomitinę atodangą – geologinį gamtos paminklą.

Tad pasirinkti šią temą kaip foną visai ekspozicijai Regioninio parko direkcija turėjo rimtą pagrindą.

Vaizdas – tarsi dolomito drobėje

„Tema „Dolomito slėpiniai“ – labai paslaptinga. Per ją turėjome papasakoti Žagarės istoriją, atskleisti ir pristatyti jos lobius. Nusprendėme tarsi įvynioti dvaro patalpas į dolomito drobę, įrėminti vaizdus jį atitinkančioje spalvinėje gamoje“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo ekspozicijos idėjos autorė architektė Daina Lasauskienė.

Ekspozicijos lankytojus pirmiausia pasitinka Žagarės regioninio parko valdų karalius – taurusis elnias, nuo jo reikalinga kryptimi nukreipia ant grindų išpieštos bronzinės gėlės. Tarsi pieva žengdamas rūmų svečias, eidamas iš salės į salę, gauna vis naujos glaustos informacijos raštu, vaizdu, garsu.

Lankytojui – daug veiklos

Viena salė skirta Žagarės įsikūrimui: jos raidą skirtingais šimtmečiais galima pamatyti erdviniame permatomame makete. Miesto schema kiekviename amžiuje apšviečiama, spustelėjus reikiamą mygtuką.

Čia pat Žvelgaičio kalno maketas, čia galima pačiam iš medžio detalių sukonstruoti pilį, o tuo metu ant sienos animaciniais vaizdais bus rodomos kovos su Livonijos ordinu.

Ant medinio malūno sparnų galima perskaityti Žagarės malūnų istoriją, o gamtos lobių kambaryje jau teks „pamankštinti“ smegenis, pasirenkant vieną iš galimų trijų atsakymų, spėjant augalų, paukščių, gyvūnų pavadinimus. Jeigu pasirinktas variantas neteisingas, žaidimą teks pradėti iš pradžios, nes bus panaikinti ir iki tol buvę teisingi atsakymai.

Medžiotojų kambarėlyje, kuriame įeinančius pasitinka šuns lojimas, vilkų staugimas ir kiti gamtos garsai, išdėstyti Žagarės medžiotojų būrelio trofėjai. Toliau – dvaro savininkų – grafų Naryškinų giminės medis ir dvaro rūmų ponų rūbai, kuriuos galima pasimatuoti priešais čia pat stovintį veidrodį. Siūloma ir iš detalių kaip dėlionę sudėstyti dvaro rūmų ansamblio atvaizdą.

Mįslės ir pamokos

Ekspozicijoje daug mįslių, į kurias duoti atsakymai atsiveria ne iš karto, tad galima paspėlioti, kodėl prie Švedpolio šaltinio kabo bokalas. Pasirodo, jo vanduo XIX amžiuje buvo naudojamas Kunsmano bravore, gaminant alų.

Pristatomos Žagarėje gyvenusios tautos, amatai, pateikiama įdomybių iš Žagarės dvaro teismų knygos.

Ekspozicijoje pasakojama apie dolomitą, retus augalus, Tyrelio pelkę. Yra ir kaliausių kambarėlis, ir žagarietiškos šnektos klasė, kurioje galima paskaityti užrašytų vietos pasakojimų, posakių, o ekrane išvysti senolius, kurie į lankytoją prabyla gyvai sava tarme.

Pasak Žagarės regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno, ekspozicija yra didžiausia tarp regioninių, o savo fondais – ir tarp nacionalinių Lietuvos parkų.

Ekspoziciją kūrė penkių architektų komanda, MB „Menas ir jėga“, „Jot studija“, UAB „Baldų sistemos“.

Autorės nuotr.

SOFA: Ekspozicijų salėje galima prisėsti ant vyšnių sofos.

DĖLIONĖ: Lankytojai iš detalių galės pabandyti pastatyti dvaro rūmus.

ŽAIDIMAS: Nuspaudus teisingo atsakymo mygtuką, užsidegs šviesa, o neatspėjus, užges ir anksčiau laimėtos švieselės.

IDĖJA: Ekspozicijos idėjos autorė architektė Daina Lasauskienė sakė, kad ekspozicijos pavadinimas „Dolomito slėpiniai“ diktavo spalvinį foną, kuriame dėstoma Žagarės istorija, kultūra, gamtos lobiai.

ĮRANKIAI: Ekspozicijoje vietos skirta ir seniesiems amatams bei naudotiems įrankiams.