
Naujausios
PAKVIETĖ SKAITYTOJŲ SIGNALAS
Krito šimtamečiai kaimo ąžuolai
Į „Šiaulių krašto“ redakciją atskriejo Joniškio rajono Bandorių kaimo gyventojų nerimastingas laiškas: žmonės pasipiktinę, kad žvyrkelį tvarkanti bendrovė nurėžė tris šimtamečius pakelėje augusius ąžuolus, atlaikusius ir valdžių permainas, ir du pasaulinius karus. Krito nelygioje kovoje prieš stambią techniką ir užmojus platinti važiuojamąją dalį.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Atskriejo nerimastingas laiškas
„Bandoriai – Joniškio rajono gyvenvietė, buvo tarsi pasislėpusi išskirtinių medžių paunksnėje. Pirmąją mokslo metų dieną buvo nusitaikyta prieš lietuvių nuo senų laikų garbinamus ir dainose apdainuotus ąžuolus. Ir šventės proga visu ūgiu virto du dideli galiūnai, kurie pragyveno ne vieną vietos gyventojų kartą, atlaikė du pasaulinius karus, valdžių permainas, kelio statybą, sutiko įvairių praeivių. Ir niekas iki šiol nedrįso į juos pasikėsinti“, – taip laišką pradėjo susirūpinusi iš šio kaimo kilusi Aušra Barzdaitė.
Važiuojame į vietą. Žvyrkelis vingiuoja pro ariamus laukus, vešlias pamiškes. Ties Bandorių kaimu iškyla informacinė lenta, kad projektas finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis, stovi ženklas, nurodantis, jog vyksta kelio darbai.
Nors nesigirdi nei pjūklų, nesimato technikos, kuri išvažiavo kartu su nupjautų ąžuolų mediena, apnuogintoje pakelėje stūkso eilė kelmų – liepų, gluosnių, vinkšnų.
Kitoje pusėje visą pakraštį dengia krūvos šakų. Lapai išduoda, kad būtent čia būta ąžuolų. Dar trys šimtamečiai galingi medžiai, stovėję antroje eilėje už nupjautųjų, liko darbininkų neliesti.
Ąžuolai nebuvo pažymėti kaip pjaunami
„Rugsėjo 1-ąją apstulbome – vienintelėje per kaimą einančioje gatvėje kelininkai, apsiginklavę benzininiais pjūklais, nurėžė kaimo simboliais tapusius ąžuolus. Du vienoje kelio pusėje ir trečią – augusį ties mūsų ir kaimynų teritorijų riba. Kadaise čia dar giminės kryžius stovėjo. Kaip galima taip elgtis, negerbti praeities, gamtos? Juk tuos medžius atminė bent kelios ankstesnės kartos. Širdis krauju sruvo“, – „Šiaulių kraštui“ savo širdgėlą liejo gyventoja Zita Barzdienė.
Pasak moters, prieš kelias savaites specialistai, ruošdamiesi vykdyti kelio rekonstrukcijos projektą, sužymėjo raudonais dažais visus kaimo medžius, kuriuos ruošėsi naikinti (tokių buvę apie 70), tačiau maždaug pusantro metro skersmens ažuolus iš pradžių nusprendė palikti, ant jų nebuvo raudonų žymių.
Galiūnus tik apgenėjo, kad nesiliestų su elektros laidais, nupjovė apdžiūvusias šakas. Kaimo gyventojams liko paguoda, kad bent šį gamtos grožį paliks. Tačiau vilčiai nebuvo lemta išsipildyti...
Z. Barzdienę nustebino dar vienas dalykas. Kai jau buvo nupjautas pirmas ąžuolas, atvažiavo darbininkų vadovas ir staiga kilo sumaištis.
Ji teigė išgirdusi žodžius: „Ne tą, ne tą nupjovėte“. Moteris spėlioja, kad galbūt suvokę savo klaidą rangovai pasistengė kuo greičiau medieną išgabenti, o nupjautų galiūnų kelmus paslėpti po šakomis, kad niekas greitai nepastebėtų.
Žmonėms niekas nieko nepaaiškino
Kita Bandorių gyventoja Rima Pociuvienė piktinosi ne tiek dėl nupjautų ąžuolų, bet dėl nežinios, kada darbai bus baigti, nes jau keletą dienų po to, kai medžių neliko, nieko nevyksta.
„Su mumis, kaimo gyventojais niekas nesikalba, vos ne tolyn pasiunčia. Taip, gal mes ir kalti, kad nepaskambinome iš anksto ant informacinės lentos nurodytu numeriu. Bet kad nelabai kas atsiliepia. O ir ką sakyti, ko klausti, kai neturi informacijos, kas apskritai bus daroma? Dabar irgi neaišku: bus asfaltas ir pėsčiųjų takas. Koks takas: ar greta važiuojamosios dalies atskirai įrengtas, ar ant to paties kelio, pažymėtas nubrėžta linija, nežinia? – piktinosi gyventoja. – Jeigu jau mes durni, tai tegul jie būna gudresni: reikėjo susikviesti kaimo žmones iš pat pradžių, susirinkime paaiškinti apie projektą, atsakyti į klausimus. Argi ne taip?“
Padaryta žala gamtai ir žmonėms
„Kodėl buvo padaryta tokia žala kaimui, jo kraštovaizdžiui – ar tikrai reikėjo sunaikinti sveikus, šimtamečius, šventais laikomus medžius, ar kelininkai tiesiog norėjo pasisavinti ąžuolo medienos?..Kas tą kontroliuoja ir duoda leidimus? Užsienyje, kilus problemai platinant kelią, šimtametis medis būtų apeinamas lanku. Dabar Bandorių kaimo Vilkijos gatvę galima pervadinti Kelmų gatve, – laiške redakcijai atviravo A. Barzdaitė. – Medžiai yra istoriškai ir estetiškai reikšmingi, jie svarbūs ir biologinei įvairovei. Būtų galima apsodinti kaimą naujais medeliais, tačiau nebeužteks viso gyvenimo ar net kelių kartų, kada jie užaugs ir pasieks savo galybę. Kad ir kaip dabar besiteisintų tie, kurie prisidėjo prie kaimo medžių sunaikinimo, dažniausiai įmanoma ir medį išsaugoti, ir projektą įvykdyti bei eismo saugumą užtikrinti. Reikia tik geranoriškumo ir žmoniškumo.“
Nuo Ainošiaus pas Kaipošių
Išsiaiškinti, kas priėmė galutinį sprendimą nupjauti ąžuolus, tapo sudėtinga misija. Pagal liaudies patarlę: nuo Ainošiaus pas Kaipošių.
Nors kelias „Stungiai–Bandoriai–Daunoriškė“ aptarnaujamas VĮ „Šiaulių regiono kelių“, įmonės direktorius Piotras Bakanovas teigė, kad jie kelius tik prižiūri, o rekonstrukcijos nei užsako, nei ja užsiima.
UAB „Kelprojektas“ statinio projekto vadovas ir koordinatorius Rolandas Alubickis, išklausęs informaciją apie problemą, paprašė elektroninio pašto adreso ir pažadėjo parašyti.
Iškart jis sakė negalintis atsakyti, ar būtina buvo ąžuolus pjauti, nes reikia konkrečiai žiūrėti dokumentus, tikrinti pagal kelio plotį, vietą ir kitus duomenis.
Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos, kuri ir buvo minėtų rekonstrukcijos darbų užsakovė, ryšių su visuomene specialistas Evaldas Tamariūnas taip pat paprašė atsiųsti konkrečią informaciją su kelio, kuriame vyksta darbai, numeriu ir pavadinimu. Vakar iki popietės atsakymų nei iš direkcijos, nei iš projektuotojo nesulaukėme.
Joniškio rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėja Daiva Bičkienė „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad tokiu atveju, kai medžiai patenka į apsauginę kelio zoną, projekto vykdytojai net neprivalo gauti savivaldybės leidimo juos pjauti.
Taip ji pati ne kartą susidūrusi su situacija, kai skaudėjo širdį dėl verčiamų šimtamečių ąžuolų. Panaši situacija buvusi rekonstruojant kelią per Vilkiaušio mišką į Maironių kaimą.
Prie temos dar sugrįšime artimiausiame laikraščio numeryje.
Autorės nuotr.
Zita Barzdienė labiausiai pergyvena dėl nupjautų šimtamečių ąžuolų, kurie buvo tapę kaimo simboliu.
Ąžuolų mediena jau išgabenta, liko tik krūvos šakų, paslėpusių kelmus.
Ąžuolai, stovėję antroje eilėje nuo kelio, liko neliesti.
Prie Bandorių kaimo stovi greitį ribojantis ženklas ir informacinė lenta apie vykdomą projektą, tačiau paskambinus projektuotojui jis net negalėjo atsakyti, ar ąžuolus reikėjo pjauti ir pasisiūlė paaiškinti raštu vėliau, išnagrinėjęs dokumentus.
Bandorių gyventojai suskaičiavo, kad kaimas neteko apie 70 medžių.
Aušros BARZDAITĖS nuotr.
O taip atrodė galingi Bandorių medžiai, kol jų nepalietė pjūklai.