
Naujausios
Koks bus ruduo?
Įsibėgėjantis ruduo vieną dieną netikėtai nudžiugina vasariška šiluma, kitą purškia lietus ir stoja dargana. Po išskirtinai karštos vasaros sinoptikai prognozuoja permainingą, bet šiltą rudenį.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Vėsias dienas keis šiltos ir saulėtos
„Saulėtas ir šiltas praėjęs sekmadienis — tikrai ne bobų vasaros pradžia. Bobų vasara turi ateiti po gerų šalnų, kai anticiklonas atkeliauja nuo Azorų salų. Lietuvoje tradiciškai ji prasideda rugsėjo pabaigoje — spalio pradžioje ir trunka maždaug savaitę. Beje, pernai bobų vasaros visai nebuvo“, — sako Audronė Galvonaitė, klimatologė, fizinių mokslų daktarė. Ji paaiškino, kad praėjusį savaitgalį debesis prastumdė ir šilumos dovanojo virš Lietuvos stabtelėjęs anticiklonas. Jis ilgai neužtruks — maždaug nuo trečiadienio į mūsų šalį jau plūstelės ciklonai.
Visada atsargiai apie tolimesnės ateities orus kalbanti klimatologė iš esmės pritaria vienam rusų kolegai, jog sudarinėti ilgalaikes orų prognozės yra chiromantija.
Taip atsitiko ir šį kartą: šiek tiek ankstesnės Rusijos meteorologų prognozės neva ruduo būsiąs saulėtas, šiltas ir ilgas, keičiasi. „Jie iš pradžių prognozavo, kad bus ištisinė bobų vasara, dabar to nebežada“, — sakė A. Galvonaitė.
Remdamasi stebėjimais, prognozuoja, jog šiemet ruduo bus permainingas: „Taip galima spėti, nes Atlantas siunčia savo ciklonus, tuo tarpu iš pietų atslenka anticiklonai, jie vienas kitą keičia, todėl šiemet orai, beje, kaip rudeniui ir įprasta, bus labai permainingi.“
Kadangi šiemet labai anksti, jau liepos mėnesį, prinoko šermukšniai, tai, anot mūsų senolių, reiškia ilgą ir šiltą rudenį, sakė A. Galvonaitė.
Artėja šalčio banga?
Tuo tarpu paukščiai pranašauja ką kita. Pasak Ventės rago Ornitologinės stoties vedėjo Leono Jezersko, didžioji paukščių migracija prasidėjo kaip įprastai — rugsėjo pradžioje. Į šiltuosius kraštus kyla juodosios zylės, pečelindos, liepsnelės, kikiliai, gervės ir kiti svetur žiemojantys sparnuočiai. Tačiau šiemet kone mėnesiu anksčiau Lietuvoje pasirodė šiauriniai paukščiai — šiaurės kikiliai.
„Tokie ženklai reiškia, jog gali plūstelėti ankstyva šalčio banga“, — remdamasis ilgamete stebėjimų patirtimi, prognozuoja L. Jezerskas.
Savotiškai, anot bitininkų, šį rudenį elgiasi ir bitės: pernelyg ilgai aviliuose augina jaunąją kartą — perus.
Daugelio metų bitininkavimo patirtį turintis Aloyzas Barkauskas, Šiaulių bitininkų draugijos „Spiečius“ valdybos pirmininko pavaduotojas, sakė, jog įprastai perų aviliuose nebelieka rugsėjo pradžioje.
Kai avilyje nelieka bičių perų, tada avilys yra visiškai pasiruošęs išgyventi ilgą, net šešis mėnesius trunkančią bičių žiemą. Šiemet rugsėjo viduryje aviliuose perų vis dar pilna, o tai, bitininko nuomone, reiškia, jog ruduo bus ilgas ir šiltas.
PASTEBĖJIMAI: Ventės rago Ornitologinės stoties vedėjas Leonas Jezerskas sako, kad šiemet anksčiau negu įprastai pasirodė šiauriniai paukščiai — šiaurės kikiliai.
Dainiaus Ručinsko (ELTA) nuotr.
MIGRACIJA: Rugsėjį prasidėjo didžioji paukščių migracija.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.