
Naujausios
KANKLĖS SU KLAVIŠAIS
Vilius PURONAS
Senus periodikos komplektus pavarčius belieka tyliai atsidūsti. Daug kas anuomet stebėjosi, gėrėjosi tomis kanklėmis, sveikino šiaulietį J. Jankauską. Talpinu vieną iš tokių straipsnelių, beveik netaisytą, ir vieną iš nuotraukų laikraštyje pamatytų. Juk anuometiniai entuziastai taip pat buvo gerų norų žmonės, užmiršę, kad savoje parapijoje pranašais nebūnama, kad ir tuomet vidutinybė buvo baisi, nes ji – visuomet teisi.
Šiaulietis policijos tarnautojas patobulino lietuviškas kankles.
Šiaulių policijos tarnautojas Jeronimas Jankauskas po penkių metų kruopštaus darbo patobulino mūsų lietuviškas kankles, subendrindamas jas su pasauline muzikos teorija.
J. Jankausko patobulintos kanklės turi tiek stygų, kiek ir rojalis. Turi tris oktavas ir visus mažorinius ir minorinius akordus. Paprastose kanklėse stygos eina išilgai, o patobulintose – skersai. Be to, plonosios stygos patobulintose kanklėse yra iš dešinės pusės, kaip viso pasaulio muzikos instrumentuose. Paprastose kanklėse – atvirkščiai.
Prie patobulintų kanklių yra įtaisytas skaitiklis, kuris nustato stygas oktava aukščiau ar žemiau. Be to, yra garsų slopintojas ir malšintojas. Pirštams pagaminti specialūs pirštukai. Kanklių forma veik nepakeista.
Patobulintų kanklių rūšys tokios: 1) Didžiosios — baritonas, 1,50 cm. ilgio; 2) antrasis tenoras, l,30 cm.; 3) pirmas tenoras, 90 cm.; 4) kanklių akordeonas (prie orkestro), 80 cm.; 5) kanklių kontrabasas su 12 porinių stygų, ilgis 1 metras; puskanklės I ir II tenoras ir baritonas (be akordų, tinka orkestrui).
Kad tom kanklėm skambinti lengva išmokti, rodo ir faktai. Jokio muzikos instrumento nečiupinėjęs žmogus per pusvalandį gali išmokti paskambinti vieną kuria nors dainelę ar pan., o mokąs bet kuriuo instrumentu griežti, po trumpo susipažinimo, patobulintomis kanklėmis gali laisvai, skambinti tuoj.
Pernai iš policijos tarnautojų buvo sudarytas tokių kanklių orkestras. Po 8 repeticijų orkestras jau koncertavo, atliko net šešis dalykėlius. Tuo tarpu, didesnioji dalis griežikų prieš tai nebuvo pažinojusi jokių muzikos instrumentų.
Keletas kanklių bus pasiųsta švietimo ministerijai susipažinti.
Pažymėtina, kad p. Jankauskas jokioj muzikos mokykloj nesimokė, savamokslis. Muziką pamėgęs nuo mažų dienų ir muzikos instrumentus pats dirbinęsis. O šiuo laiku p. Jankauskas jau vadovauja policijos chorui.
„Įdomus mūsų momentas“, Šiauliai, 1934-07-15, Nr. 28, p.1;
Šiaulietiškos kanklės ir Kaune sukėlė sensaciją. Laikraščių reporteriai ištrimitavo periodikoje apie žymų įvykį lietuvių kultūros gyvenime. Tereikėjo kvalifikuoto žodžio.
Buvo nuspręsta pasikviesti Stasį Šimkų, lietuvių liaudies muzikos žinovą. Kas kitas galėjo būti autoritetingesnis? Kanklės buvo padėtos viešai salėje – visuomenei apžiūrėti ir įvertinti. Šimkaus laukė laikraščių reporteriai, fotokorespondentai, būrys entuziastų ir, žinoma, kanklių konstruktorius, nosine vis braukęs ir braukęs prakaitą nuo kaktos.
Štai ir Stasys Šimkus. Greitas, nekantrus. Pasisveikino. Reporteriai išsitraukė bloknotus ir pieštukus. Fotokorespondentai nutaikė objektyvus. Šimkus apžiūrėjo kankles iš visų pusių, paspaudė klavišus ir staiga... Per salę nušniokštė kažkoks žodis, kuriame vyravo garsas š-š-š...
— Šiandien kanklėms klavišus pritaisei. Rytoj sumanysi padirbti dėžę, į tą dėžę sukiši stygas. Paskui dar tobulinsi. Pamažu pamažu padirbsi fortepijoną — juk tokia ir buvo to instrumento raida. Tai kam dabar iš naujo išradinėti tą, kas jau išrasta ir padaryta? — kaip žirnius bėrė pranašystes St. Šimkus. Eidamas dar atsigręžė ir pridūrė — Kanklės ir yra vertos tik tokios, kokiomis mūsų senoliai skambino. O jis, matai, klavi-i-išus...
Ir išėjo. Kanklių reformatorius stovėjo kareiviškai „ramiai“, prakaitas žliaugė per veidą ir varvėjo nuo nosies ir smakro. Susirinkusieji irgi skirstėsi nuknebusiomis nosimis, kurias aprašė Augustinas Gricius (žr. „Keliai keleliai“ . Vilnius, „Vaga“, 1973, p. 213–214)...
Kas įvyko? Egi nieko.
Kas paaiškins, kodėl man, XXI amžiaus lietuviui, baisiai keiktis norisi. Juk durnių tarp profesionalų ir anais laikais būta. Kaip ir dabar.
„Įdomus mūsų momentas“, Šiauliai, 1936-02-09, Nr. 5, p.1;