
Naujausios
Kalnelio atsakas pašaipūnams: mes nesiruošiame susideginti
Kai Lietuvos kultūros taryba 10 tūkstančių litų skyrė Kalnelio kaimo (Joniškio r.) bendruomenės projektui „Sidabrės miesto sudeginimas“, viešai pasipylė pašaipos: geriau imituoti ne kaimo sudeginimą, bet padegti tuos pinigus. Gretino su kitu paramos sulaukusiu projektu „Man – pagirios, jai – mėnesinės“. Kalnelio žmones skaudina patyčios, nes jie ruošia gyvąją istorijos pamoką – apie XIII amžiuje sudegintą paskutinę žiemgalių pilį.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pašaipos apie kaimą
Pašaipos apie projektą „Sidabrės miesto sudeginimas“ pirmiausia pasirodė socialiniame tinkle „Facebook“. Menininkai ėmė diskutuoti, ar verta tokiam renginiui skirti 10 tūkstančių litų. Kai kurie, matydami tik projekto pavadinimą, leido sau improvizuoti, kad greičiausiai Kalnelio kaimas sugalvojo susideginti ir emigruoti į Airiją, tik ar tam reikia tiek daug pinigų? Degtukai pigiau kainuoja.
Kiti svarstė, kad kaime vien „bambaliniai“ gyvena ir kvailysčių prigalvoja.
Šiaulių „Laiptų“ galerijos direktorė Janina Ališauskienė praėjusią savaitę pristatydama „Šiaulių Monmartro respublikos“ renginių ciklą mestelėjo, kad verčiau tuos 10 tūkstančių iškabinėtų mažomis kupiūromis ir uždegtų, tai bent visas kaimas galėtų bėgti pasiimti pinigų, kol nesudegs.
Kaimo ir miesto priešprieša
Kalnelio kaimo bendruomenės „Sidabrė“ pirmininkė Virgita Tuminienė įsitikinusi: kaimas vis dar priešinamas miestui kaip kažkas žemo, menko, nieko nesugebančio. Tai ir esanti pagrindinė nepelnytos kritikos priežastis – ne tie organizatoriai.
„Šiaulių kraštui“ V. Tuminienė pasakojo, kad rašant projektą galvota ne tik apie vietos žmones. Kas domisi Lietuvos istorija, žino apie Žiemgalos kraštą ir Sidabrės pilies sudeginimą. Ši vieta siejama su Joniškio miesto kūrimosi pradžia.
Ketinama pastatyti šiaudų pilį ir gyvenvietės fragmentą bei jį simboliškai sudeginti per rudens lygiadienį. Tuo užsiims senąja baltų kultūra besidomintys klubai „Simkala“ ir „Semigallia“. Jau parengtas pilies maketas.
Pinigų šiaudams nešvaistys
Lietuvos kultūros tarybos skirtos lėšos numatytos profesionaliems muzikos atlikėjams – folkroko grupei „Žalvarinis“, atkuriamosios istorijos klubui, XIII amžiaus amatus pristatysiantiems amatininkams.
„Šiaudų nepirksime, jų parūpins kaimo ūkininkai. Nebent prireiktų lėšų presuoti, – „Šiaulių kraštui“ sakė V. Tuminienė. – Organizatoriai dirba savanoriškai, tad nežinau, ko gailima. Juk kiek pinigų išleidžiama į orą šaudant fejerverkus.“
V. Tuminienė siūlė tiems, kurie mano, kad Kalnelio kaime gyvena tik „bambaliniai“ ar šiaip neturintys ką veikti žmonės, peržiūrėti bendruomenės „Sidabrė“ profilį „Facebook'e“.
Nerašyta gyvoji istorija
Joniškio rajono jaunimo reikalų koordinatorė, šokių projekto „Šok su senjoru“ rengėja ir aitvarų šventės idėjos autorė Erika Šivickaitė sako, kad Kalnelio kaimo bendruomenės projektas yra vienas įdomiausių ir išradingiausių. Šis renginys – nerašyta gyvoji istorija, pateikta patrauklia forma. Savivaldybė prie jo įgyvendinimo prisidės 1800 litų.
„Jauniems žmonėms neįdomu skaityti apie istorinius faktus vadovėliuose, įdomu juose dalyvauti atkuriant“, – mano E. Šivickaitė.
Pilis tikrai sudeginta
Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus muziejininkas, istorikas Darius Vičas primena, kad Sidabrės pilis buvo paskutinis Livonijos ordino Žiemgalių žemėse neįveiktas bastionas, išsilaikęs iki 1290 metų.
1289 metais Ordinas nesėkmingai šturmavo pilies priešpilį, bet nukovė 250 žiemgalių, o 60 jų paėmė į nelaisvę. Po metų pastiprinus jėgas gyvenvietė buvo užimta, pilis sudeginta. Prieš šturmą vyko visuotinė žiemgalių sueiga. Nesutinkantys pasiduoti suėjo į pilį, o pasiduodantys pasitraukė į priešpilį ir vėliau – iš Žiemgalos į Lietuvą.
„Šiaudinės konstrukcijos sudeginimas nėra naujas dalykas, tačiau susietas su krašto istorija“, – sakė muziejininkas D. Vičas. Jo nuomone, bet kokia kalba apie projektą, net ir neigiama, yra jo reklama.
Autorės nuotr.
PRAEITIS: Kalnelio kaime stovintis paminklas primena apie kadaise šiose apylinkėse stovėjusią žiemgalių pilį ir Sidabrės gyvenvietę.
PRIEŠPRIEŠA: Kalnelio kaimo bendruomenės „Sidabrė“ pirmininkė Virgita Tuminienė įsitikinusi: kaimas vis dar rodomas, kaip kažkas žemo, menko, nieko nesugebančio.
ISTORIJA: Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus muziejininkas, istorikas Darius Vičas primena, kad Sidabrės pilis buvo paskutinis Livonijos ordino Žiemgalių žemėse neįveiktas bastionas, išsilaikęs iki 1290 metų.
PAGYRIMAS: Joniškio rajono jaunimo reikalų koordinatorė Erika Šivickaitė sako, kad Kalnelio kaimo bendruomenės projektas yra vienas įdomiausių ir išradingiausių, jis bus tarsi nerašyta gyvoji istorija.