
Naujausios
Kai bulius – partinis
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Po to, kai su rubrika „Socializmo ženklai“ buvo išspausdintas rašinys „Kaklaraištis gramatikos vadovėlyje“, paskambino skaitytojas, prisistatęs Jonu. Jis pasakojo, jog daugelio tėvai praėjusio amžiaus antrojoje pusėje nenorėjo, kad jų vaikai būtų pionieriai, komjaunuoliai, o juo labiau komunistai. Dauguma buvo tikintys. Ateizmą propagavusi sovietinė valdžia ir vaikų dalyvavimas religiją atmetančių bei liaudies opiumu vadinamų organizacijų veikloje buvo nesuderinamas su jų religiniais įsitikinimais.
Jonas tvirtino, nestojęs į pionierius. Tuomet rusų kalbos mokytoja pasistengusi, kad septintoje klasėje jis liktų antriems metams. Komjaunimo taip pat pavykę išvengti, nes aukštojoje mokykloje neketinęs studijuoti. Planavo likti kaime.
Jonas dirbo traktorininku kolūkyje, dirbo pavyzdingai. Tas pavyzdingumas įvėlė į partijos gretas. Vieną dieną atėjo partijos sekretoriumi dirbęs sūnėnas. „Dėde, stok į partiją. Yra planas. Inteligentų partijos gretose kaip ir užtenka. O štai darbininkų ir dar tokių gerų, darbo pirmūnų kaip tu, labai trūksta.“
Jonas iš pradžių šoko piestu. Šitiek metų išsilaikė nepriklausydamas jokioms tarybinėms organizacijoms, dabar še, kad nori.
Tėvai jau buvo mirę. Parėjusį namo Joną pradėjo įkalbinėti ir žmona. Mat jo brolienė jau buvo paskambinusi. Girdi, jos vaikui bus blogai, jeigu neįkalbės dėdės tapti partiniu.
Jonas jautėsi bjauriai: išduoti savo principus ir savo tėvų atminimą?
Kaimynas raminęs nesukti galvos: „Ar gaila trijų rublių? (Toks buvo mėnesinis nario mokestis.) Juk netikri tie mūsų partiniai! Eina į bažnyčią. Su Mišiomis ir kunigo pašventinimu laidoja artimuosius, krikštija vaikus, ima šliūbą.“
Aš pati niekuomet nepriklausiau partijai. Niekas nevertė. Bet po pokalbio su Jonu prisiminiau, jog kai kurie giminaičiai ir pažįstami tikrai į partijos gretas buvo įvaryti. Nedrįsčiau to vadinti dviveidyste. Veikiau formalus okupanto primestų taisyklių vykdymas.
Kiti iš savo buvimo partijoje šaipydavosi. Pamenu, vienos mokyklos partijos sekretorius po „užklasinio“ renginio su bendradarbiais „paėmęs ant drąsos“, išėjęs į gatvę uždainavo: „Š... ant žirnių, š... ant pupų, š... ant Stalino stribukų“. Matyt, vėlų vakarą jo dainos neišgirdo „saugumiečių ausys“, o šalia buvusieji neįskundė. Mieste kai kas prunkšdami į saują šnekėjo apie sekretoriaus pokštą.
Redakcijoje, kurioje pradėjau žurnalistės karjerą, vadovai taip pat buvo komunistai. Tačiau per dažną pasisėdėjimą šaipydavosi iš rajono valdžios, partijos komiteto sekretoriaus, kuris pasigėręs ant karinio komisariato laiptų bučiuodavosi su komisaru.
O labiausiai prajuokino paties redaktoriaus pasakotas anekdotas: „Nuvažiavo korespondentas į kolūkį. Reikėjo parašyti straipsnį apie geriausią melžėją. Stropus korespondentas ilgokai kalbino ir fotografavo darbo pirmūnę. Bendraudamas su ja pavėlavo į paskutinį autobusą. Ką daryti? Vieniša melžėja pakvietė jauną vyrą pernakvoti į savo namus. Korespondentas jau buvo bemiegąs, kai jo herojė prisėlino prie lovos: „Korespondente, ar tau nešalta?“ Nelaukusi atsakymo šmurkštelėjo po antklode. Korespondentas muistosi, neprasideda. Sako: „Negaliu. Nepatogu. Juk aš partinis.“
Nusivylusi moteriškė nusliūkino į savo lovą. Kitą dieną anksti pakirdusi išdūmė į darbą. Prabudęs korespondentas nusprendė irgi pasidairyti po fermą. Pažiūrėti, kaip jo herojė dirba, padėkoti už nakvynę.
Fermoje pamatė, kad jo herojė beveik neturi ko melžti – pusė karvių bergždžios. Melžėjos klausia, kaip čia yra. O ta atšovė: „Matot, mūsų bulius – partinis.“
Tokios tautosakos apie partiją ir partinius, pakratęs atmintį, galėtum pririnkti ir daugiau. Bet žmonės ir tuomet gyveno, augino vaikus ir neturėjo su kuo palyginti savo gyvenimo.Partijos nariai kas mėnesį mokėdavo nario mokestį. Kolūkio lauko darbininkams tų trijų rublių iš tiesų būdavo gaila.
Vadovams partinis bilietas atverdavo didesnes galimybes, bet šiek tiek ir drausmindavo. Tarp partijos komiteto sekretorių ir klerkiukų buvo paplitęs girtavimas. Nespjaudavo tie „elitiniai“ vyrai ir į svetimas moteris. Neretas savo vaikų motiną „nugyvenęs“ norėdavo skirtis, nes susirasdavo jaunesnę, gražesnę ir seksualesnę.
Tačiau partija uždėdavo savo leteną. Jei nori – skirkis, atsisveikink ir su partija, ir su postu. O su postu atsisveikinti tik retas dėl naujai užsiliepsnojusios meilės išdrįsdavo. Tuomet meilė keliaudavo į pogrindį arba būdavo visai užgesinama, o partinis bilietas likdavo viešumoje, kaip ir jo šeimininkas, išlaikęs išorinį orumą.
1982 metai.
Aleksandro Ostašenkovo nuotr.