
Naujausios
Kačių grožis pakerėjo šimtus lankytojų
Dvi savaitgalio dienas Šiaulių prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ surengtoje tarptautinėje kačių parodoje augintinių narvelius buvo lipte aplipę žiūrovai. Norėjo ir pamatyti, ir paglostyti populiarių ar labai retų Lietuvoje veislių. Pirmąkart į Šiaulius buvo atvežta ir mažiausia pasaulio katė – Singapūras.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Mažiausia – pasaulyje, rečiausia – Lietuvoje
Tarptautinės parodos Šiauliuose organizatorė Lietuvos gyvūnų augintojų centro (LGAC) prezidentė Renata Kavaliauskienė pristatė į Šiaulius pirmąkart atvežtą labai retą mūsų šalyje katę – Singapūrą: mažiausia pasaulyje veislė, labai judri, mėgstanti bendrauti su šeimininku, neduoda nuobodžiauti nė vienam šeimos nariui, panaši į mažą beždžionytę.
Kačių žinovai apibūdina, kad Singapūro veislės katės paprastai yra pusės įprastos katės dydžio, turi grakštų kūną, ilgas ausis ir kerinčias dideles akis. Jos labai aktyvios, žaismingos ir smalsios.
Lietuvoje Singapūrų yra vos trys. Ši veislė – tik ką atvežta į Lietuvą.
R. Kavaliauskienės teigimu, pasaulyje dar egzistuoja nemažai veislių, kurių dar nėra Lietuvoje. Kačių veisėjai važinėja po pasaulines parodas, susipažįsta su naujomis veislėmis ir nori jas atvežti į Lietuvą – tai jau tampa savotišku veisėjų hobiu. Pavyzdžiui, neseniai į Lietuvą atvežta ypatingos išvaizdos elfo katė. Tai sfinkso ir Amerikos riestaausės kryžminimo rezultatas. Kaip ir sfinksai, elfo veislės katės yra beplaukės.
„Naujų veislių paieška visame pasaulyje ir atvežimas į Lietuvą – tai hobis be galo, be krašto“, – juokėsi parodos organizatorė.
Susitikimai, patirtis ir pinigai
R. Kavaliauskienės teigimu, Lietuvos kačių augintojai yra labai aktyvūs: vos prieš du mėnesius vyko tarptautinė kačių paroda Kaune, bet į Šiaulių parodą vėl panoro atvykti nemažai profesionalų su beveik dviem šimtais savo augintinių.
Žiūrovai – nuo vaikų iki senjorų – tiesiog aplipę narvelius su gyvaisiais parodos „eksponatais“, domisi jų priežiūra, kilme, veislės standartais, naujovėmis.
„Tai rodo, kad žmonės, ypač miestuose, labai domisi gyvūnais, jiems reikia draugo, besąlygiškos meilės“, – sakė parodos organizatorė.
R. Kavaliauskienė teigė, jog kačių veisėjams tai ir sunkus darbas: „Žinios, kokybiškas maistas, higiena, kergimai, kelionės kainuoja didžiulius pinigus. Bet kai gimsta kačiukai, jie visus tuos rūpesčius atperka savo meilumu, suteiktu bendravimo džiaugsmu“.
Parodos organizatorės teigimu, komercine prasme yra labai gerai, jeigu katė „sugeba save išlaikyti": iš veisimo užsidirbama pinigų augintinių maistui, kokybiškai medicininei priežiūrai, kelionėms į tarptautines parodas. Pavyzdžiui, išvykimas į dviejų dienų savaitgalio parodą Rygoje (Latvija) vienam veisėjui su augintiniais kainuoja apie 300 eurų: nakvynė, kelionė, maitinimas.
R. Kavaliauskienės teigimu, ji nepažįstanti nė vieno kačių veisėjo, kuris galėtų išgyventi tik iš kilmingų kačių veisimo, paprastai, veisėjai turi ir kitą darbą, iš kurio išlaiko save ir šeimą.
Populiariausi išlieka „britai“
Šiauliuose vykusioje tarptautinėje parodoje dalyvavo apie 100 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos. Savo augintinius atvežė parodyti ne tik veislynai, bet ir kačių augintojų klubų nariai, auginantys tik po vieną ar kelias kates.
Žiūrovai galėjo pamatyti didžiąsias laukines kates primenančias Bengalijos kates, Škotų nulėpausius, trumpauodegius Kurilų bobteilus, Norvegų miškines, Bombėjaus kates, netyčia Anglijoje išvestas burmilų kates, didžiausias kates – Meino meškėnus, trumpaplaukius rusų mėlynuosius, egzotiškuosius beuodegius Mekongo bobteilus, britų ilgaplaukes ir trumpaplaukes kates, garbanotuosius Selkirk reksus, tik po dvejų metų nuo gimimo tikrąją spalvą įgaunančias Somalio, įvairiaspalves Sibiro kates, itin populiarias Burmos kates, egzotiškuosius sfinksus, banguoto kailio devonreksus, trumpakailius garbanotuosius Kornvalio reksus, mažas panteras primenančius orientalus, rytietiško grožio peterbaldus.
Pasak R. Kavaliauskienės, Lietuvoje pačios populiariausios išlieka britų trumpaplaukės katės. „Tik neilgą laiką britus lenkė sfinksai, bet britai vėl ima viršų“, – teigė R. Kavaliauskienė.
Pasak jos, neblėsta lietuvių meilė ir bengalų katėms, Meino meškėnams – dėl įspūdingo meškėnų dydžio, šios katės gali sverti ir 12 kilogramų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MAŽYLĖ: Į Šiaulius pirmą kartą atvežta Singapūro veislės katė. Tokių Lietuvoje kol kas yra tik trys.
RUNGTYNĖS: Žiūrovai galėjo stebėti ir kačių pasirodymus, ir rungtynes. Žinoma, miaukliai rungėsi ne vikrumu, bet savo išvaizda, charakteriu. Kates vertino parodos ekspertai iš Ukrainos, Belgijos ir Rusijos.
STANDARTAI: Parodoje svarbu atitikti veislės standartams.
DYDIS: Meino meškėnams lietuvių meilė neblėsta ilgą laiką dėl įspūdingo dydžio, katės gali sverti ir 12 kilogramų.
KONKURENTAI: Labiausiai mėgstamos lietuvių – britų trumpaplaukių veislės kačiukai „rungiasi“ prieš komisiją.
RYŠYS: Katės ir žmogaus ryšys – kerintis. Abisinijos veislės katė.
SUSIDOMĖJIMAS: Retų veislių kačių narvelius abi dienas buvo lipte aplipę žiūrovai. Žmonės domėjosi katėmis, o katės – žmonėmis.
ORGANIZATORĖ: Tarptautinės parodos Šiauliuose organizatorė Lietuvos gyvūnų augintojų centro prezidentė Renata Kavaliauskienė sakė, jog naujų veislių paieška visame pasaulyje ir atvežimas į Lietuvą – tai hobis „be galo, be krašto“.