Kačių grožis pakerėjo šimtus lankytojų

Kačių grožis pakerėjo šimtus lankytojų

Ka­čių gro­žis pa­ke­rė­jo šim­tus lan­ky­to­jų

Dvi sa­vait­ga­lio die­nas Šiau­lių pre­ky­bos ir pra­mo­gų cent­re „Ak­ro­po­lis“ su­reng­to­je tarp­tau­ti­nė­je ka­čių pa­ro­do­je au­gi­n­tinių nar­ve­lius bu­vo lip­te ap­li­pę žiū­ro­vai. No­rė­jo ir pa­ma­ty­ti, ir pa­glos­ty­ti po­pu­lia­rių ar la­bai re­tų Lie­tu­vo­je veis­lių. Pir­mą­kart į Šiau­lius bu­vo at­vež­ta ir ma­žiau­sia pa­sau­lio ka­tė – Sin­ga­pūras.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Ma­žiau­sia – pa­sau­ly­je, re­čiau­sia – Lie­tu­vo­je

Tarp­tau­ti­nės pa­ro­dos Šiau­liuo­se or­ga­ni­za­to­rė Lie­tu­vos gy­vū­nų au­gin­to­jų cent­ro (LGAC) pre­zi­den­tė Re­na­ta Ka­va­liaus­kie­nė pri­sta­tė į Šiau­lius pir­mą­kart at­vež­tą la­bai re­tą mū­sų ša­ly­je ka­tę – Sin­ga­pū­rą: ma­žiau­sia pa­sau­ly­je veis­lė, la­bai jud­ri, mėgs­tan­ti bend­rau­ti su šei­mi­nin­ku, ne­duo­da nuo­bo­džiau­ti nė vie­nam šei­mos na­riui, pa­na­ši į ma­žą be­ždžio­ny­tę.

Ka­čių ži­no­vai api­bū­di­na, kad Sin­ga­pū­ro veis­lės ka­tės pa­pras­tai yra pu­sės įpras­tos ka­tės dy­džio, tu­ri grakš­tų kū­ną, il­gas au­sis ir ke­rin­čias di­de­les akis. Jos la­bai ak­ty­vios, žais­min­gos ir smal­sios.

Lie­tu­vo­je Sin­ga­pūrų yra vos trys. Ši veis­lė – tik ką at­vež­ta į Lie­tu­vą.

R. Ka­va­liaus­kie­nės tei­gi­mu, pa­sau­ly­je dar eg­zis­tuo­ja ne­ma­žai veis­lių, ku­rių dar nė­ra Lie­tu­vo­je. Ka­čių vei­sė­jai va­ži­nė­ja po pa­sau­li­nes pa­ro­das, su­si­pa­žįs­ta su nau­jo­mis veis­lė­mis ir no­ri jas at­vež­ti į Lie­tu­vą – tai jau tam­pa sa­vo­tiš­ku vei­sė­jų ho­biu. Pa­vyz­džiui, ne­se­niai į Lie­tu­vą at­vež­ta ypa­tin­gos iš­vaiz­dos el­fo ka­tė. Tai sfink­so ir Ame­ri­kos ries­taau­sės kryž­mi­ni­mo re­zul­ta­tas. Kaip ir sfink­sai, el­fo veis­lės ka­tės yra be­plau­kės.

„Nau­jų veis­lių paieš­ka vi­sa­me pa­sau­ly­je ir at­ve­ži­mas į Lie­tu­vą – tai ho­bis be ga­lo, be kraš­to“, – juo­kė­si pa­ro­dos or­ga­ni­za­to­rė.

Su­si­ti­ki­mai, pa­tir­tis ir pi­ni­gai

R. Ka­va­liaus­kie­nės tei­gi­mu, Lie­tu­vos ka­čių au­gin­to­jai yra la­bai ak­ty­vūs: vos prieš du mė­ne­sius vy­ko tarp­tau­ti­nė ka­čių pa­ro­da Kau­ne, bet į Šiau­lių pa­ro­dą vėl pa­no­ro at­vyk­ti ne­ma­žai pro­fe­sio­na­lų su be­veik dviem šim­tais sa­vo au­gin­ti­nių.

Žiū­ro­vai – nuo vai­kų iki sen­jo­rų – tie­siog ap­li­pę nar­ve­lius su gy­vai­siais pa­ro­dos „eks­po­na­tais“, do­mi­si jų prie­žiū­ra, kil­me, veis­lės stan­dar­tais, nau­jo­vė­mis.

„Tai ro­do, kad žmo­nės, ypač mies­tuo­se, la­bai do­mi­si gy­vū­nais, jiems rei­kia drau­go, be­są­ly­giš­kos mei­lės“, – sa­kė pa­ro­dos or­ga­ni­za­to­rė.

R. Ka­va­liaus­kie­nė tei­gė, jog ka­čių vei­sė­jams tai ir sun­kus dar­bas: „Ži­nios, ko­ky­biš­kas mais­tas, hi­gie­na, ker­gi­mai, ke­lio­nės kai­nuo­ja di­džiu­lius pi­ni­gus. Bet kai gims­ta ka­čiu­kai, jie vi­sus tuos rū­pes­čius at­per­ka sa­vo mei­lu­mu, su­teik­tu bend­ra­vi­mo džiaugs­mu“.

Pa­ro­dos or­ga­ni­za­to­rės tei­gi­mu, ko­mer­ci­ne pra­sme yra la­bai ge­rai, jei­gu ka­tė „su­ge­ba sa­ve iš­lai­ky­ti": iš vei­si­mo už­si­dir­ba­ma pi­ni­gų au­gin­ti­nių mais­tui, ko­ky­biš­kai me­di­ci­ni­nei prie­žiū­rai, ke­lio­nėms į tarp­tau­ti­nes pa­ro­das. Pa­vyz­džiui, iš­vy­ki­mas į dvie­jų die­nų sa­vait­ga­lio pa­ro­dą Ry­go­je (Lat­vi­ja) vie­nam vei­sė­jui su au­gin­ti­niais kai­nuo­ja apie 300 eu­rų: nak­vy­nė, ke­lio­nė, mai­ti­ni­mas.

R. Ka­va­liaus­kie­nės tei­gi­mu, ji ne­pa­žįs­tan­ti nė vie­no ka­čių vei­sė­jo, ku­ris ga­lė­tų iš­gy­ven­ti tik iš kil­min­gų ka­čių vei­si­mo, pa­pras­tai, vei­sė­jai tu­ri ir ki­tą dar­bą, iš ku­rio iš­lai­ko sa­ve ir šei­mą.

Po­pu­lia­riau­si iš­lie­ka „bri­tai“

Šiau­liuo­se vy­ku­sio­je tarp­tau­ti­nė­je pa­ro­do­je da­ly­va­vo apie 100 da­ly­vių iš Lie­tu­vos, Lat­vi­jos, Es­ti­jos, Len­ki­jos, Bal­ta­ru­si­jos, Ru­si­jos. Sa­vo au­gin­ti­nius at­ve­žė pa­ro­dy­ti ne tik veis­ly­nai, bet ir ka­čių au­gin­to­jų klu­bų na­riai, au­gi­nan­tys tik po vie­ną ar ke­lias ka­tes.

Žiū­ro­vai ga­lė­jo pa­ma­ty­ti di­džią­sias lau­ki­nes ka­tes pri­me­nan­čias Ben­ga­li­jos ka­tes, Ško­tų nu­lė­pau­sius, trum­pauo­de­gius Ku­ri­lų bob­tei­lus, Nor­ve­gų miš­ki­nes, Bom­bė­jaus ka­tes, ne­ty­čia Ang­li­jo­je iš­ves­tas bur­mi­lų ka­tes, di­džiau­sias ka­tes – Mei­no meš­kė­nus, trum­pap­lau­kius ru­sų mė­ly­nuo­sius, eg­zo­tiš­kuo­sius beuo­de­gius Me­kon­go bob­tei­lus, bri­tų il­gap­lau­kes ir trum­pap­lau­kes ka­tes, gar­ba­no­tuo­sius Sel­kirk rek­sus, tik po dve­jų me­tų nuo gi­mi­mo tik­rą­ją spal­vą įgau­nan­čias So­ma­lio, įvai­rias­pal­ves Si­bi­ro ka­tes, itin po­pu­lia­rias Bur­mos ka­tes, eg­zo­tiš­kuo­sius sfink­sus, ban­guo­to kai­lio de­vonrek­sus, trum­pa­kai­lius gar­ba­no­tuo­sius Korn­va­lio rek­sus, ma­žas pan­te­ras pri­me­nan­čius orien­ta­lus, ry­tie­tiš­ko gro­žio pe­ter­bal­dus.

Pa­sak R. Ka­va­liaus­kie­nės, Lie­tu­vo­je pa­čios po­pu­lia­riau­sios iš­lie­ka bri­tų trum­pap­lau­kės ka­tės. „Tik neil­gą lai­ką bri­tus len­kė sfink­sai, bet bri­tai vėl ima vir­šų“, – tei­gė R. Ka­va­liaus­kie­nė.

Pa­sak jos, ne­blės­ta lie­tu­vių mei­lė ir ben­ga­lų ka­tėms, Mei­no meš­kė­nams – dėl įspū­din­go meš­kė­nų dy­džio, šios ka­tės ga­li sver­ti ir 12 ki­log­ra­mų.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

MA­ŽY­LĖ: Į Šiau­lius pir­mą kar­tą at­vež­ta Sin­ga­pū­ro veis­lės ka­tė. To­kių Lie­tu­vo­je kol kas yra tik trys.

RUNG­TY­NĖS: Žiū­ro­vai ga­lė­jo ste­bė­ti ir ka­čių pa­si­ro­dy­mus, ir rung­ty­nes. Ži­no­ma, miauk­liai run­gė­si ne vik­ru­mu, bet sa­vo iš­vaiz­da, cha­rak­te­riu. Ka­tes ver­ti­no pa­ro­dos eks­per­tai iš Uk­rai­nos, Bel­gi­jos ir Ru­si­jos.

STAN­DAR­TAI: Pa­ro­do­je svar­bu ati­tik­ti veis­lės stan­dar­tams.

DY­DIS: Mei­no meš­kė­nams lie­tu­vių mei­lė ne­blės­ta il­gą lai­ką dėl įspū­din­go dy­džio, ka­tės ga­li sver­ti ir 12 ki­log­ra­mų.

KON­KU­REN­TAI: La­biau­siai mėgs­ta­mos lie­tu­vių – bri­tų trum­pap­lau­kių veis­lės ka­čiu­kai „run­gia­si“ prieš ko­mi­si­ją.

RY­ŠYS: Ka­tės ir žmo­gaus ry­šys – ke­rin­tis. Abi­si­ni­jos veis­lės ka­tė.

SU­SI­DO­MĖ­JI­MAS: Re­tų veis­lių ka­čių nar­ve­lius abi die­nas bu­vo lip­te ap­li­pę žiū­ro­vai. Žmo­nės do­mė­jo­si ka­tė­mis, o ka­tės – žmo­nė­mis.

OR­GA­NI­ZA­TO­RĖ: Tarp­tau­ti­nės pa­ro­dos Šiau­liuo­se or­ga­ni­za­to­rė Lie­tu­vos gy­vū­nų au­gin­to­jų cent­ro pre­zi­den­tė Re­na­ta Ka­va­liaus­kie­nė sa­kė, jog nau­jų veis­lių paieš­ka vi­sa­me pa­sau­ly­je ir at­ve­ži­mas į Lie­tu­vą – tai ho­bis „be ga­lo, be kraš­to“.