
Naujausios
Jonas Ohmanas: „Nemanyk, jog nieko negali“
Šiaulių verslo inkubatoriuje su šiauliečiais susitikęs Lietuvoje gyvenantis švedas vertėjas, publicistas, kino filmų kūrėjas Jonas Ohmanas, Ukrainos paramos organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjas, teigė, jog „baisus pasakymas – nieko nepadarysi“. Jis pabrėžė pilietinės visuomenės svarbą.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Ukrainoje giname ir Lietuvą“
J. Ohmanas „Šiaulių kraštui“ save įvardijo visuomenininku, kūrėju ir pabrėžė: „Reikalui esant – esu karys, žmogus, kuris nori ir gali kažką pakeisti.“
Jis įsitikinęs, jog viskas, kas vyksta kitose šalyse, yra susiję, ir nuo to negalima atsiriboti.
Su auditorija dalijosi mintimis apie pilietinės visuomenės reikšmę, pasitelkė Lietuvos ir Ukrainos paraleles. Ukrainoje vien šiemet lankėsi 26 kartus.
„Esu švedas, bet ten esu lietuvis, ryšininkas, ką darau, darau Lietuvos vardu, – sakė J. Ohmanas. – Lietuviai geriau supranta, kas vyksta Ukrainoje, ten jie vadinami „stebuklingais lietuviais“.
Ukrainai Lietuva esanti „sėkmės pavyzdys“, kurį patys esame primiršę, o taip pat – Europos balsas.
„Lietuvos indėlis į Europos saugumo stiprinimą didžiulis. Jaučiame, kad privalome Ukrainoje būti, padėti – taip giname ir Lietuvą", – teigė visuomenininkas.
Jo žodžiais, po Krymo aneksijos buvo aišku, jog „V. Putinas eina į Europą“. Tuoj po to organizavo ir vežė Ukrainai humanitarinę paramą, Lietuvoje rengė ukrainiečių karių instruktorių mokymus.
Jo žodžiais, Ukrainos kariuomenė buvo išardyta, turėjo vos 6 tūkstančius karių, nuo Rusijos agresijos savanoriai ėjo gintis „su kedais ir be ginklų“, naudojo 1938 metų gamybos sviedinius. Vienam kariui atidavęs net savo batus.
„Tą chaosą sunku aprašyti, – dalijosi J. Ohmanas. – Padėjome, vežėme, ko prašė – už 23 tūkstančius eurų vežėme daiktų. 90 procentų lėšų paaukojo Lietuvos žmonės.“
Jo žodžiais, nuvežti naktinio matymo prietaisai padėjo Ukrainos kariams mūšiuose dėl Donecko oro uosto.
„Lietuvos kontekste – Ukrainoje vyksta tai, kas Lietuvoje vyko prieš 100 metų, kai kovojo dėl savo nepriklausomybės“, – lygino oratorius. Laisvas žmogus – žmogus, kuris pasiruošęs dėl savo laisvės kovoti, ją ginti, žinantis savo šalies istoriją.
„Kai jaunas žmogus dabar sako: „Esu laisvas – važiuoju, kur noriu“ – tai kas jūs esate? – klausė J. Ohmanas. – Aplinkybių auka – nuo savęs nepabėgsite. Galima bėgti, bet jeigu kažką darai – gali daug ką keisti. Man „stebuklingo lietuvio“ įvaizdis patrauklesnis nei langų plovėjo Londone.“
Svarbiausias priešas – korupcija
Pirmą kartą į Lietuvą atvykęs prieš 25 metus – 1991 metais po sausio 13-osios įvykių. Tada pamatęs „modelį, kaip reikia elgtis“.
„Lietuvos valdžia – Seimas ir piliečiai buvo vieningi, ėjo viena kryptimi – prieš tokią jėgą niekas niekada nenugalės“, – įsitikinęs J. Ohmanas.
Maidano pilietinė energija buvusi net daug kartų stipresnė negu tada Lietuvoje. Dabar vidinė vienybė – problema.
Šiandieninę situaciją Ukrainoje įvardijo sudėtinga. Prognozavo, jog karas greitai nesibaigs, šalis stipriai veikiama ir informacinio karo.
Ukraina esanti ir korumpuota šalis: „Pagrindinis priešas stabilumui pasiekti ir iššūkis, kurį reikia įveikti, – korupcija.“
Apie pilietiškumą ir valstybingumą
Jo nuomone, geopolitiniai konfliktai iš esmės vyksta dėl valstybingumo siekio. Net didžiosios šalys, kaip, pavyzdžiui, Ispanija, šios problemos nėra iki galo išsprendusios. Lietuvoje, jo žodžiais, valstybingumo yra apie 50 procentų, Ukrainoje – apie 30 procentų.
Siūlė susimąstyti, jog kaip piliečiai turime susitelkti ties „valstybingumo diegimu“.
Iš Lietuvos ir Ukrainos patirties mato, jog krizių situacijose pilietinė visuomenė turi privalumą prieš valdžios struktūras.
„Pilietinė visuomenė žymiai greičiau ir efektyviau reaguoja į krizes ir gali pakeisti įvykius“, – teigė J. Ohmanas.
Pabrėžė, jog „piliečiai – jūs, aš – yra svarbiausi – tai reikia suvokti“. Jeigu „kryptingai dirbi, visi tavęs klausys – ir valdžia“. Baisus jam yra pasakymas – „nieko nepadarysi“.
„Nemanyk, jog nieko negali, – tikino savo klausytojus. – Bet nemanyk, jog greitai viskas pasikeis.“
Lietuviai turintys puikų bruožą – sugebėjimą improvizuoti, sugalvoti, kaip veikti.
„Tik viešai atsistoti, teikti idėją ir telkti kitus savo pavyzdžiu lietuviai drovisi – visų pirma, reikia nebijoti, visų antra – sugalvoti kažką įdomaus, – ragino svečias. – Pradėkite nuo savo miesto ar miestelio, rajono – kad ir apleistų parkų – tvarkykite, ir gal net eikite į politiką.“
Ragino susimąstyti, ar teisinga yra pozicija lūkesčius sieti tik su valdžia.
„Per rinkimus politikai vėl sakys – sėdėkite ramiai, o mes viską padarysime – nieko panašaus, – teigė visuomenininkas. – Jeigu pats veiksi kaip pilietis, tik tada gali gerai gyventi savo šalyje, o kitaip bėgsi ir bėgsi per pasaulį.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
POZICIJA: Švedas Jonas Ohmanas teigia: „Esu žmogus, kuris nori ir gali kažką pakeisti. Reikalui esant – ir karys.“
NUOMONĖ: Jonas Ohmanas tikina, jog Ukrainos stabilumo ir vystymosi pagrindinis priešas – korupcija.