Išrinktųjų arogancijos ženklas

Išrinktųjų arogancijos ženklas

KO­MEN­TA­RAS

Iš­rink­tų­jų aro­gan­ci­jos ženk­las

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos po­sė­džio vaiz­do trans­lia­ci­ja po me­tų per­trau­kos pir­mą kar­tą ne­nut­rauk­ta anks­čiau, ne­gu iš­rink­tie­ji bai­gė po­sė­džiau­ti.

Ka­dan­gi įsi­ki­šo Vy­riau­sy­bės at­sto­vė Šiau­lių ap­skri­ty­je. Iš pra­džių te­le­fo­ni­nia­me po­kal­by­je aiš­ki­no­si, ar Ak­me­nė­je sa­vo tvar­ką įve­dęs me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas ne­pa­žei­di­nė­ja įsta­ty­mų.

Maž­daug po de­šim­ties die­nų se­kė pa­klau­si­mas.

Dar po tiek pat lai­ko pa­tei­kė rei­ka­la­vi­mą nea­ti­dė­lio­jant įvyk­dy­ti Vie­tos sa­vi­val­dos įsta­ty­mo 13 straips­nio 11 punk­tą, pa­gal ku­rį tu­ri bū­ti pa­tvir­tin­ta po­sė­džių trans­lia­vi­mo tvar­ka Sa­vi­val­dy­bės in­ter­ne­to sve­tai­nė­je. Dėl to de­ra pa­pil­dy­ti Ta­ry­bos veik­los reg­la­men­tą.

Ta­čiau V. Mit­ro­fa­no­vas nu­mo­jo ran­ka į vals­ty­bės tar­nau­to­jos pa­stan­gas. Pa­na­šu, kad ir ra­fi­nuo­tai pa­si­šai­pė, tar­da­mas: „Spren­di­mą prii­mam grei­čiau, ne­gu Vy­riau­sy­bės at­sto­vas pa­tei­kė“.

Po ku­rio lai­ko smei­gė dar gi­liau: „No­riu pa­brėž­ti­nai pa­sa­ky­ti, kad ne Vy­riau­sy­bės at­sto­vo pa­lie­pi­mu, mes anks­čiau spren­di­mą pa­ruo­šė­me“.

Pas­kui se­kė lyg pa­si­tei­si­ni­mas, gal­būt ir pa­si­gy­ri­mas: „Vy­riau­sy­bės at­sto­vas vi­soms ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bėms iš­siun­tė rei­ka­la­vi­mus, nes po­sė­džių trans­lia­ci­jos tvar­ka Lie­tu­vo­je iš 60 sa­vi­val­dy­bių tik vie­no­je bu­vo ap­tar­ta“.

Ta­čiau Ak­me­nės val­džios va­do­vas, ku­ris kai ku­rių įta­kin­gų­jų yra pa­skelb­tas ge­riau­siu Lie­tu­vos me­tų me­ru, kaž­ko­dėl ne­pri­dū­rė, kad bū­tent jis „pa­si­sten­gė“, jog pa­ga­liau baig­tų­si ne­tvar­ka.

Bū­tent ak­me­niš­kis su­kė­lė skan­da­lą, draus­da­mas sa­vo pa­val­di­niams trans­liuo­ti Ta­ry­bos po­sė­džius iki pa­bai­gos.

Kai tai iš­kė­lė į vie­šu­mą „Šiau­lių kraš­tas“, tuo­met vie­nas iš ta­ry­bos na­rių iš­drį­so ofi­cia­liai pa­klaus­ti: ko­dėl taip da­ro­ma?

V. Mit­ro­fa­no­vas šal­tu vei­du ar­gu­men­ta­vo, kad vi­so po­sė­džio trans­lia­ci­ja nė­ra pri­va­lo­ma ar „kaž­kaip reg­la­men­tuo­ja­ma“.

Ir jo­kių dis­ku­si­jų. Nep­ra­šy­ta Ju­ri­di­nio sky­riaus ve­dė­jos išaiš­ki­ni­mo – tai anks­čiau yra pa­si­tai­kę.

Ta­ry­bos na­riai šven­tai pa­ti­kė­jo: ma­tyt tie­sio­giai iš­rink­ta­sis me­ras su­vo­kia jų veik­los reg­la­men­tą.

Me­ras taip lai­kė­si sa­vo aiš­ki­ni­mo: po­sė­dis bai­gia­si su­lig pa­sku­ti­niu dar­bot­var­kės klau­si­mo iš­nag­ri­nė­ji­mu. Nors po to ta­ry­bos na­riai tei­kia klau­si­mus, da­ro pa­reiš­ki­mus, že­ria kri­ti­ką. Ta­čiau ne­be­lai­ko­ma po­sė­džiu. Ir tos da­lies ne­bet­rans­liuo­ja­ma.

Vy­riau­sy­bės at­sto­vė As­ta Ja­siū­nie­nė vie­šai dū­rė pirš­tu į įsta­ty­mą: „Vie­tos sa­vi­val­dos įsta­ty­me nu­ro­dy­tos Ta­ry­bos na­rių tei­sės po­sė­džio me­tu kal­bė­ti, klaus­ti ir kreip­tis su pa­klau­si­mais įvai­riems va­do­vams, tar­nau­to­jams. Bū­tent ne ka­da nors, o po­sė­dy­je. Va­di­na­si tu­ri vyk­ti ir trans­lia­ci­ja“.

A. Ja­siū­nie­nė nu­ro­dė vi­soms Šiau­lių ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bėms tu­rė­ti do­ku­men­tus dėl vaiz­do trans­lia­vi­mo tvar­kos, nors ir ji ne­bū­da­vo nu­trau­kia­ma ne­bai­gus po­sė­džiau­ti.

Ko­dėl to­kios tvar­kos rei­kė­jo Ak­me­nės me­rui? Jis dar yra ir Šiau­lių re­gio­no plėt­ros ta­ry­bos pir­mi­nin­kas. Dar – Lie­tu­vos Res­pub­li­kos tik­ra­sis de­le­ga­ci­jos na­rys Eu­ro­pos vie­tos ir re­gio­nų val­džių kong­re­se. Gal po­stai su­tei­kė pa­si­ti­kė­ji­mo dik­tuo­ti sa­vo tvar­ką ir ne­si­lai­ky­ti įsta­ty­mų?

„Šiau­lių kraš­tas“ žings­nis po žings­nio pa­dė­jo Ak­me­nės ra­jo­no au­to­ri­te­tui vyk­dy­ti Vie­tos sa­vi­val­dos įsta­ty­mą. Ke­lio­se pub­li­ka­ci­jo­se apie tai ra­šy­ta.

Pa­sa­ko­ta, kaip ta­ry­bos po­sė­džio vaiz­do trans­lia­ci­jos pa­bai­ga skelb­ta gon­go „dzin": ži­no­ki­te – vie­šu­mas pa­si­bai­gė.

„Dzin“ – kaip ale­go­ri­ja, kai lyg ap­spjau­na­mas įsta­ty­mas, vie­šu­mas.

V. Mit­ro­fa­no­vo ši ale­go­ri­ja ne­sut­rik­dė. Ją įtrau­kė net į sa­vo žo­dy­ną praė­ju­sia­me Ta­ry­bos po­sė­dy­je. Tar­da­mas: „Spren­di­mas priim­tas su gar­su „dzin“.

V. Mit­ro­fa­no­vas ne kar­tą yra sa­kęs, kad Ak­me­nės kraš­tas tu­ri ženk­lą „AAA“. Siū­lė jį šif­ruo­ti „Ak­me­nę Ap­si­mo­ka At­ras­ti“.

Tuo tar­pu pa­sta­ro­jo lai­ko­tar­pio Ak­me­nės val­džios skan­da­lus „Šiau­lių kraš­te“ ko­men­tuo­jan­tys skai­ty­to­jai ra­šo, kad de­rė­tų šif­ruo­ti ki­taip: „Aro­gan­ci­ja Ak­me­nė­je Au­ga“.

Vie­nas ko­men­ta­to­rius ra­šo: „Liūd­na ir bai­su – kas bus to­liau. Kas tik prie val­džios lo­vio – tas tuoj į aro­gan­ci­jos kur­sus, ar­ba tą tuoj aro­gan­ci­ja už­val­do. Taip kles­ti kla­nas val­dan­čių­jų. Ne­si­no­ri vie­nu žo­džiu tai sie­ti su pri­klau­sy­mu par­ti­jai ar par­ti­joms, bet lyg ir sa­vai­me to­kia min­tis per­ša­si“.