
Naujausios
KOMENTARAS
Išrinktųjų arogancijos ženklas
Vytautas RUŠKYS
Akmenės rajono savivaldybės tarybos posėdžio vaizdo transliacija po metų pertraukos pirmą kartą nenutraukta anksčiau, negu išrinktieji baigė posėdžiauti.
Kadangi įsikišo Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje. Iš pradžių telefoniniame pokalbyje aiškinosi, ar Akmenėje savo tvarką įvedęs meras Vitalijus Mitrofanovas nepažeidinėja įstatymų.
Maždaug po dešimties dienų sekė paklausimas.
Dar po tiek pat laiko pateikė reikalavimą neatidėliojant įvykdyti Vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 11 punktą, pagal kurį turi būti patvirtinta posėdžių transliavimo tvarka Savivaldybės interneto svetainėje. Dėl to dera papildyti Tarybos veiklos reglamentą.
Tačiau V. Mitrofanovas numojo ranka į valstybės tarnautojos pastangas. Panašu, kad ir rafinuotai pasišaipė, tardamas: „Sprendimą priimam greičiau, negu Vyriausybės atstovas pateikė“.
Po kurio laiko smeigė dar giliau: „Noriu pabrėžtinai pasakyti, kad ne Vyriausybės atstovo paliepimu, mes anksčiau sprendimą paruošėme“.
Paskui sekė lyg pasiteisinimas, galbūt ir pasigyrimas: „Vyriausybės atstovas visoms apskrities savivaldybėms išsiuntė reikalavimus, nes posėdžių transliacijos tvarka Lietuvoje iš 60 savivaldybių tik vienoje buvo aptarta“.
Tačiau Akmenės valdžios vadovas, kuris kai kurių įtakingųjų yra paskelbtas geriausiu Lietuvos metų meru, kažkodėl nepridūrė, kad būtent jis „pasistengė“, jog pagaliau baigtųsi netvarka.
Būtent akmeniškis sukėlė skandalą, drausdamas savo pavaldiniams transliuoti Tarybos posėdžius iki pabaigos.
Kai tai iškėlė į viešumą „Šiaulių kraštas“, tuomet vienas iš tarybos narių išdrįso oficialiai paklausti: kodėl taip daroma?
V. Mitrofanovas šaltu veidu argumentavo, kad viso posėdžio transliacija nėra privaloma ar „kažkaip reglamentuojama“.
Ir jokių diskusijų. Neprašyta Juridinio skyriaus vedėjos išaiškinimo – tai anksčiau yra pasitaikę.
Tarybos nariai šventai patikėjo: matyt tiesiogiai išrinktasis meras suvokia jų veiklos reglamentą.
Meras taip laikėsi savo aiškinimo: posėdis baigiasi sulig paskutiniu darbotvarkės klausimo išnagrinėjimu. Nors po to tarybos nariai teikia klausimus, daro pareiškimus, žeria kritiką. Tačiau nebelaikoma posėdžiu. Ir tos dalies nebetransliuojama.
Vyriausybės atstovė Asta Jasiūnienė viešai dūrė pirštu į įstatymą: „Vietos savivaldos įstatyme nurodytos Tarybos narių teisės posėdžio metu kalbėti, klausti ir kreiptis su paklausimais įvairiems vadovams, tarnautojams. Būtent ne kada nors, o posėdyje. Vadinasi turi vykti ir transliacija“.
A. Jasiūnienė nurodė visoms Šiaulių apskrities savivaldybėms turėti dokumentus dėl vaizdo transliavimo tvarkos, nors ir ji nebūdavo nutraukiama nebaigus posėdžiauti.
Kodėl tokios tvarkos reikėjo Akmenės merui? Jis dar yra ir Šiaulių regiono plėtros tarybos pirmininkas. Dar – Lietuvos Respublikos tikrasis delegacijos narys Europos vietos ir regionų valdžių kongrese. Gal postai suteikė pasitikėjimo diktuoti savo tvarką ir nesilaikyti įstatymų?
„Šiaulių kraštas“ žingsnis po žingsnio padėjo Akmenės rajono autoritetui vykdyti Vietos savivaldos įstatymą. Keliose publikacijose apie tai rašyta.
Pasakota, kaip tarybos posėdžio vaizdo transliacijos pabaiga skelbta gongo „dzin": žinokite – viešumas pasibaigė.
„Dzin“ – kaip alegorija, kai lyg apspjaunamas įstatymas, viešumas.
V. Mitrofanovo ši alegorija nesutrikdė. Ją įtraukė net į savo žodyną praėjusiame Tarybos posėdyje. Tardamas: „Sprendimas priimtas su garsu „dzin“.
V. Mitrofanovas ne kartą yra sakęs, kad Akmenės kraštas turi ženklą „AAA“. Siūlė jį šifruoti „Akmenę Apsimoka Atrasti“.
Tuo tarpu pastarojo laikotarpio Akmenės valdžios skandalus „Šiaulių krašte“ komentuojantys skaitytojai rašo, kad derėtų šifruoti kitaip: „Arogancija Akmenėje Auga“.
Vienas komentatorius rašo: „Liūdna ir baisu – kas bus toliau. Kas tik prie valdžios lovio – tas tuoj į arogancijos kursus, arba tą tuoj arogancija užvaldo. Taip klesti klanas valdančiųjų. Nesinori vienu žodžiu tai sieti su priklausymu partijai ar partijoms, bet lyg ir savaime tokia mintis peršasi“.