Išleista unikali knyga apie Šiaulius, urbanistiką ir vertybes

Išleista unikali knyga apie Šiaulius, urbanistiką ir vertybes

Iš­leis­ta uni­ka­li kny­ga apie Šiau­lius, ur­ba­nis­ti­ką ir ver­ty­bes

Šiau­lių bend­ruo­me­nės au­di­to­ri­jai Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­ju­je tre­čia­die­nį pri­sta­ty­ta kny­ga „Ar­chi­tek­tū­ri­nės ir ur­ba­nis­ti­nės idė­jos Šiau­liuo­se. Is­to­ri­nio mies­to trans­for­ma­ci­jos.“

Jos au­to­rius – ar­chi­tek­tas pro­fe­so­rius Al­gis Vyš­niū­nas, idė­ją su­bran­di­no ir kny­gą iš­lei­do Lie­tu­vos ar­chi­tek­tų są­jun­gos Šiau­lių sky­rius.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Kny­gos kon­cep­ci­ją ir tiks­lus pri­sta­tė au­to­rius A. Vyš­niū­nas, lei­di­nio idė­jos au­to­rė ir pro­jek­to va­do­vė Rū­ta Stuo­pe­lie­nė, Lie­tu­vos ar­chi­tek­tų są­jun­gos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kė, ir ar­chi­tek­tas Vy­te­nis Ru­do­kas, lei­di­nio kon­sul­tan­tas.

Be­veik 500 pus­la­pių gau­siai iliust­ruo­ta kny­ga yra iš­leis­ta 300 eg­zemp­lio­rių ti­ra­žu.

„Vi­sas ti­ra­žas sve­ria 400 ki­log­ra­mų“, – sa­kė R. Stuo­pe­lie­nė, ap­gai­les­tau­da­ma, jog ne­ga­lė­jo ko­le­goms pa­ža­dė­tų kny­gų at­neš­ti į pri­sta­ty­mo ren­gi­nį.

Kny­ga tu­rė­tų tap­ti bib­liog­ra­fi­ne ver­ty­be ne tik dėl ma­žo ti­ra­žo. Pa­na­šaus pa­no­ra­mi­nio lei­di­nio ne­tu­ri dau­giau nė vie­nas Lie­tu­vos mies­tas.

Ar­chi­tek­to pro­fe­sio­na­lo aki­mis ap­žvel­gia­mi Šiau­lių mies­to vys­ty­mo­si pro­ce­sai per pa­sta­ruo­sius sep­ty­nis de­šimt­me­čius – nuo XX am­žiaus 6-to­jo de­šimt­me­čio iki mū­sų die­nų.

A. Vyš­niū­nas pa­brė­žė, jog kny­ga nė­ra ar­chi­tek­tų dar­bų Šiau­liuo­se ka­ta­lo­gas, nors ir gau­siai iliust­ruo­ta jų pro­jek­tais.

Ši kny­ga apie ur­ba­nis­ti­nius pro­ce­sus, da­ran­čius įta­ką mies­to ur­ba­nis­ti­nei plėt­rai, apie įgy­ven­din­tas ir neį­gy­ven­din­tas ar­chi­tek­tū­ri­nes idė­jas, pro­jek­tus. Tarp jų – ir apie tuos, ko­kių ne­rei­kė­tų da­ry­ti. Au­to­rius per­spė­jo, jog ne vi­siems pa­tiks jo ar­gu­men­tai ir ver­ti­ni­mai.

Ieš­ko­ma at­sa­ky­mų, ko­dėl bu­vo iš­kreip­ta Šiau­lių – is­to­ri­nio mies­to – se­na­mies­čio sam­pra­ta? Nors jis tu­ri ir se­na­mies­tį, ir vi­sus is­to­ri­nio mies­to po­žy­mius. Ko­dėl mies­tas stag­nuo­ja? Ak­cen­tuo­ja­ma „ne­ži­no­ma Šiau­lių ar­chi­tek­tū­ra“, ne­ži­no­mi fak­tai, ne­rea­li­zuo­tos kon­cep­ci­jos. Ana­li­zuo­ja­mas ir vie­šo ad­mi­nist­ra­vi­mo vaid­muo.

„Ši kny­ga – tai diag­no­zė ir ki­tiems mies­tams“, – sa­kė A. Vyš­niū­nas.

Pag­rin­di­nis kny­gos ren­gė­jų tiks­las: „Vie­ną eta­pą fik­suo­ja­me, pa­sa­ko­me, ką rei­kia da­ry­ti, ir ei­na­me to­liau, kad jau­nai ar­chi­tek­tų kar­tai ne­rei­kė­tų vėl pra­dė­ti nuo nu­lio, nuo ske­veld­rų“.

Kny­ga bu­vo su­ma­ny­ta po Ar­chi­tek­tų są­jun­gos Šiau­lių sky­riaus 2016 me­tais su­reng­tos ar­chi­tek­tų dar­bų pa­ro­dos-kon­kur­so „Kryp­tis – Šiau­rė“. Ta­da, pa­sak R. Stuo­pe­lie­nės, su­vok­ta, jog rei­kia pa­no­ra­mi­nio žvilgs­nio į vi­są po­ka­rio Šiau­lių kul­tū­ri­nį-po­li­ti­nį kon­teks­tą ir at­sa­ky­mo, ko­dėl mies­tas bu­vo nu­stum­tas į pa­raš­tes.

Kny­ga skir­ta ir pa­gerb­ti ar­chi­tek­tus, ku­rie dir­bo, kū­rė, gy­ve­no Šiau­liuo­se. Ke­lia­ma idė­ja vie­nam iš jų – Al­ber­tui Rat­ni­kui (1923–2003), ku­ris pro­jek­ta­vo Vil­niaus gat­vę, pa­sta­ty­ti pa­mink­lą.

Prie kny­gos lei­dy­bos, ren­kant in­for­ma­ci­nę me­džia­gą, pri­si­dė­jo Šiau­lių mies­to ar­chi­tek­tai ir Lie­tu­vos ar­chi­tek­tai, at­ski­rais lai­ko­tar­piais dir­bę Šiau­liuo­se. Kny­go­je yra ci­tuo­ja­mi ir „Šiau­lių kraš­to“ žur­na­lis­tų ra­ši­niai apie ar­chi­tek­tų pro­jek­tus, mies­to pla­na­vi­mo, aikš­čių at­nau­ji­ni­mo pro­ble­mas.

Pats A. Vyš­niū­nas ar­chi­tek­tu pra­dė­jo dirb­ti Šiau­liuo­se, vė­liau iš­vy­ko į Vil­nių, il­gai dės­tė ur­ba­nis­ti­ką VGTU Ar­chi­tek­tū­ros fa­kul­te­te. Šiau­liuo­se jis da­ly­va­vo ne vie­na­me ar­chi­tek­tū­ri­nia­me kon­kur­se. Yra vie­nas iš Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tės au­to­rių, vie­nas iš mies­to Bend­ro­jo pla­no, mies­to cent­ri­nės da­lies de­ta­lio­jo pla­no au­to­rių.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Pro­fe­so­rius Al­gis Vyš­niū­nas (de­ši­nė­je) pa­ra­šė kny­gą apie ar­chi­tek­tū­ri­nes ir ur­ba­nis­ti­nes idė­jas Šiau­liuo­se, at­si­liep­da­mas į šiau­lie­čių ar­chi­tek­tų ini­cia­ty­vą. Lei­di­nio pro­jek­to va­do­vė – Rū­ta Stuo­pe­lie­nė, kon­sul­tan­tas – Vy­te­nis Ru­do­kas.

300 eg­zemp­lio­riu ti­ra­žu iš­leis­to­je so­li­džio­je be­veik 500 pus­la­pių kny­go­je ap­žvel­gia­mi ur­ba­nis­ti­nės plėt­ros pro­ce­sai, vy­kę Šiau­liuo­se pa­sta­ruo­sius sep­ty­nis de­šimt­me­čius.