
Naujausios
Iš čiaupo teka dvokiantis drumstas vanduo
Šiaulių rajono Žadžiūnų gyventojų namuose iš čiaupo tekančio vandens pavadinti geriamuoju neįmanoma. Jis dvokia, pilkos arba rūdžių spalvos, skonis – geležies. Negana to, tokio vandens kubas kainuoja beveik 4 litus.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
Ieško išeičių
Susitikę su „Šiaulių krašto“ žurnalistais Žadžiūnų gyventojai vienas per kitą pasakojo, kokį vandenį jiems tenka vartoti: „Net skalbti jis netinka, baltą patalynę į skalbimo mašiną įdedi, o išsiimi pilką“, „Namai smirda nuo tokio vandens, nei indų gali su juo plauti, nei grindų“, „Kaip vaikus reikia tokiame vandenyje maudyti?“
Žadžiūnų bendruomenės pirmininkas Vytautas Buivydas rodo plastikinį butelį vandens, kurio prisipylė iš čiaupo prieš susitikimą. Ant dugno plaukioja rūdžių spalvos drumzlės. Atsukę butelį pauostome. Vanduo dvokia žibalu. Ragauti nesiryžtame. Gyventojai tikina, kad labai jaučiasi geležies skonis.
Daugiau kaip dvidešimt metų Žadžiūnuose gyvenanti Genė Mejerienė sako neišgalinti pirktis geriamojo vandens buteliuose, todėl vartojanti vandentiekio. Prisipylusi palaukia, kol nusistos drumzlės, nupila, o tada virina.
Kai kuriuos gyventojus gelbsti šachtiniai šuliniai, tačiau ne visų vanduo atitinka higienos normas, todėl maistui daugelis perkasi geriamąjį vandenį. Žadžiūniškiai juokauja, kad jų gyvenvietės krautuvėlėje perkamiausi produktai – alus ir vanduo.
Skalbimui, ypač baltiems skalbiniams, gyventojai naudoja lietaus vandenį, o maudydamos vaikus mamos griebiasi įvairių gudrybių. Pavyzdžiui, kad jų neišbertų nuo nešvaraus vandens, į vonią pila beržų ekstrakto.
„Perku vandens filtrus. Filtro turėtų užtekti mėnesiui, bet kai toks vanduo, užtenka kiek daugiau kaip pusei mėnesio. O filtrai kainuoja 20–24 litus“, – sakė Edita Dackienė.
Ne tik filtrai vandentiekio vandens neatlaiko, bet ir čiaupai, kurių tinkleliai bematant užsikemša. O kur dar prirudavusios kriauklės, unitazai, kuriuos iššveisti kaskart reikia stiprių rūgštinių valiklių.
Po praplovimo – dar prastesnis vanduo
Kairių seniūnas Artūras Šulčius sako, kad per šešerius jo darbo metus dažnai sulaukdavo ir sulaukia ne tik Žadžiūnų, bet ir kitų gyvenviečių gyventojų skundų dėl geriamojo vandens kokybės. Apie tai ne kartą kalbėta ir su UAB „Kuršėnų vandenys“ administracija ir su Šiaulių rajono savivaldybės specialistais, tačiau problema išlieka.
Žadžiūniškiai praeitų metų lapkritį nusprendė rimtai imtis spręsti šią problemą ir parašė skundą Šiaulių rajono savivaldybei.
„Kuršėnų vandenys“ sureagavo į pastabas ir ėmėsi veiksmų – praplovė vamzdynus. Tik vandens kokybė dėl to nepagerėjo – drumzlių atsirado dar daugiau.
Šių metų liepą Žadžiūnų bendruomenė vėl kreipėsi į Savivaldybę ir į Šiaulių valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (ŠVMVT). Pastaroji iki tol tikrindavo vandenį, išgautą tiesiai iš gręžinio, jo kokybė atitikdavo higienos normas. Ir tik paprašyti ištirti vandenį gyventojų namuose, ŠVMVT specialistai aptiko, kad geležies kiekis daugiau kaip 20 kartų viršija nustatytą higienos normą, o drumstumas – dešimt kartų.
Siūlo laukti paramos
„Kuršėnų vandenys“ Žadžiūnų bendruomenei atsiųstuose raštuose aiškina, kad blogas kvapas atsiranda dėl didelio geležies kiekio gelmių vandenyje, o drumstumas – dėl mažo vartojimo ir vandens užsistovėjimo vamzdžiuose.
Savivaldybėje žadžiūniškiai girdi pažadus: prasidės trečiasis (2014–2020 metų) europinės paramos etapas, tada bus pakeisti susidėvėję vamzdynai.
Tik gyventojai nuogąstauja, ar Savivaldybė atras 20 procentų lėšų prisidėti prie vandentiekio vamzdynų atnaujinimo, ir ar eilėje pirmiau neišsirikiuos didesnės gyvenvietės, nors jose vanduo ir geresnės kokybės.
Jono TAMULIO nuotr.
DRUMZLĖS: Žadžiūnų bendruomenės pirmininko Vytauto Buivydo rankose – plastikinis butelis su vandentiekio vandeniu, kuriame plaukioja rūdžių spalvos drumzlės.
VANDUO: Žadžiūnuose stovi vandentiekio bokštas, tik gyventojai net skalbimui mieliau renkasi ne vandentiekio, o lietaus vandenį.
GYVENTOJAI: Žadžiūnuose gyvena apie 350 gyventojų. Dalis prie namų turi išsikasę šulinius, kiti jaučiasi „Kuršėnų vandenų“ įkaitais, priverstais mokėti už nekokybišką paslaugą.
PREKĖ: Žadžiūnų parduotuvės pardavėja Vida Jautakienė rodo vieną perkamiausių prekių gyvenvietėje – 5 litrų talpos geriamojo vandens butelį. Jų per savaitę parduodama nuo 3 iki 10.