Į Kur­šė­nus – pa­mie­go­ti ar gy­ven­ti?

Į Kur­šė­nus – pa­mie­go­ti ar gy­ven­ti?

Kur­šė­nai +

Ke­le­tą mė­ne­sių „Šiau­lių kraš­tas“ spaus­di­no dis­ku­si­jų rub­ri­ką „Kur­šė­nai plius“, ku­rio­je su Kur­šė­nuo­se dir­ban­čiais, gy­ve­nan­čiais žmo­nė­mis, nea­be­jin­gais mies­to da­bar­čiai ir atei­čiai, dis­ku­ta­vo­me, kaip mies­tas ga­lė­tų vys­ty­tis, kaip ska­tin­ti mies­to pa­trauk­lu­mą.

Šian­dien dis­ku­si­jo­je – Šiau­lių ra­jo­no me­ras An­ta­nas BE­ZA­RAS, įdė­miai skai­tęs ir laik­raš­ty­je, ir skras­tas.lt in­ter­ne­ti­nia­me pus­la­py­je vy­ku­sią dis­ku­si­ją apie Kur­šė­nus. Ko­kie jo pa­siū­ly­mai kur­šė­niš­kiams ir sau?

Į Kur­šė­nus – pa­mie­go­ti ar gy­ven­ti?

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

– Laik­raš­čio tiks­las bu­vo per­kel­ti  vir­tu­vių dis­ku­si­jas į vie­šą­ją erd­vę, kaip ir kur tu­rė­tų vys­ty­tis ant­ras pa­gal dy­dį ap­skri­ty­je mies­tas. Pa­vy­ko – kur­šė­niš­kiai džiau­gė­si, tu­rė­da­mi ga­li­my­bę kal­bė­ti vie­šai apie sa­vo mies­to skau­du­lius ir džiaugs­mus, ge­ra­no­riš­kai da­li­jo­si idė­jo­mis, kai ka­da šiek tiek iro­niš­kai ar kri­tiš­kai, bet vi­si lin­kė­jo ge­ro sa­vo mies­tui. Ko­kios kur­šė­niš­kių idė­jos ir min­tys įstri­go jums ir ko­kios ga­li tu­rė­ti tę­si­nį?

– La­bai ver­tin­ga iš­girs­ti gy­ven­to­jų, vers­li­nin­kų min­tis, ge­ras idė­jas. Ra­gin­čiau, kad gy­ven­to­jai kuo ak­ty­viau įsi­jung­tų į vi­suo­me­ni­nį gy­ve­ni­mą.

Kur­šė­niš­kė vers­li­nin­kė už­si­mi­nė dis­ku­si­jo­je, kad jai rei­kė­jo drą­sos atei­ti pas me­rą pa­pra­šy­ti pa­gal­bos. Ne­ma­nau, kad rei­kia bi­jo­ti atei­ti pas me­rą. Rei­kia ne bi­jo­ti, o atei­ti.

Ne tik jau­ni, ir pa­gy­ve­nę žmo­nės jau yra pa­ma­tę pa­sau­lio, pa­ma­tę, kaip tvar­ko­si mies­tai, to­dėl žmo­nių idė­jos tik­rai ga­li bū­ti ver­tin­gos ir tam ne­bū­ti­nai rei­kia di­džiu­lių lė­šų.

Ypač gy­ven­to­jai su sa­vo idė­jo­mis, pa­siū­ly­mais lau­kia­mi sau­sio mė­ne­sį, nes va­sa­rį bus tvir­ti­na­mas atei­nan­čių me­tų biu­dže­tas.

– Ket­vir­ta­die­niais ant­rą­ją die­nos pu­sę Kur­šė­nuo­se prii­mi­nė­ja­te gy­ven­to­jus. Dėl ko į jus krei­pia­si gy­ven­to­jai? Ar tik dėl ko­mu­na­li­nių pro­ble­mų – vamz­džiai, gat­vės, ša­li­gat­viai, ar atei­na ir su idė­jo­mis mies­tui?

– Pag­rin­di­nės gy­ven­to­jų pro­ble­mos – dėl inf­rast­ruk­tū­ros. Ta­čiau bu­vo ir ki­to­kių idė­jų, pa­vyz­džiui, kad aikš­tė­je šven­ti­niu lai­ko­tar­piu gro­tų mu­zi­ka. Bu­vo pa­siū­ly­mų, kaip įveik­lin­ti se­ną­jį re­konst­ruo­tą mies­to par­ką. Pri­pa­žįs­tu, Kur­šė­nų par­kas da­bar tik­rai ne­gy­vas, bet la­bai ti­kiuo­si, kad at­gis, kai per Ven­tą nu­tie­si­me til­tą link par­ko. Šim­tu pro­cen­tų pri­ta­riu tiems, ku­rie sa­ko, kad par­kas tu­ri bū­ti gy­vas, ja­me tu­ri bū­ti jau­ku mies­tie­čiams.

Ži­nau, kad kol kas yra pro­ble­mų dėl paukš­čių, da­bar apa­ra­tas, bai­dan­tis paukš­čius, su­ge­dęs, bet pa­va­sa­rį pa­si­steng­si­me, kad jis bū­tų su­tai­sy­tas. Be abe­jo, par­ke pri­va­lo at­si­ras­ti už­siė­mi­mo vai­kams, kad čia no­rė­tų atei­ti pa­bū­ti jau­nos šei­mos, ma­my­tės su vai­kais ga­lė­tų ra­miai leis­ti lais­va­lai­kį. Be to, vy­res­nio­ji mies­tie­čių kar­ta pri­si­me­na, kad se­na­ja­me par­ke gro­da­vo dū­dų or­kest­ras, vyk­da­vo šo­kiai. Gal­būt ka­da nors bus ir tai?

– Ko­kia kryp­ti­mi, jū­sų ma­ny­mu, ga­li vys­ty­tis mies­tas?

– Ir gy­ve­ni­mas, ir mies­to vaiz­das kei­čia­si, nors ga­lė­tų ir grei­čiau. Nie­kur to­li ne­pa­bėg­si: Kur­šė­nai iš es­mės bu­vo pra­mo­ni­nis mies­tas, o da­bar ga­li vys­ty­tis kaip pa­trauk­lus mie­ga­ma­sis ra­jo­nas. Tai nu­ma­to­ma ir Lie­tu­vos re­gio­ni­nės po­li­ti­kos Bal­to­jo­je kny­go­je, ku­rio­je skai­čiuo­ja­ma, kad per va­lan­dą žmo­gus tu­rė­tų nu­va­žiuo­ti iki dar­bo vie­tos. Iš Kur­šė­nų pa­siek­ti Šiau­lius pa­kan­ka pus­va­lan­džio.

– Kur­šė­nų per­spek­ty­vą ma­to­te tik kaip mie­ga­mo­jo ra­jo­no?

– Kol kas taip. Ta­čiau, jei­gu pa­si­ro­dy­tų vers­li­nin­kų, ga­li­ma bū­tų pro­gno­zuo­ti ir ki­to­kią atei­tį. At­si­ran­da be­si­do­min­čių, ka­dan­gi yra ir du­jų, ir elekt­ros pa­kan­ka­mai Kur­šė­nuo­se ir prie Kur­šė­nų, yra ge­le­žin­ke­lis. Kal­bė­jo­mės su Už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­ja – jei­gu at­si­ras­tų dau­giau ga­li­my­bių ir pa­si­ro­dy­tų Kur­šė­nuo­se vers­li­nin­kų, esa­me nu­si­tei­kę pa­čiais trum­piau­siais ter­mi­nais pa­dė­ti jiems įsi­kur­ti.

– Kur Kur­šė­nuo­se yra šian­dien nu­ma­ty­tos vie­tos kur­tis vers­lui? Ar bu­vu­sios stam­bios ga­myk­los yra pa­trauk­lios  nau­joms įmo­nėms kur­tis?

– Bu­vu­sios ga­myk­los yra užim­tos: Pa­ven­čių cuk­raus fab­ri­ke vei­kia „Ag­ro­kon­cer­nas“, o bu­vu­sio­je Dau­gė­lių sta­ty­bi­nių me­džia­gų įmo­nė­je bu­vę pa­sta­tai, pa­tal­pos pri­klau­so dau­gy­bei šei­mi­nin­kų po ma­žą ga­ba­liu­ką. Vers­li­nin­kui su­si­de­rin­ti su dau­gy­be sa­vi­nin­kų be­veik neį­ma­no­ma, nors bu­vo vers­li­nin­kų, ku­rie do­mė­jo­si šia ga­myk­la.

Vie­ta vers­lui kur­tis yra prie Pa­ven­čių ge­le­žin­ke­lio sto­ties, ka­dan­gi ten yra ge­le­žin­ke­lis, per Mi­cai­čius ei­na ir du­jos, yra ir elekt­ros tink­lai, tu­rin­tys apie 10 me­ga­va­tų ga­lin­gu­mą. Dar vie­na vie­ta vers­lui – tarp Dau­gė­lių ir as­falt­be­to­nio ga­myk­los. Tai pri­va­čios že­mės, bet vers­li­nin­kams yra pa­trauk­lūs skly­pai su ge­ru pri­va­žia­vi­mu ir ko­mu­ni­ka­ci­jo­mis.

– Dis­ku­si­jo­je be­veik vi­si ra­gi­no pa­ga­liau pa­nau­do­ti Kur­šė­nuo­se Ven­tos upės tei­kia­mą gro­žį. Upė ga­lė­tų at­gai­vin­ti mies­tą, jei­gu bū­tų įreng­ti pa­si­vaikš­čio­ji­mo ta­kai gra­žiuo­se užu­tė­kiuo­se, jei­gu bū­tų įreng­tos poil­sio vie­tos pa­lei Ven­tą – tai trauk­tų ne tik mies­to gy­ven­to­jus, bet ir sve­čius.

– Si­tua­ci­ja prie Ven­tos grei­tai kei­sis. Yra nu­ma­ty­tas til­tas per Ven­tą, su­tvar­ky­ti upės pa­kran­tes. Atei­nan­čiais me­tais til­to ren­gi­mo dar­bai tu­rė­tų pra­si­dė­ti, o 2019 me­tais – pa­si­baig­ti. Til­tas per Ven­tą kai ku­rių yra ver­ti­na­mas skep­tiš­kai, bet skep­ti­kų bu­vo ir dėl Anykš­čių la­jų ta­ko, ir dėl ki­tų ša­lies pa­trauk­lių ob­jek­tų. Aki­vaiz­du, kad jie pa­si­tei­si­no. Esu įsi­ti­ki­nęs, kad šie dar­bai pa­lei Ven­tą la­bai smar­kiai pa­keis Kur­šė­nų įvaiz­dį.

Tie­sa, yra pro­ble­ma, kad Ven­tos pa­kran­tės bū­na ap­se­mia­mos, to­dėl kal­ba­ma su pro­jek­tuo­to­jais, kad bū­tų įreng­ti pa­ti­ki­mi pės­čių­jų ta­kai pa­lei Ven­tą.

Te­ko su­si­tik­ti su Tel­šius at­gai­vi­nu­siu pro­fe­so­riu­mi Al­gir­du Žeb­raus­ku, net bu­vo­me su juo kal­bė­ję, kad jis ga­lė­tų atei­ti dirb­ti į Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bę, bet si­tua­ci­ja su­si­klos­tė ki­taip. Jis aiš­kiai pa­sa­kė, kad Ven­ta Kur­šė­nams yra per­liu­kas.

Bu­vo ne kar­tą sa­ko­mos pre­ten­zi­jos mies­to se­niū­ni­jai, kad neapt­var­ko net tų vie­tų pa­lei upę, ku­rios ma­to­si ­va­žiuo­jan­tiems per Kur­šė­nus į Pa­lan­gą.

Da­bar bus pra­dė­ta tvar­ky­ti Vy­tau­to gat­vė, ku­ria taip pat va­žiuo­ja daug sve­čių į Pa­lan­gą. 2018 me­tais bus re­konst­ruo­ja­ma tur­gaus aikš­tė, tvar­ko­mos gat­vės apie tur­gaus aikš­tę.

– Dau­ge­lio akys kryps­ta į re­konst­ruo­tą L. Ivins­kio aikš­tę, bet kol kas jo­je dar yra trū­ku­mų.

– Pa­va­sa­rį apie aikš­tę bus klo­ja­mas nau­jas as­fal­tas. Svars­to­mas 2018 me­tų biu­dže­tas – steng­si­mės Sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čių pa­sta­tų, juo­sian­čių aikš­tę, fa­sa­dus pa­gra­žin­ti sa­vo jė­go­mis ir kal­bė­si­mės su vers­li­nin­kais, ku­rie įsi­kū­rę pa­sta­tuo­se pa­lei aikš­tę. Ži­nau, kad kar­tais la­bai ne­daug rei­kia, kad ap­lin­ka pa­gra­žė­tų. Ma­nau, kad tuo po­žiū­riu nuo­šir­džiau tu­rė­tų dirb­ti mies­to šei­mi­nin­kai – Kur­šė­nų se­niū­ni­ja. Rei­kia dau­giau bend­rau­ti su žmo­nė­mis, pa­ra­gin­ti.

Kar­tais gir­džiu prie­kaiš­tau­jan­čių, kad val­džios akys vis kryps­ta, kaip tvar­ky­ti Kur­šė­nus, bet tu­riu pa­brėž­ti, kad bū­tent Kur­šė­nuo­se yra ma­žiau­siai as­fal­tuo­tų gat­vių, nei ki­tuo­se ra­jo­no mies­te­liuo­se, o mies­tas yra di­des­nis, nei ki­ti ap­skri­ties ra­jo­nų cent­rai.

La­bai ti­kiuo­si, kad pa­skel­bus kon­kur­są at­si­ras vers­li­nin­kų,  no­rin­čių aikš­tė­je šil­tuo­ju se­zo­nu es­te­tiš­ko­je ap­lin­ko­je pre­kiau­ti ka­va, ar­ba­ta – la­bai to rei­kė­tų Kur­šė­nams.

– Ar dir­ba­ma ta link­me, kad Kur­šė­nų vers­li­nin­kai iš kon­ku­ren­tų tap­tų sa­vo mies­to bend­ra­min­čiais pa­trio­tais?

– Yra su­si­kū­ru­si ra­jo­ne Vers­lo ta­ry­ba – ti­ki­mės, kad at­si­ras dau­giau bend­ra­dar­bia­vi­mo.

– Į Kur­šė­nus iš Šiau­liuo­se dir­ban­čios ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės per­kel­ti ke­li sky­riai ir tar­ny­bos. Ar įma­no­mas sce­na­ri­jus, kad Kur­šė­nai pa­ga­liau tu­rė­tų sa­vi­val­dą?

– Juo­kau­jant ga­li­ma sa­ky­ti, kad Šiau­lių ra­jo­nas ap­sup­ty­je lai­ko Šiau­lių mies­tą, tad mums jis ga­lė­tų bū­ti dvy­lik­ta se­niū­ni­ja. O kal­bant rim­tai, su­dė­tin­ga bū­tų ki­tos pu­sės ra­jo­no gy­ven­to­jams, jei­gu ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė įsi­kur­tų Kur­šė­nuo­se. Ta­čiau pa­vyz­džiai ro­do, kad ma­žo­sios sa­vi­val­dy­bės – Pa­gė­gių, Rie­ta­vo – la­bai ge­rai tvar­ko­si.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ras An­ta­nas Be­za­ras, rug­sė­jo 1-ąją ati­da­ry­da­mas re­konst­ruo­tą Kur­šė­nų Lau­ry­no Ivins­kio aikš­tę, ti­kė­jo­si, kad ji taps gy­va ir įkvėps gy­vy­bės vi­sam mies­tui.