
Naujausios
SKAITYTOJAI KLAUSIA – SPECIALISTAI ATSAKO
Gyventojai sumoka ne tik už atliekas ir konteinerius
„Šiaulių kraštas“ per keletą pastarųjų savaičių sulaukė Šiaulių rajono skaitytojų iš Kuršėnų, Ginkūnų, Gruzdžių klausimų dėl pasikeitusios atliekų surinkimo ir apmokėjimo tvarkos. Vieni gyventojai piktinasi, kad nesupranta apmokėjimo tvarkos, kiti – konteinerių paskirties.
„Šiaulių krašto“ skaitytojų klausimus perdavėme Šiaulių regiono atliekų tvakymo centrui (ŠRATC), atsakymus į juos parengė ŠRATC viešųjų ryšių specialistė Sigita INČIŪRIENĖ.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
– Kiek kartų per metus, pasikeitus apmokėjimo tvarkai, reikia mokėti už atliekų išvežimą?
– Mokėjimo pranešimuose nurodomi atsiskaitymo už vietinę rinkliavą laikotarpiai: metai, pusmetis arba ketvirtis. Gyventojai patys gali pasirinkti, kaip jiems patogiau mokėti.
Dažnai gyventojai klausia ar, nuo liepos 1 dienos įsigaliojus dvinarei rinkliavai, jų jau sumokėtos vietinės rinkliavos įmokos nedings. Rinkliavos mokėtojai gali būti ramūs – įmokos bus perskaičiuotos, sumokėtos įmokos bus įskaitomos apskaičiuotai dvinarei vietinei rinkliavai dengti.
Dėl informacijos apie vietinės rinkliavos apskaičiavimą ir kitais rinkliavos administravimo klausimais reikėtų kreiptis į Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyrių: Vilniaus g. 263, Šiauliai, tel. 59 66 52 arba J. Basanavičiaus g. 5, Kuršėnai, tel. 58 06 02.
Taip pat raginame visus atliekų turėtojus naudotis elektroninėmis sąskaitomis – dėl jų reikia kreiptis į Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyrių.
– Kas sudaro abonentinį mokestį ir kas – kitą mokesčio dalį? Kurie konteineriai turi atskirą mokestį, o kurių konteinerių ištuštinimas įeina į abonentinį mokestį?
– Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje už mišrių komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą taikoma dvinarė vietinė rinkliava, kurią sudaro pastovioji įmokos dalis (gyventojai ją dar vadina abonentiniu mokesčiu) ir kintamoji įmokos dalis.
Pastovioji įmoka apskaičiuota taip, kad padengtų pastoviąsias su komunalinių atliekų tvarkymu susijusias išlaidas: atliekų tvarkymo infrastruktūros objektų (Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyno, atliekų surinkimo aikštelių ir kt.) veiklos, nusidėvėjimo, administracines ir kitas sąnaudas. Kintamoji įmoka turi padengti kintamąsias su komunalinių atliekų tvarkymu susijusias išlaidas, tai yra priklauso nuo suteikiamų paslaugų – komunalinių atliekų konteinerių kiekio, jų tūrio ir ištuštinimo dažnumo.
– Kaip apskaičiuojamas mokestis: nuo konteinerių, gyventojų, atliekų kiekio ir kodėl? Ar yra galimybė realiai apskaičiuoti išvežamų atliekų kiekį, kuris gyventojams būtų aiškus ir, jų manymu, teisingas – kiek sukaupei atliekų, už tiek ir susimoki? Paaiškinkite gyventojams, kada tokia galimybė bus.
– Daugiabučių namų butų gyventojams pastovioji ir kintamoji vietinės rinkliavos dalis apskaičiuojama pagal nekilnojamojo turto objekte (bute) deklaruotų gyventojų skaičių. Vienam gyventojui pastovioji įmokos dalis yra – 18,24 euro, kintamoji įmokos dalis – 7,82 euro per metus, taigi kiekvienas daugiabučio gyventojas per metus turi mokėti 26,06 euro.
Individualių valdų gyventojų rūšiuojamų pakuočių ir stiklo konteineriai tuštinami nemokamai, o pastovioji dedamoji apskaičiuojama pagal deklaruotų gyventojų skaičių, kintamoji dedamoji – pagal turimo konteinerio tūrį, skaičių ir jo ištuštinimo (išvežimo) dažnumą.
Gyventojams, savo gyvenamąją vietą deklaravusiems (gyvenantiems) individualiuose namuose, pastovioji rinkliavos įmokos dalis yra 18,23 euro per metus vienam gyventojui. Kintamosios įmokos dalis priklauso nuo namo gyventojų naudojamų mišrių komunalinių atliekų konteinerio talpos ir išvežimų skaičiaus.
Minimali paslauga – 12 mišrių komunalinių atliekų konteinerio išvežimų per metus, įmoka už juos yra privaloma: jei konteinerio talpa 0,12 m³ – minimali kintamoji įmoka per metus yra 9,12 euro, turintiems 0,24 m³ talpos konteinerį – 18,24 euro, o 1,1 m³ talpos – 83,52 euro.
Už kiekvieną papildomą (nuo 13-ojo karto) mišrių komunalinių atliekų išvežimą mokestis skaičiuojamas papildomai. Vienas 0,12 m³ talpos mišrių komunalinių arba žaliųjų atliekų konteinerio ištuštinimas kainuoja 0,76 euro, 0,24 m³ – 1,52 euro; 1,1 m³ – 6,96 euro.
Už individualių rūšiuojamų pakuočių ir stiklo konteinerių tuštinamą gyventojams papildomai mokėti nereikia.
– Individualiuose namuose gyvenantys žmonės teigia, jog mišrių atliekų konteineriai paprastai per mėnesį nepripildomi, kartais visai lieka pustuščiai, o pakuočių konteineriai perpildyti, pakuočių atliekos į vieną konteinerį paprastai netelpa. Gyventojai pasakojo, jog netilpusias pakuočių atliekas ne vienas krovė į apytuštį mišrių atliekų konteinerį, tačiau vežėjai atsisakė tas išrūšiuotas pakuočių atliekas sukrautas ne tos paskirties konteineryje išvežti. Kodėl? Koks vežėjui skirtumas, kokios spalvos konteineryje sukrautos išrūšiuotos atliekos?
– Komunalinių atliekų konteineriai yra pažymėti specialiais lipdukais, kiekvienas konteinerio pakėlimas fiksuojamas. Griežtai draudžiama dėti atliekas į ne toms atliekoms skirtus konteinerius.
Minimali komunalinių atliekų konteinerių aptarnavimo paslauga (12 kartų per metus) apskaičiuota įvertinus Šiaulių rajono savivaldybės gyventojų sukaupiamų atliekų normas. Fiksuojant konteinerio pakėlimą, neturi reikšmės, ar jis pilnas, ar pustuštis.
Jei būtų priimtas sprendimas apmokestinti tik realų surenkamų atliekų kiekį, rinkliava gerokai išaugtų, nes atliekų svėrimas ir administravimas labai pabrangintų atliekų tvarkymo kaštus.
– Ką daryti gyventojams, jeigu jie sukaupia daugiau pakuočių arba stiklo atliekų nuo vieno išvežimo iki kito? Krauti į maišus, bet ne į kitos rūšies konteinerius?
– Pirmiausia, patartina atliekas į konteinerius dėti talpiau – suspaudus plastiko, „tetrapak“ pakuotes, išardžius kartonines dėžutes ir panašiai, tada atliekų konteineriuose tilps daugiau. Vis dėlto jeigu pakuočių atliekos netelpa, galima papildomai jas dėti į didelius atliekoms skirtus maišus – vežėjai turėtų juos paimti kartu su kitomis pakuočių atliekomis.
– Pasitaiko atvejų, kai perpildytus individualių namų konteinerius gyventojai išveža išpilti, pavyzdžiui, į įmonių, parduotuvių, kapinių konteinerius. Kaip kontroliuojate tokius atvejus ir ką daryti gyventojams, kurie, pavyzdžiui, pamatė buitinių pakuočių atliekas pilant į kapinių, įstaigų konteinerius?
– Gyventojams pilti atliekas į įmonių, kapinių konteinerius griežtai draudžiama, už tai numatytos administracinės baudos. Pastebėjus tokius atvejus, reikėtų fiksuoti ir pranešti Šiaulių rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui. Kaip gyventojai laikosi atliekų tvarkymo taisyklių, kontroliuoja Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras.
Redakcijos archyvo nuotr.
Pasikeitus apmokėjimo tvarkai, gyventojams kyla klausimų dėl atliekų ir konteinerių. Ką daryti, jeigu kurios nors rūšies atliekos netelpa į konteinerį? Dėti į maišą ar į kitos rūšies konteinerį?