Gyventojai pakilo į protestą dėl Bazilionų mokyklos

Gyventojai pakilo į protestą dėl Bazilionų mokyklos

Gy­ven­to­jai pa­ki­lo į pro­tes­tą dėl Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los

Šiau­lių ra­jo­no Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los-dau­gia­funk­cio cent­ro mo­ki­nių tė­vus, mies­te­lio bend­ruo­me­nę iš­ti­ko šo­kas, kai tik iš „Šiau­lių kraš­to“ su­ži­no­jo apie nu­spręs­tą Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los atei­tį – čia ne­be­liks vi­du­ri­nio moks­lo. Gy­ven­to­jai pa­si­pik­ti­no mo­kyk­los „re­for­ma­to­riais“ , ku­rie ne­ma­tė rei­ka­lo su jais apie tai dis­ku­tuo­ti.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Pe­ti­ci­ją pa­si­ra­šė šim­tai žmo­nių

Is­to­ri­nis Ba­zi­lio­nų mies­te­lis ūžia it avi­lys – iš­pla­tin­ta pe­ti­ci­ja, ren­ka­mi pa­ra­šai, pik­ti­na­ma­si, kad mo­kyk­lo­je ne­be­bus tei­kia­mas vi­du­ri­nis iš­si­la­vi­ni­mas.

Ak­ty­vi Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los mo­ky­to­ja Jū­ra­tė For­mans­kė pa­sa­ko­jo, kad dau­ge­lį iš­ti­ko šo­kas per­skai­čius „Šiau­lių kraš­te“, kad ra­jo­no po­li­ti­kams net ne­pa­si­kal­bė­jus su gy­ven­to­jais, mo­ki­nių tė­vais, jau vis­kas nu­spręs­ta ir ant mo­kyk­los „de­da­mas kry­žius“.

Ba­zi­lio­nuo­se ke­le­rius me­tus vei­kia mo­kyk­la – hib­ri­das: ma­žė­jant mo­ki­nių, vi­du­ri­niam moks­lui teik­ti bu­vo įkur­tas Gruz­džių gim­na­zi­jos pa­da­li­nys, o Ba­zi­lio­nų mo­kyk­la vir­to mo­kyk­la-dau­gia­funk­ciu cent­ru, ku­ria­me tei­kia­mas iš­si­la­vi­ni­mas nuo pa­ruo­šia­mų­jų dar­že­lio gru­pių iki de­šim­to­kų.

Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­ba ko­vo 27 die­nos po­sė­dy­je nu­bal­sa­vo, kad šių me­tų rug­sė­jį Gruz­džių gim­na­zi­jos Ba­zi­lio­nų sky­riu­je ne­be­bus komp­lek­tuo­ja­ma tre­čio­ji gim­na­zi­jos kla­sė, o tai reiš­kia, kad nau­jai­siais moks­lo me­tais Ba­zi­lio­nuo­se ne­be­liks dvy­lik­to­kų. Nuo 2019 me­tų iš vi­so lik­vi­duo­ja­mas Gruz­džių gim­na­zi­jos pa­da­li­nys Ba­zi­lio­nuo­se, o ar­ti­miau­sia mo­kyk­la, tei­kian­ti vi­du­ri­nį iš­si­la­vi­ni­mą už 23–25 ki­lo­met­rų – Šiau­liuo­se ar­ba Kel­mė­je.

Pe­ti­ci­jo­je ba­zi­lio­niš­kiai rei­ka­lau­ja su­stab­dy­ti Ta­ry­bos spren­di­mą dėl Gruz­džių gim­na­zi­jos pa­da­li­nio Ba­zi­lio­nuo­se nai­ki­ni­mo ir šio sky­riaus veik­lą Ba­zi­lio­nuo­se pra­tęs­ti iki 2023 me­tų.

Pe­ti­ci­jo­je, ku­rią pa­si­ra­šė jau per 300 žmo­nių, ra­šo­ma, kad už­da­rius Gruz­džių gim­na­zi­jos sky­rių, Ba­zi­lio­nų kraš­te dar la­biau su­stip­rės emig­ra­ci­ja, re­gio­nas taps ne­pat­rauk­lus gy­ven­ti jau­noms šei­moms.

„La­biau­siai pa­žei­džia­mos bus jau­nos šei­mos, tu­rin­čios du ir dau­giau vai­kų, gy­ve­nan­čios ir pa­čia­me mies­te­ly­je, ir ap­link Ba­zi­lio­nus. Dėl to di­di­na­ma so­cia­li­nė at­skir­tis, nes mo­ki­nių tė­vai ne­tu­ri ir ne­tu­rės ga­li­my­bės leis­ti vai­kus mo­ky­tis į mies­to mo­kyk­las“, – ar­gu­men­tuo­ja­ma ba­zi­lio­niš­kių pe­ti­ci­jo­je.

Ke­li ak­ty­vūs tė­vai, išgirdę šią ži­nią, va­žia­vo į ra­jo­no Švie­ti­mo sky­rių. Sužinoję, kad apie vi­du­ri­nio moks­lo nai­ki­ni­mą tu­rė­jęs pra­neš­ti mo­kyk­los di­rek­to­rius.

„Vie­na yra pra­neš­ti – skai­čius, kad ma­žė­ja vai­kų, dau­ge­lis ži­no­jo. Bet vi­sai kas ki­ta yra pa­si­kal­bė­ti su bend­ruo­me­ne tiems, ku­rie ke­lia ran­kas. Skai­čiai dar nė­ra vis­kas. Juk taip žlun­ga bet ko­kia mies­te­lio vi­zi­ja ir atei­tis“, – „Šiau­lių kraš­tui“ tvir­ti­no ba­zi­lio­niš­kiai.

Jie pe­ti­ci­jos teks­te tei­gia, kad mo­kyk­la – tai „įran­kis, pri­stab­dy­ti re­gio­nų ny­ki­mą, to­dėl ra­jo­no švie­ti­mo ins­ti­tu­ci­jos tu­rė­tų at­sto­vau­ti mo­ki­nių in­te­re­sus ir ieš­ko­ti bū­dų iš­sau­go­ti mo­kyk­las, ku­rios yra to­li nuo mies­to.“

Mo­kyk­los di­rek­to­rius Ri­man­tas Go­rys „Šiau­lių kraš­tui“ ne kar­tą vie­šai kal­bė­jo apie pa­vo­jus mies­te­liui, jei­gu mo­kyk­lo­je ne­be­bus tei­kia­mas vi­du­ri­nis iš­si­la­vi­ni­mas.

„Da­bar vi­sus ar­gu­men­tus at­rė­mė skai­čiai. Ke­le­rius me­tus pa­gal mo­ki­nių skai­čių, la­bai liūd­na, bet pa­ten­ka­me į duo­bę“, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė di­rek­to­rius.

Per­mai­nos ir mo­ki­niams, ir va­do­vams

Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja Ju­di­ta Šert­vy­tie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, kad „spren­di­mai bu­vo įkel­ti į Sa­vi­val­dy­bės tink­la­pį“, kal­bė­ta­si su mo­kyk­los va­do­vu apie su­si­da­riu­sią si­tua­ci­ją.

„Gal­būt šiek tiek pri­trū­ko to žmo­giš­ko­jo fak­to­riaus, bet skai­čiai kal­ba, kad ki­taip elg­tis neį­ma­no­ma“, – sa­kė ve­dė­ja. Jos tei­gi­mu, at­vy­ku­sioms pro­tes­tuo­ti ma­moms ve­dė­ja pa­ro­dė „aki­vaiz­džiai, ką jos ati­ma iš sa­vo vai­kų la­bai no­rė­da­mos lai­ky­ti vai­kus prie na­mų“.

Ji sakė, kad „16–17 me­tų žmo­gui nu­va­žiuo­ti 25–30 ki­lo­met­rų, kad gau­tų žy­miai di­des­nį pa­si­rin­ki­mą, tik­rai nė­ra kaž­kas neį­vei­kia­ma“.

Ve­dė­ja var­di­jo, kad Ba­zi­lio­nų mo­kyk­lo­je „nė­ra so­cia­li­nių moks­lų pa­si­rin­ki­mo, vi­si vai­kai mo­ko­si is­to­ri­ją, kai tuo tar­pu ga­lė­tų mo­ky­tis ir geog­ra­fi­jos, o iš tri­jų gam­ta­moks­li­nių da­ly­kų jie vi­si tu­ri mo­ky­tis tik bio­lo­gi­ją“, kad vai­kai ma­žo­je mo­kyk­lo­je ne­tu­ri ga­li­my­bių „pa­si­ma­tuo­ti sau vie­ną ar ki­tą pa­tin­kan­tį da­ly­ką, ga­lė­sian­tį tap­ti pro­fe­si­ja, so­cia­li­zuo­tis di­des­nė­je bend­ruo­me­nė­je“.

„Kai mo­kyk­lė­lė­je be­li­kę apie 120 vai­kų su dar­že­li­nu­kais, tai jau yra vi­du­ri­nio moks­lo imi­ta­vi­mas“, – sa­kė Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja.

Jos tei­gi­mu, mo­kyk­los lau­kia dar vie­nas iš­ban­dy­mas, nes, at­si­ra­dus eta­ti­niam ap­mo­kė­ji­mui, pla­nuo­ja­ma, kad „130 mo­ki­nių rei­kės tik vie­no įstai­gos va­do­vo eta­to, kai da­bar yra du – va­do­vas ir pa­va­duo­to­jas“.

Ve­dė­jos tei­gi­mu, įve­dus eta­ti­nį ap­mo­kė­ji­mą pla­nuo­ja­ma su­jung­ti ir kla­ses, nes eta­ti­nio ap­mo­kė­ji­mo fi­nan­sa­vi­mas bus ski­ria­mas kla­sė­je esant 9 ir dau­giau vai­kų. Jau da­bar to­kio skai­čiaus ne­sie­kia dau­ge­lis kla­sių.

Steig­ti dar­že­li­nu­kų gru­pes ir ieš­ko­ti bend­rys­tės

„Rei­kė­tų stip­rin­ti bent tai, kad ma­žiu­kai vai­kai ne­bū­tų iš­ve­ža­mi į mies­tą. Rei­kia už­siau­gin­ti sa­vo mo­kyk­lai vai­kus“, – tei­gė J. Šert­vy­tie­nė.

Ji ti­ki­no, kad ne­be­for­muo­jant dvy­lik­tų kla­sių, at­si­lais­vins pa­tal­pų, ku­rio­se rei­kia reng­ti iki­mo­kyk­li­nio, prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pes. Se­no­se ne­pri­tai­ky­to­se pa­tal­po­se ga­li veik­ti tik vie­na dar­že­lio gru­pė, o ei­lė­je dar lau­kia ke­lio­li­ka vai­kų, ku­riuos tė­vai no­rė­tų ves­ti į dar­že­lį Ba­zi­lio­nuo­se.

„Sa­vi­val­dy­bė pa­dės – skirs pa­pil­do­mas lė­šas, kad bū­tų per­kel­ta jau esa­ma dar­že­lio gru­pė iš ki­to pa­sta­to. O ki­tais me­tais ati­da­ry­ti dar at­ski­rą lop­še­lio gru­pę vienerių–dvejų me­tų vai­kams, nes ki­tais me­tais ne­be­bus ir vie­nuo­lik­to­kų Ba­zi­lio­nuo­se“, – pla­nuo­ja Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja.

Jos tei­gi­mu, toks mo­de­lis bu­vo pri­tai­ky­tas Gin­kū­nuo­se, Pa­ven­čiuo­se, šie­met pla­nuo­ja­ma to­kį mo­de­lį tai­ky­ti Ša­ky­nos, Ši­lė­nų, Drą­su­čių mo­kyk­lo­se.

„Gy­ven­to­jų, bend­ruo­me­nės ir ra­jo­no val­džios, po­li­ti­kų dis­ku­si­ja tu­ri vyk­ti ne at­ski­rai dėl mo­kyk­los, o dėl bend­ros mies­te­lio vi­zi­jos – kul­tū­ros, švie­ti­mo. Apy­tuš­čiai kul­tū­ros na­mai, kur pu­sė pa­tal­pų ne­šil­do­ma, tuš­tė­jan­ti mo­kyk­la. Juk mo­kyk­la tiek daug da­ro su is­to­ri­ja, mu­zie­ji­nin­kys­te – gal­būt kai ku­rias veik­las rei­kė­tų plė­to­ti drau­ge. Rei­kė­tų pla­tes­nio po­žiū­rio, o ne – čia aš, čia ma­no ir gy­ve­nam at­si­da­li­ję", – sa­kė J. Šert­vy­tie­nė.

Ji tei­gė, kad tė­vams pa­ža­dė­ti pa­pil­do­mi mo­kyk­li­nio au­to­bu­so rei­sai at­vež­ti vai­kus į Ba­zi­lio­nus iš ap­lin­ki­nių kai­mų, iš kur jie marš­ru­ti­niais au­to­bu­sais nu­va­žiuo­tų į mies­to mo­kyk­las siek­ti vi­du­ri­nio iš­si­la­vi­ni­mo.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los nuo­tr.

Šiau­lių ra­jo­no švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja Ju­di­ta Šert­vy­tie­nė ma­no, kad Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los li­ki­mą le­mia aki­vaiz­dūs skai­čiai, o ne dis­ku­si­jos su val­džia.

Ba­zi­lio­nų mo­kyk­la-dau­gia­funk­cis cent­ras ne­be­ten­ka vi­du­ri­nio moks­lo.

Ba­zi­lio­nų mo­ky­to­jai, mi­nint Lie­tu­vos vals­ty­bės 100-me­tį, tris­pal­vę iš­kė­lė ypa­tin­go­je mies­te­lio vie­to­je – Ži­lins­kų so­dy­bo­je, kur bu­vo įsi­kū­ru­si pir­mo­ji Ba­zi­lio­nų kraš­te vei­ku­si pra­džios mo­kyk­la.