
Naujausios
Gyvenimas ant Pūcės kalvelės
Naujojoje Akmenėje gyvenantis 83 metų Alfredas Stratas – paskutinis latvis savo šeimoje. Žmona, dukros, anūkai – lietuviai. Šeima gerbia latviškas šaknis. Neseniai išleista A. Strato išversta knyga „Šimtas latvių liaudies pasakų“.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Lituanistika padėjo latviškumui
A. Stratas save vadina Lietuvos latviu, čia gimęs ir niekur kitur negyvenęs. Studijavo lituanistiką Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute. Pedagoginis darbas buvo sugrąžinęs į gimtąjį Mažeikių rajoną, apie tris dešimtmečius iki pensijos apsistojo Akmenės rajone. Dabar čia – namai.
Abu tėvai buvo latviai, savo gimtosios kalbos išmokė vaikus. Būdamas studentu pasirinko kursinio darbo temą, kad gilintųsi į latvių kalbą. Dirbdamas Akmenės rajono švietimo skyriuje išleido brošiūrą apie latvių ir lietuvių kalbų panašumus bei skirtumus, skirtą mokyklose dirbantiems filologams. Kelis dešimtmečius dalyvauja Akmenės rajone įkurtoje latvių draugijos „Sakta“ veikloje.
Būdamas pensininku ėmėsi lietuviškų vertimų iš latvių kalbos. Pirmiausia išleido Latvijoje populiaraus rašytojo Gunaro Birkmanio knygą. Šiemet išspausdinta „Šimtas latvių liaudies pasakų“.
Žemė „iš adatos“
Pasak A. Strato, nuo senų laikų su Latvija besiribojančiuose Mažeikių ir Akmenės rajonuose gyvavo didelės latvių diasporos. Kai Liepojos gubernijoje žemės buvo brangesnės negu kai kuriose Lietuvos gubernijose, čia latviai pirko žemes ir įsikurdavo.
Prosenelis tokiam pirkiniui sutaupė, kaip Palangos Juzė, eidamas per kiemus ir siūdamas drabužius. Daugiausia – po Latviją, bet patraukdavo ir į Lietuvą.
„Iš adatos susitaupė 27 hektarų žemės pirkiniui netoli Mažeikių“, – sakė siuvėjo proanūkis.
Prosenelio sūnus latvis susituokė su savo tautiete. Jos tėvas 33 metus išbuvo prievaizdu netoli Naujosios Akmenės buvusiame Ivanauskių dvare, kai čia ūkininkavo garsusis Vladimiras Zubovas.
A. Strato senelio žmona tapusi latvaitė, kurios šeima turėjo šaknų Bauskėje.
Pūcės atminimas ir simboliai
Senelės mergautinė Pūcės pavardė lietuviškai reiškia pelėdą. Šis paukštis tapo A.Strato šeimos simboliu. Tad namus puošia pelėdos skulptūromis. Kai kurias gavęs dovanų, yra pats išdrožęs iš medžio.
Lyg likimo dovana, kad A. Strato šeima Naujojoje Akmenėje gyvena žemėje, kuri anksčiau buvo vieno iš Pūcės giminės nuosavybė. „Nuosavas namas ir kiemas yra ant Pūcės kalvelės – taip vietiniai vadino šią vietą“, – sakė dabartinis šeimininkas.
Žemės savininkas Adolfas Pūcė dirbo Akmenės krašte įkurtos kalkinės kontoroje Kaune, ten gyveno su sūnumis, o ūkyje buvo likusi žmona, jį nuomojo. Kalkinė, tapusi statybinių medžiagų pramonės pradininke, pokaryje išaugo į Statybinių medžiagų kombinatą Ventos mieste.
A. Stratas mena iš tetos girdėtą paslaptį, kaip 1940-aisiais, Lietuvą okupavus sovietams, nuo Sibiro tremties A. Pūcę išgelbėjo Justas Paleckis.
Pasak A. Strato, jiedu buvo pažįstami nuo tų laikų, kai tautininkai persekiojo J. Paleckį dėl kitokių pažiūrų ir buvo nutrėmę į Lietuvos pakraštį – Joniškio rajoną, šalia kurio šeimininkavo A. Pūcė.
Pažintis galėjo užsimegzti, kai rašytojo Balio Sruogos uošvijoje Daugirdų dvare netoli Viekšnių susitikinėdavo to meto inteligentija. Vėliau Kaune A. Pūcė ir J. Paleckis gyveno kaimynystėje.
„J. Paleckis žinojo apie trėmimus ir per savo vyriausiąjį sūnų atsiuntė raštelį: „Adolfai, dink iš Kauno. Esi vežamų sąrašuose“, – pasakojo A. Stratas. – Tad dėdė su abiem sūnumis sėdo į traukinį ir išlipo Akmenės geležinkelio stotyje. Taip kelerius metus gyveno savo ūkyje. 1944-aisiais pasitraukė į Vakarus.
„Pasidaviau Lietuvos aplinkai“
Latvis Alfredas susituokė su lietuve Aldona. Abiem dukroms tėvai parinko lietuvių tautybę.
„Tai mano apsileidimas, pasidaviau Lietuvos aplinkai“, – juokauja tėvas.
Ir iškart pabrėžia: „Savo šeimoje esu lyg ir paskutinis latvis, bet ne visai. Vyriausios dukros Ritos Liachauskienės uošvė – irgi latvė, tad atsiranda ryšys. Užtat dukrą ir žentą lietuvį vadinu skerslatviukais“.
Su Rita tėvas pasikalba latviškai. Ji vaikystėje vasarodavo pas senelę latviškoje aplinkoje. Studijuodama lituanistiką Šiaulių pedagoginiame institute lankė latvių kalbos paskaitas. Dabar dukra pagelbėja tėvui verčiant iš latvių kalbos.
Apie Lietuvos ir Latvijos susijungimą
– Vienas iš Lietuvos Sąjūdžio lyderių, galbūt kandidatas į prezidentus Arvydas Juozaitis ne pirmi metai teikia pasiūlymus kaip stiprinti Latvijos ir Lietuvos bendrystę, šiemet paskelbė tam skirtą programą. Kokias perspektyvas įžvelgiate kaip Lietuvos latvis?
– Nieko prieš, kad susijungtų lietuviai ir latviai. Kaip airiai su anglais. Ir mums apsimokėtų ekonomiškai. Dar palanku etnokultūriniu požiūriu. Juk mūsų kalbos labiausiai giminingos. Tos bendrybės praverstų mažų tautų susivienijimui. Nebereikėtų peštis dėl visokių smulkmenų, pavyzdžiui, kam turėtų priklausyti kokia jūros juosta. Labai pykstu dėl geležinkelio išardymo tarp Mažeikių ir Rengės. Ėjo šalia mano gimtojo kaimo netoli Urvikių. Dar Smetonos ir Ulmanio laikais išrūpintas, turėjo tarptautinę reikšmę.
– Nebaugina, kad sustiprėtų abiejų valstybių ambicijos?
– Yra visko. Turi kuo didžiuotis Lietuva, kitkuo Latvija. Vis dėlto nusistatymai yra menkniekis. Ar labai kas pasikeičia, jei Latvijoje lietuvius pajuokia: „Leišu mulkis“ (lietuvių kvailys), o Lietuvoje latvius: „Zirga galva“ (arklio galva). Tai panašu į prasčiokiškumą. Kai žmogus šneka, o realiai nežino ką.
– Tad įžvelgiate pavojų, kad lietuvių ir latvių tautos gali sunykti.
– Taip. Latvijoje latvių besudaro mažiau nei pusė gyventojų. Represijų laikais daug latvių pasitraukė iš namų, vietoj jų atėjo daugybė rusų. Kai jų namus per karą nusiaubė vokiečiai ir buvo paranku iš žeminių persikelti į ištuštėjusius namus kad ir Rygoje. Tuomet šį miestą rusai vadino mažąja Amerika. Pasiliko. O latviai nebegrįžo.
Lietuvoje invazija buvo mažesnė. Dabar neramu, kad tiek daug lietuvių išvyksta svetur, ten susiranda antrąją pusę iš kitataučių. Taip nutautėjama.
– Kaip ir Jūs jaunystėje susiradote irgi ne latvę.
– Tai irgi vienas nutautėjimo požymių. Blogiau, kai vaiką pagimdžiusi latvė, nesuteikia jam savo tautybės – kaip turėtų būti. Taip palaidojamos šaknys. Tas procesas tęsiasi. Guodžia tai, kad nuo seniausių laikų vyksta tautų maišymasis.
Autoriaus nuotr.
Lietuvos latviu save vadinantis Alfredas Stratas pritaria pasiūlymams stiprinti Latvijos ir Lietuvos bendrystę, kad būtų ilgiau išsaugotos abiejų valstybių tautos.