Gyvatuko mokestis negali viršyti viršutinės ribos

Gyvatuko mokestis negali viršyti viršutinės ribos

SKAITYTOJAI KREIPĖSI

Gyvatuko mokestis negali viršyti viršutinės ribos

Šiauliečiai, gyvenantys skirtinguose daugiabučiuose, atkreipė dėmesį, jog prasidėjus šildymo sezonui vadinamojo gyvatuko mokesčio turi mokėti vienodai — po 35,82 cento. „Jeigu jis visiems vienodas, tai gal tai jau abonentinis mokestis už šilumą?“ — klausia “Šiaulių krašto“ skaitytojai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Nebegalima peržengti normatyvo ribos

Gyvatuko mokestis nuolat šokinėdavo — kai kam net iki 60 litų ir daugiau. Šilumos tiekėjai buvo priversti prisipažinti, jog per gyvatuko mokestį būdavo išdalijamos ir nesąžiningų, netvarkingai mokesčius mokančių namo gyventojų skolos.

Gyvatuko mokesčio naujoves „Šiaulių kraštui“ paaiškino Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) bei bendrovės “Šiaulių energija“ atstovai.

Danas Janulionis, VKEKK pirmininkės pavaduotojas, informavo, jog gyvatuko mokestis priklauso nuo karšto vandens sistemos name tipo ir tam tipui nustatyto normatyvo.

Nauja yra tai, kad nuo šių metų gegužės 1 dienos VKEKK nustatė viršutines gyvatuko mokesčio ribas, kurių šilumos tiekėjas negali viršyti. Tos ribos atitinka nustatytus normatyvus. Jeigu šilumos sunaudojama daugiau — tai karšto vandens tiekėjo galvos skausmas. Jis turi ieškoti nuostolių priežasčių.

„Gyvatuko mokestis — tai pastovus mokestis, nepriklausomas nuo suvartoto šilumos kiekio, — sakė D. Janulionis. — Gyvatuke cirkuliuoja šiluma, ji išspinduliuojama butuose ir visame name. Todėl šis mokestis yra visiems solidariai padalytas. Normatyvas taikomas dėl to, nes 99 procentuose namų nėra įrengta atskiros apskaitos, kuri rodytų, kiek gyvatukas iš tiesų sunaudoja šilumos. Jeigu būtų apskaitos prietaisų, kai kam tektų mokėti ir mažiau, nei pagal normatyvą.“

Anot D. Janulionio, kol anksčiau „kai kam teko ir už nesąžiningą kaimyną mokėti“.

„Dabar tai panaikinome, — tvirtino D. Janulionis. — Jeigu yra kokie nuostoliai, tai bendrovė “Šiaulių energija“ turi eiti ir ieškoti skolininkų. Ir skolos dengiamos individualiai.“

Trys gyvatuko mokesčio dydžiai

Dalia Pliūrienė, „Šiaulių energijos“ bendrovės Realizavimo skyriaus viršininkė, “Šiaulių kraštui“ pateikė informaciją, kokie konkrečiai normatyvai yra taikomi pagal karšto vandens tiekimo sistemos tipus ir kiek pagal juos skaičiuojama gyvatuko mokesčio (spalio mėnesio šilumos kainomis, su 9 procentų PVM).

Kai yra du karšto vandens ir cirkuliacijos stovai ir vonios šildytuvas — 160 kWh — 35,82 litai. Kai yra du karšto vandens ir cirkuliacijos stovai, bet nėra vonios šildytuvo — 80 kWh — -17,91 lito. Kai cirkuliacijos sistema yra tik namo rūsyje — 10 kWh — 2,24 lito.

„Šildymo sezono metu, — aiškino “Šiaulių energijos“ atstovė, — šilumos energija suvartota daugiabučiame name yra paskirstoma į tris dalis: šilumos energija karštam vandeniui ruošti, šilumos energija karšto vandens temperatūrai palaikyti, likęs šilumos kiekis tenka butams (patalpoms) šildyti. Tuomet kiekviena šių dalių pagal bute suvartotą karšto vandens kiekį, buto cirkuliacijos normatyvą bei pagal buto naudingąjį plotą yra paskirstoma butų savininkams.“

Skolininkams mažinti „Šiaulių energija“ įvedė tvarką, pagal kurią vėluojantiems mokesčiai pradedami skaičiuoti pagal vienam gyventojui nustatytą karšto vandens kubų normatyvą.

„Bet perskaičiuojame ir grąžiname permokėtas sumas, jeigu net tris mėnesius nemokėjęs mokesčių žmogus ketvirtą mėnesį juos sumoka ir deklaruoja realius suvartoto karšto vandens kubus“, — sakė D. Pliūrienė.

GYVATUKAS: Už gyvatuką 70 procentų šiauliečių sulaukė vienodos mokesčio sumos — 35,82 lito, likusieji dar mažesnio, nes apskaičiuojant šį mokestį nebeleidžiama viršyti normatyvo, nustatyto pagal karšto vandens tiekimo sistemos name tipą.

Jono TAMULIO nuotr.