Gra­žiau­sios dai­nos – pa­siilg­tiems tė­ve­liams

Gra­žiau­sios dai­nos – pa­siilg­tiems tė­ve­liams

Gra­žiau­sios dai­nos – pa­siilg­tiems tė­ve­liams

Va­kar penk­tą kar­tą Šiau­lių mies­to su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­muo­se su­reng­ta Šei­mos die­na. Gra­žiau­si vai­kų žo­džiai ir dai­nos bu­vo skir­ti ma­moms ir tė­čiams. Kas­met į šven­tę jų su­si­ren­ka vis dau­giau.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Šven­ti­nį kon­cer­tą pra­dė­jo šei­my­ni­nis trio – kū­di­kių na­muo­se au­gan­tys bro­liu­kas ir dvi jau­nes­nės se­su­tės. Vi­si trys links­mi, be­si­šyp­san­tys, žiū­ro­vų sa­lė­je aki­mis ieš­kan­tys sa­vų.

Po trio pa­si­ro­dy­mo į sce­ną žen­gia ma­žie­ji dai­no­rė­liai. Gal ket­ve­rių mer­gy­tė, pa­ma­čiu­si pir­mo­je ei­lė­je sė­din­čią ma­mą, su­si­grau­di­na. Auk­lė­to­jai ne­pa­vyks­ta jos nu­ra­min­ti, lei­džia bėg­ti pas ma­mą. Ap­si­vi­ju­si ma­mos kak­lą mer­gai­tė pra­bu­vo vi­są kon­cer­tą, dar il­gai jos ne­pa­lei­do ir po ren­gi­nio.

Kū­di­kių na­mų va­do­vė Aud­ro­nė Kar­da­šie­nė sa­ko, jog šio su­si­ti­ki­mo mer­gai­tė lau­kė tris mė­ne­sius. Pak­ruo­jy­je gy­ve­nan­ti ma­ma vis pa­ža­da, kad ap­lan­kys daž­niau, bet neiš­te­si. Vėl lau­kia skaus­min­gas iš­si­sky­ri­mas. Pa­sak di­rek­to­rės, mer­gai­tei grei­čiau­siai rei­kės psi­cho­lo­go pa­gal­bos, kaip jau bu­vo ne kar­tą. Mer­gai­tė prieš ku­rį lai­ką bu­vo grą­žin­ta į šei­mą, bet ir vėl su­grį­žo į kū­di­kių na­mus.

Jaut­raus kon­cer­to me­tu aša­ras brau­kė tik ne­dau­ge­lis tė­vų. Kad vai­kai kur kas daž­niau su­vir­pi­na sve­ti­mų šir­dis, A. Kar­da­šie­nė yra ne kar­tą pa­ste­bė­ju­si.

Kai ku­rie tė­vai va­kar pir­mą kar­tą at­vy­ko ap­lan­ky­ti sa­vo vai­kų, ki­ti – po ke­lių mė­ne­sių ar net me­tų per­trau­kos. Tė­vai tei­si­na­si, kad ne­tu­ri lai­ko ar pi­ni­gų daž­niau ap­lan­ky­ti. „Mes sa­kom tė­vams, kad ge­riau nie­ko neat­vež­kit, bet tau­py­kit pi­ni­gus ir at­va­žiuo­kit pa­tys. Vai­kams la­biau­siai rei­kia dė­me­sio“, – sa­ko di­rek­to­rė.

Vis­gi A. Kar­da­šie­nė džiau­gia­si, kad dau­giau tė­vų lan­ko vai­kus. Kū­di­kių na­muo­se jiems su­da­ry­tos vi­sos są­ly­gos pa­bū­ti kar­tu, tei­kia­ma vi­so­ke­rio­pa so­cia­li­nė pa­gal­ba, mo­ko­ma, kaip slau­gy­ti, pri­žiū­rė­ti neį­ga­lų vai­ką.

Šiuo me­tu kū­di­kių na­mai tei­kia die­nos gru­pės (neį­ga­lių vai­kų prie­žiū­ra įstai­go­je dar­bo die­no­mis nuo 8 iki 17 va­lan­dos), trum­pa­lai­kės so­cia­li­nės glo­bos (neį­ga­laus vai­ko prie­žiū­ra iki 5 die­nų) ir „ato­kvė­pio“ pa­slau­gas (ga­li­my­bė trum­pam pa­lik­ti neį­ga­lų vai­ką, kai tė­vai tu­ri kaž­kur iš­vyk­ti).

A. Kar­da­šie­nė pa­sa­ko­ja, kad tu­rė­jo pla­nų kū­di­kių na­mų te­ri­to­ri­jo­je pa­sta­ty­ti na­mus ma­moms, kad jos ga­lė­tų čia ap­si­sto­ti ir bū­ti ša­lia sa­vo vai­kų, mo­ky­tis mo­ti­nys­tės, ta­čiau pro­jek­tas žlu­go. Di­rek­to­rė šio su­ma­ny­mo „ne­lai­do­ja“, gal­būt atei­ty­je pa­vyks tai įgy­ven­din­ti.

Kū­di­kių na­muo­se šiuo me­tu au­ga 55 vai­kai, ku­rių am­žius – nuo vos ke­lių mė­ne­sių iki pen­ke­rių me­tų. 2016 me­tais bu­vo įvai­kin­ta 13 vai­kų, šie­met – pen­ki. Į bio­lo­gi­nes šei­mas šie­met kol kas nė vie­nas vai­kas ne­grį­žo.

A. Kar­da­šie­nė šie­met į šven­tę kvie­tė ir Šiau­lių ap­skri­ties so­cia­li­nius dar­buo­to­jus. Jos iš­sa­kė, su ko­kio­mis pro­ble­mo­mis su­si­du­ria sa­vo dar­be.

Be­ne pa­grin­di­nė pro­ble­ma – so­cia­li­nių dar­buo­to­jų, psi­cho­lo­gų trū­ku­mas, ypač ma­žuo­se mies­tuo­se. Nors spe­cia­lis­tų ir pa­ruo­šia­ma, ta­čiau ne­no­ri dirb­ti už 500 eu­rų į ran­kas.

„Pre­kyb­cent­ry­je mė­sos ke­pė­ja dau­giau už­dir­ba ne­gu so­cia­li­nė dar­buo­to­ja, o dar­bo krū­vis, at­sa­ko­my­bė, psi­cho­lo­gi­nė įtam­pa ne­pa­ly­gi­na­mai di­des­nė“, – pro­ble­mas var­di­jo so­cia­li­nės dar­buo­to­jos.

Su­si­ti­ki­me da­ly­va­vu­si Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­kė Ri­ma Baš­kie­nė in­for­ma­vo, jog šiuo me­tu Sei­me svars­to­ma, gal gims­ta­mu­mą ska­tin­tų, stab­dy­tų emig­ra­ci­ją ir šei­mų gy­ve­ni­mą pa­ge­rin­tų 100 eu­rų iš­mo­ka kas mė­ne­sį kiek­vie­nam vai­kui. Ši ži­nia su­kė­lė dis­ku­si­jas. Da­lis so­cia­li­nių dar­buo­to­jų įsi­ti­ki­nu­sios, kad so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mas to­kios iš­mo­kos pa­ska­tin­tų tik dar „links­miau“ gy­ven­ti. Pa­sak jų, la­biau­siai rei­kė­tų rem­ti tvar­kin­gas ne­pa­si­tu­rin­čias šei­mas.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Kū­di­kių na­mų auk­lė­ti­nių pie­ši­niais po Šei­mos die­nos kon­cer­to bu­vo ap­da­ly­ti vi­si žiū­ro­vai.

Ma­ža mer­gy­tė vi­so kon­cer­to me­tu ne­pa­lei­do iš glė­bio ke­lis mė­ne­sius ne­ma­ty­tos ma­mos.