Globotinių kapinėse karaliauja piktžolės

Globotinių kapinėse karaliauja piktžolės

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Globotinių kapinėse karaliauja piktžolės

Skaitytojai pasiūlė pasidomėti, kam pridera tvarkyti Pakruojo rajono Linkuvos socialinės globos namų (buvusio pensionato) gyventojų kapines. Jose palaidotų neįgaliųjų amžinojo poilsio vietas užkariavę piktžolės ir šiukšlės.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Apleistos kapinės

Žmonės, atvykę pagerbti giminaičio atminimo į šalia Linkavičių kaimo esančias psichiškai neįgaliųjų kapines, apstulbo, radę jas visiškai apleistas.

„Piktžolės, šiukšlės, sukrypę, aplūžę kažkada kažkieno pastatyti paminklai... Apie gėles ant ligonių kapelių nė nekalbame — kaip supilti molio kauburiai per laidotuves — taip ir tebėra... Nors kai kurie mirusieji palaidoti jau prieš porą metų“, — pasakojo vienas iš apsilankiusiųjų kapinėse.

Vyras manė, jog ši situacija iki šiol neišlindo į viešumą tik todėl, kad kapinaitės yra nuošaliau nuo kaimo, praktiškai nelankomos pašalinių žmonių. Daugelis liaudiškai vadinamo pensionato gyventojų, atvykusių iš įvairių šalies vietovių, globojami dešimtmečiais ir praradę ryšius su savo giminėmis.

„Gyvais neįgaliaisiais rūpinasi specialios įstaigos, organizacijos. O kam priklausytų pasirūpinti jau išėjusių ligonių kapeliais, kad jie žmoniškai atrodytų“? — klausė pašnekovas.

Vyras spalvų nesutirštino. Socialinės globos namų (pernai taip buvo pakeistas Linkuvos pensionato pavadinimas — red. past.) buvusių gyventojų kapuose tik akmeninės plokštės liudija, koks velionis kur palaidotas.

Senesniuose betoniniuose antkapiuose susmegęs molis, jų viduryje bei aplinkui želia piktžolės. Kuo senesni kapai — tuo labiau apžėlę.

Vienur kitur stovi paminklai ar kryžiai, prieš dešimtmečius tikriausiai pastatyti velionių artimųjų ir pastaraisiais metais nebeprižiūrimi.

Pačioje seniausioje kapinių dalyje netgi žolė mažai kur beauga: laidojimo vietas šešėliais kloja tankiai suaugę medžiai, ant kapų barstantys šakas.

Ruošiamasi tvarkyti

Globos namų direktorius Saulius Žaromskis redakcijai patvirtino, jog netvarkomos kapinės — opi problema.

„Gyventojų kapinaitės yra seniūnijos teritorijoje, tačiau niekas iš seniūnijos žmonių jose nelaidojamas, seniūnija jų neprižiūri. Dirbu čia tik trejetą mėnesių, ir nuo pirmų dienų kapinės yra galvos skausmas. Mūsų įstaiga prižiūrėti joms pinigų nei darbuotojų neturi — tam reikėtų ne vieno etato. Nes laidojama maždaug nuo 1960— ųjų metų“, — informavo vadovas.

Direktoriaus nuomone, pasiūlyti tvarkyti kapus patiems globos namų gyventojams — taip pat ne išeitis. Nes žmonėms reikėtų mokėti už darbą. Tai sudėtinga padaryti, nepažeidžiant įstatymų. Visuomeniškai prižiūrėti vienas ar kitas neįgalusis gal ir galėtų buvusių kambario kaimynų, draugų kapus, tačiau taip būtų sutvarkyti tiek pavieniai kapeliai. Kitur viskas liktų, kaip buvę.

S. Žoromskis teigė, jog apžiūrėti kapinių buvo pasikvietęs rajono ekologę, savivaldybės administracijos specialistus. Sutarta, kad socialinės globos namai, ėmęsi iš esmės jas tvarkyti, sulauks paramos.

„Rengiame paraišką savivaldybei. Nuo rugpjūčio pradžios planuojama tvarkyti kapines, pasinaudojant viešųjų darbų programa. Tam ketinama skirti penketą šioje programoje įdarbintų žmonių“, — sakė S. Žaromskis.

Anot direktoriaus, pačiose seniausiose, vadinamosiose pirmose ir antrose, kapinėse planuojama surinkti moraliai pasenusius betoninius antkapius, pasėti veją.

Stengiamasi išsiaiškintų jose palaidotųjų buvusių gyventojų pavardes (ant antkapių įrašai dažniausiai neišlikę). Jos bus užrašytos ant ketinamo pastatyti bendro paminklo visiems velioniams.

S. Žaromskis užtikrino, jog seni giminių pastatyti mirusiesiems paminklai taip pat bus išsaugoti.

Naujausioje kapinių dalyje vietoje atskirų antkapių taip pat bus pasėta veja. O laidojimo vietas joje žymės šlifuoto akmens plokštės su iškaltomis velionių pavardėmis. Iki šiol tokios plokštės buvo tvirtinamos prie antkapių.

 MOLIS: Naujausiose kapinėse nuo laidojimo laiko teberuduoja į žemės paviršių iškastas molis.

 AUGALIJA: Vadinamose antrosiose kapinėse didžioji augalijos dalis — piktžolės, vienur kitur dar laikosi kažkada pasodintos daugiametės gėlės.

 ŠEŠĖLIAI: Seniausią kapinių dalį gaubia suaugusių medžių metami šešėliai.

Autorės nuotr.