Europarlamentarei teko raminti mamą

Europarlamentarei teko raminti mamą

Europarlamentarei teko raminti mamą

Savaitgalį Belgijos sostinėje Briuselyje paskelbtas aukščiausias teroro pavojaus lygis. Jis išliko ir vakar. Europos Parlamento nariai pirmadienį išskrido į Strasbūrą, kur šią savaitę dirbs. Kaip pavojingą situaciją vertina europarlamentarai?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Teko raminti mamą

Iš Linkuvos (Pakruojo rajonas) kilusi europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė pasakojo, kad jai teko raminti savo aštuoniasdešimt septynerių mamą, gyvenančią Linkuvoje.

„Ji man su ašaromis akyse sakė: „Vilyte, būk gera, neskrisk“. Raminau mamą, kad toks mano darbas, kad viskas bus gerai“, – pasakojo europarlamentarė.

V. Blinkevičiūtė pasakojo, kad vieni kitiems parlamentarai priminė nepamiršti dokumentų, nes Vokietijos ir Prancūzijos pasienyje atnaujinta patikra, to iki šiol nebūdavo.

V. Blinkevičiūtė praėjusią savaitę dirbo Briuselyje, į Lietuvą grįžo ketvirtadienį.

„Po teroro akto Paryžiuje Europos Parlamente jautėsi įtampa, darbuotojų nerimas. Vienas kitą raginome neiti į miestą, nevaikščioti vakarais. Draugai rašė žinutes, kad niekur neičiau iš viešbučio vakare“, – pasakojo praėjusios savaitės įspūdžius.

Vėlų ketvirtadienio vakarą, vykstant Briuselyje į oro uostą, V. Blinkevičiūtė matė neįprastai dideles automobilių spūstis: „Nepaaiškinamai daug automobilių, vėžlio žingsniu visi judėjome. Mano kolegos net pavėlavo į savo lėktuvą, skrendantį į Madridą, aš šiaip taip suspėjau į lėktuvą, skrendantį į Vilnių“.

Galbūt žmonės iš Briuselio skubėjo į saugesnes vietas?

Tarnautojai neina į darbą

Vakar, V. Blinkevičiūtės teigimu, Europos Parlamentas dirbo nuotoliniu būdu. Tarnautojai, europarlamentarų padėjėjai liko dirbti namuose.

Viena V. Blinkevičiūtės padėjėjų turi mokyklėlę lankančią dukrą, tačiau jai buvo patarta su vaiku likti namuose.

Jau po išpuolio prieš Paryžiuje leidžiamą satyrinį žurnalą „Charlie Hebdo“, kai žurnalo redakcijoje buvo nužudyta 12 žmonių, Europos Parlamentą saugo ginkluoti pareigūnai.

„Jausmas nekoks matant pareigūnus su automatais, bet suprantu, kad tai yra neišvengiama. O dabar, kai paskelbtas ketvirtasis pavojaus lygis, yra uždaryti visi įėjimai į Europos Parlamentą, paliktas tik vienas įėjimas, prie kurio patikra dar labiau sustiprinta“, – įspūdžiais dalijosi V. Blinkevičiūtė.

Prancūzai neskelbia karo

„Kelionė į darbą ir tiek, – vakar prieš skrydį sakė europarlamentaras Bronis Ropė. – Juk nežinia, Vilniuje ar savo name plyta ant galvos gali užkristi“.

Žaliųjų frakcijoje (Europos laisvasis aljansas), kur dirba B. Ropė, dirba ir penki Prancūzijos atstovai.

„Nors nė vienas jų nebuvo Paryžiuje teroro išpuolio metu, jie visi iš karto po posėdžio išvyko į Paryžių ir daugiau jų nemačiau. Tačiau jie frakcijoje pasakė kalbas, kurių esmė – būtų neteisinga, jeigu Europa pradėtų keršyti toms šalims, iš kurių kilę teroristines atakas Paryžiuje surengę nusikaltėliai“, – sakė B. Ropė.

Europarlamentaras teigė, kad kolegos prancūzai ragino bausti ne šalis, o tik pačius nusikaltėlius ir jų užsakovus.

Prancūzų europarlamentarai, B. Ropės teigimu, labai nepatenkinti prezidento F. Olando pasakymu, kad atakos Paryžiuje yra karo aktas. Esą tai – ne karas, o teroro išpuolis, nes karo reiškiniai ir pasekmės yra visai kitokie.

Steigs bendrą prokuratūrą?

B. Ropės teigimu, nuspręsta steigti Europos prokuratūrą, kuri užsiimtų ne nusikaltimų tyrimu, o jų prevencija.

Pasak europarlamentaro, šios prokuratūros funkcija būtų surinkti informaciją ir teikti pagal ją pasiūlymus šalims narėms, kaip apsisaugoti nuo terorizmo.

B. Ropės teigimu, jeigu kur nors, pavyzdžiui, Italijoje, pakliuvo į teisėsaugos rankas žmogus, kuris kelia įtarimų ar problemų, visos šalys narės turi žinoti, kur link jis juda ir kur šiuo metu yra.

Europarlamentaras sakė, kad būtina keistis informacija tarp šalių, tarp įvairių šalių jėgos struktūrų: „Dabar informacija tarp šalių vėluoja, nėra operatyvumo. Reikia, kad nusikaltėlis žinotų, jog perbėgęs į kitą šalį jis ir toliau bus sekamas, o ne galės daryti ką nori“.

Automatas Vilniuje – lakmuso popierėlis

Europarlamentaras Valentinas Mazuronis praėjusią savaitę buvo komandiruotėje, ryšį palaikė su Briuselyje likusiu patarėju.

V. Mazuronio teigimu, įvykis Vilniuje, kai nusikaltėlis pabėgo pagrobęs policijos automatą su šoviniais, rodo, kad reikia dar kartą pasitikrinti, ar Lietuva tikrai yra pasirengusi atremti teroristų išpuolius.

„Mano manymu, tas įvykis kažin ar patvirtina diegtas nuostatas, kad Lietuvoje viskas tvarkoje. Manau, tikrai ne. Būtų gerai, kad mes nebandytume primityvokai politikuoti, o dar sykį susistyguotume jėgos struktūras, žvalgybą, reagavimą“, – teigė V. Mazuronis.

„Tai, ką sakė Europos Komisijos vadovas Žanas Klodas Junkeris, kad su pabėgėliais yra viskas tvarkoje, ir po Paryžiaus atakos viskas vyks taip, kaip iki šiol,  mano manymu, yra klaida“, – teigė V. Mazuronis.

Sieja su imigracijos tema

Darbo partijos pirmininkas skaičiavo, kad Londone terorizmo išpuolį įvykdė antros kartos emigrantai, Paryžiuje – buvusių emigrantų vaikai, gyvenę ir išsilavinimą gavę Prancūzijoje.

„Net ir kažkelinta karta išlaiko neapykantą Vakarų civilizacijai, nes pasirengę susprogdinti tą civilizaciją su jos žmonėmis. Tai reiškia, kad imigracijos politika Europoje, kurios iki šiol buvo laikomasi, yra neteisinga. Matome, kas darosi po keliasdešimties metų su tada emigravusių šeimų vaikais. Jie taip pat kažkada buvo pabėgėliai“, – vardijo priežastis V. Mazuronis.

Europarlamentaro nuomone, didinti imigrantų „skaičiukus ir linksėti galvą“ yra klaida.

„Turime atskirti nuo karo bėgančius ir ekonominius imigrantus. Karo pabėgėliams turime sukurti laikiną prieglobstį ir leisti gyventi tol, kol jų valstybėse pasikeis situacija ir jie būtų grąžinti namo. Jeigu mes norime imigrantų, kaip darbo jėgos, tai taip pat turi būti aiškiai reglamentuota. O tai, kas dabar daroma – išlaužant rankas valstybei atsiunčiama tūkstantis perlipusių per tvorą žmonių, – didelė klaida, griaunanti Europos Sąjungos esmę“, – įsitikinęs V. Mazuronis.

ELTA, EPA-ELTA nuotr.

BELGIJA: Belgijos pareigūnai per antiteroristinius reidus areštavo 16 asmenų, tačiau jiems nepavyko sulaikyti išpuoliuose Paryžiuje dalyvavusio Salaho Abdeslamo. Briuselyje ir Šarlerua mieste sekmadienį buvo surengti 22 reidai. Briuselyje pirmadienį išliko aukščiausias teroro pavojaus lygis. Neveikė universitetai, mokyklos ir miesto metro.

TARNYBA: Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė teigė, kad Europos parlamento darbuotojams leista dirbti namuose.

NUOMONĖ: Europarlamentaras Bronis Ropė teigia, kad bijant plyta gali ir Vilniuje užkristi.

POLITIKA: Europarlamentaras Valentinas Mazuronis mano, kad dabartinė Europos politika pabėgėlių klausimu – klaida.