
Naujausios
SKAITYTOJA KREIPĖSI
Elektros skaitiklis užminė mįslę
Per 20 dienų — 400 kilovatvalandžių. Tiek elektros vieno kambario šiaulietės bute, kuriame tuo metu laikinai niekas negyveno, „prisuko“ naujos laidos elektroninis skaitiklis. Moteris nustebo, išgirdusi elektros tiekėjų pasiūlymą pačiai ieškoti vagių, nes skaitiklis esąs geras.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Kas naudoja elektrą?
„180 litų už elektrą, kurios nenaudojau, man yra dideli pinigai. Neišmanau, ką dabar daryti?“ — redakcijoje guodėsi šiaulietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).
Mažiau nei per mėnesį, nuo gegužės 26-os iki birželio 16-osios, elektros skaitiklis vieno kambario bute „prisuko“ net 400 kilovatvalandžių. Bute tuo metu kurį laiką niekas negyveno. Moters teigimu, įprastai elektros būdavo sunaudojama 100— 150 kilovatvalandžių per mėnesį.
Šiaulietė jau anksčiau atkreipė dėmesį, kad skaitiklių parodymai pastaraisiais mėnesiais nežymiai padidėjo, bet paskutinį kartą „dėjo kaip reikiant“.
Bendrovės Vakarų skirstomieji tinklai (VST) specialistai apžiūrėjo skaitiklį, bet gedimo nenustatė.
Moteriai kilo abejonių, ar įmanoma gedimą nustatyti iš akies? Jos nuostabą sukėlė elektrikų pasakymas, kad vagystės privačioje valdoje — savininko rūpestis. Vis dėlto moteris kvietėsi kitus elektrikus, kurie apžiūrėjo butą, tačiau požymių, kad elektra būtų vagiama, neaptiko.
Skaitiklis buvo dar kartą patikrintas specialiu prietaisu. Pirminė elektros tiekėjų išvada pasitvirtino: skaitiklis yra tvarkingas. Patarta ieškoti elektros nutekėjimo priežasčių.
Vagystės name — būsto savininko vargas
Ką tokioje situacijoje daryti, „Šiaulių kraštas“ klausė VST. Atsakė Giedrė Vinickienė, bendrovės su visuomene atstovė.
— Kieno nuosavybė yra skaitikliai: bendrovės ar vartotojo? Kokias funkcijas bendrovė vykdo, esant įtarimų dėl skaitiklių gedimo?
— Elektros energijos skaitikliai yra akcinės bendrovės VST nuosavybė. Bendrovė savo lėšomis eksploatuoja, prižiūri ir keičia elektros energijos skaitiklius. Skaitikliai, kuriems praėjęs metrologinės patikros terminas, gyventojams keičiami eilės tvarka, o sugedę ir netinkami naudoti skaitikliai keičiami nedelsiant. Visi skaitikliai keičiami nemokamai.
Klientas, pastebėjęs elektros apskaitos prietaiso gedimą: kai apskaitos prietaisas neveikia, veikia netiksliai, yra sugadintas ar panašiai, turėtų nedelsiant apie tai informuoti bendrovę VST, kuri ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo kliento pareiškimo įteikimo patikrins apskaitos prietaisus ir schemos elementus.
— Kas privalo ieškoti elektros vagių: bendrovė ar savininkas? Jeigu savininkas, kaip patartumėte tai daryti?
— VST kovoja su vagišiais, grobstančiais elektros energiją bendrovės tinkle. Daugiabučiuose esantis vidaus elektros tinklas nuosavybės teise priklauso namo butų savininkams, kurie yra atsakingi už elektros tinklus, nutiestus nuo elektros apskaitos prietaiso įrengimo vietos iki kiekvieno buto vidaus instaliacijos prijungimo taško. Už vidaus elektros ūkio priežiūrą ir saugų eksploatavimą yra atsakingas namo savininkas ar namą eksploatuojanti organizacija. Namo vidaus tinklo akcinė bendrovė VST neaptarnauja.
Senos statybos namuose vidaus elektros tinklas dažniausiai prasideda nuo atvado (oro/kabelio linijos į pastatą) ir įvadinės apskaitos spintos. Daugiabučiuose įvadiniai elektros įrenginiai paprastai montuojami namo viduje, bendro naudojimo patalpose arba namo išorėje.
Apskaitos prietaiso rodmenų padidėjimą gali lemti įvairūs veiksniai. Tai ir sugedę buities prietaisai, sunaudojantys daugiau nei įprastai elektros energijos, ir vidaus tinke esantys įžemėjimai, taip pat klientui mokant ne pagal apskaitos prietaiso rodmenis ir kita. Viena iš priežasčių gali būti neteisėtai elektros energiją vartojantys kaimynai. Reikėtų kviestis kompetentingą specialistą, kuris nustatytų priežastį, ir jeigu elektra tikrai vagiama, kreiptis į policiją.
— Ar savininkas privalo mokėti už „prisuktą“ elektrą, jeigu nustatomas skaitiklių gedimas?
— Nustačius elektros skaitiklio gedimą, atliekamas skaitiklio užfiksuoto elektros energijos kiekio perskaičiavimas.
Šiaulių miesto gyventojai apie įtariamus skaitiklių gedimus pranešti gali klientų aptarnavimo telefonu (8-41) 594 301 arba atvykti į bendrovės „VST“ Klientų aptarnavimo centrą.
MĮSLĖ: Šiaulietę išgąsdino skaitiklio parodymai, vieno kambario bute, kuriame tuo metu laikinai niekas negyveno, per trumpą laiką mįslingai „prisukę“ šimtus kilovatvalandžių elektros energijos.
Jono TAMULIO nuotr.