
Naujausios
Ekstremali padėtis – dėl Joninių laužo?
Laima AGANAUSKIENĖ
Spalio 5-osios naktį Radviliškio mieste sprogo ilgą laiką tokiam fejerverkui brandinta bomba – užsidegė didžiulis pjuvenų kalnas, diena iš dienos kraunamas mieste veikiančios UAB „Gairelita“ teritorijoje.
Šį gaisrą Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Operatyvaus valdymo valdybos parengties organizavimo skyriaus viršininkas Donatas Gurevičius įvardijo kaip vieną didžiausių šiemet kilusių gaisrų Lietuvoje.
Gaisro pavojingumą parodė ne tik mieste paskelbta ekstremali padėtis, bet ir jam gesinti skirtų pajėgų mastas. Į Radviliškį sulėkė ugniagesių technika ne tik iš visų aplinkinių rajonų – ugnį malšino ir ugniagesiai iš Mažeikių, Ukmergės, Vilniaus.
Maža to, įsijungė ir didelės kariškių pajėgos – dvi dienas nuo ryto iki pat sutemų ratus nuo vandens telkinio iki gaisravietės suko karinis sraigtasparnis, ant degančio kalno išpylęs šimtus tonų vandens. Ugniagesiams padėjo ir vienas kitą keičiantys kariškių būriai.
Laimei, ugnį pavyko suvaldyti ir ji, regis, nebegrasina (bent jau taip teigė ugniagesiai) sudeginti čia pat, tuoj už degančios krūvos, gyvenančių žmonių išpuoselėtus namus.
Bet reikėjo bent viena akimi žvilgtelėti, kaip atrodo gaisro, baimės dėl savo namų, sveikatos ir net gyvybės iškamuoti žmonės: nuo dūmų ir smalkių paraudusiomis ir užtinusiomis akimis, karščio apsvilintais veidais, ir taptų aišku, kas dėjosi jų širdyse, kiekvieną dieną žinant, kad vienąkart parako statinė sprogs.
Radviliškyje veikianti UAB „Gairelita“ sukėlė realų pavojų ne tik šalia jos gyvenantiems žmonėms, bet ir visam miestui, kuriam grasino tai į vieną, tai į kitą pusę pavėjui judantys nuodingi dūmai.
Galbūt kuriam nors, už kelių šimtų kilometrų gyvenančiam žmogeliui toptelės ir tokia mintis: kuo gi išskirtinė yra Radviliškyje kilusi situacija – kokių tik gaisrų nebūna – dega ne tik pjuvenos, bet ir durpynai, miškai...
Tokia mintis tūlam lietuviui galėjo kilti išgirdus reportaže apie gaisrą kalbantį Radviliškio rajono merą Antaną Čepononį, kuris baisiąją gaisro naktį pusiau su šypsena įvardijo „Joninių naktimi, kai aplinkui dega laužai ir visi šoka kažką tai“.
Nežinia, ką pagalvojo šiuos žodžius išgirdę savo sveikata ir gyvybėmis rizikuojantys ugnies gesintojai ir žmonės, kuriems „Gairelitos“ gaisras kiekvieną minutę tebealsuoja į išvargintus veidus?
Sakysit, tai tebuvo mero mėginimas švelniai pajuokauti rimta tema ir taip nuimti tvyrančią įtampą? Duok, Dieve..., bet klausantis iš šalies, šis rajono vadovo teiginys nuskambėjo lyg puota maro metu...
Tiesą sakant, šis iš mero lūpų išsprūdęs akibrokštas lyg ir pateisino visą iki didžiojo gaisro pintą valdininkų „pastangų“ grandinę, kurioje – susirašinėjimai tarp institucijų, patikrinimai ir mažutėliai krepštelėjimai nedidelėmis baudomis.
Baudos buvo tokios juokingos, kad brakonieriai už sugautas žuveles sumoka kur kas daugiau.
Kas kad Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, atsiradus dydžio reikalavimus viršijančiam pjuvenų kalnui, surašė ne vieną administracinės teisės pažeidimų protokolą, penkis, o dabar gal jau ir daugiau kartų, skyrė baudas ir davė terminus, per kuriuos reikalavo sutvarkyti pavojų keliantį pjuvenų kalną.
Kas kad buvo matuojama tarša, triukšmingumo lygis ir vėl skiriamos baudelės.
Kas kad į susirašinėjimų maratoną įsijungė ne tik rajono lygmens įstaigos, bet ir įvairios ministerijos, o Savivaldybė įsipareigojo teismuose ginti gyventojų viešąjį interesą – nuo to UAB „Gairelita“ administracijai nebuvo nei šilta, nei šalta.
Taip, ji pasižadėdavo iki tam tikro termino pjuvenų krūvas sumažinti, bet jos kaip buvo, taip ir liko pavojų keliančiais kalnais, o įvairaus masto gaisrai joje jau buvo nebe naujiena.
Tiesa, bendrovės administracija kartą neva sureagavo ir atsiuntė vieną savo vadovų į Ekstremalių situacijų komisijos posėdį, bet šis ir čia spjovė visiems susirinkusiems rajono įstaigų vadovams ir pačiai rajono valdžiai į veidą: tiesiog atsistojo ir arogantiškai išėjo iš posėdžio.
Po visų tokių akibrokštų nejučia ima kirbėti pasalūniška mintis: kas per monstras yra ši bendrovė, jeigu jos negali (nenori?) suvaldyti aukščiausios rajono ir net šalies institucijos?
Rajono vicemeras Kazimieras Augulis viename posėdyje mestelėjo mintį – gal rajonas yra neįgalus sutramdyti privačią įmonę? O šalies valdžia?
Gaisravietėje apsilankęs šalies Premjeras Algirdas Butkevičius žodžių į vatą nevyniojo: prieš tokių įmonių savininkus turi būti imamasi griežtesnių priemonių ir tokios įmonės veikla turi būti stabdoma.
Bet tai buvo pasakyta dar prieš rinkimus. Socialdemokratai Seimo rinkimuose patyrė fiasko. Premjero kėdę užims jau kitos partijos politinis šulas ir A. Butkevičiaus išsakyti žodžiai, ko gero, vėl liks pleventi ore lyg to Joninių laužo liepsna.