
Naujausios
Didesnis biudžetas nusės ir piniginėse, ir kiemuose
Šiaulių rajono savivaldybės tarybai vasario 20 dienos posėdyje bus teikiamas tvirtinti 2018 metų biudžetas. Kol kas biudžeto projekto detalės šlifuojamos frakcijų posėdžiuose, eilės laukia komitetų posėdžiai. Jau dabar aišku, kad planuojamas biudžetas bus 3,3 milijono eurų didesnis nei šiemet. Ar tai reiškia, kad rajono žmonės taip pat gyvens sočiau?
Interviu apie tai, iš ko ir už kiek gyvens šiemet Šiaulių rajonas – su šio rajono Savivaldybės administracijos direktoriumi Gipoldu KARKLELIU.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
– Iš kokių resursų šiemet planuojamas keliais milijonais eurų didesnis biudžetas?
– Planuojame, kad truputį daugiau pinigų gausime iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM), Finansų ministerija šiek tiek pakeitė savivaldybių finansavimo rodiklius ir didesnis procentas bus skirtas savivaldybėms. 3,3 milijono eurų šių metų biudžetas planuojamas didesnis nei 2017 metais.
– Ar tai reiškia, kad rajonas ir jo gyventojai gyvens šiek tiek geriau?
– Reikia įvertinti tai, kad atsiranda tam tikrų priemonių, kurias mes privalome įvykdyti, taip pat privalome truputį indeksuoti darbuotojų atlyginimus, nes didėjo minimalus atlyginimas. Bet iš tiesų turėsime daugiau pinigų.
– Valstybės investicijų programos (VIP) eilutėje numatyta gauti nemažai lėšų. Ką už šiuos pinigus ketinate nuveikti?
– Iš Valstybės investicijų programos pernai turėjome 377 tūkstančius eurų, o šiemet turėsime milijoną. Šių pinigų užteks baigti labai ilgą procesą – Šiaulių rajono kultūros centro rekonstrukciją, kuri vyksta nuo 2008 metų. Užteks pabaigti žiūrovų salės rekonstrukciją ir dar liks pinigų aplinkai sutvarkyti. Rangovai dirba, įranga supirkta, esame sutarę, kad rugsėjo 1-ajai žiūrovų salė bus baigta, o iki metų pabaigos stengsimės užbaigti laiptus, kolonas. Projektas tiems darbams yra rengiamas.
Šiais metais realiai prasidėsime įgyvendinti ir įvairius europinius projektus. Intensyviai pasirašomos finansavimo sutartys, vyksta viešieji pirkimai, o realius statybos darbus pamatysime pavasarį. Pradėsime tvarkyti rajono miestelių centrus, Kuršėnų miesto centrinę dalį, Ventos prieigas.
Žinoma, dabar – planai optimistiniai, bet gali būti ir trukdžių – kas nors apskųs pirkimus ar vėluos finansavimas, bet esmė – kad šiais metais bus realiai įgyvendinami investiciniai projektai ir prasidės daug statybos darbų.
Prasidės ir Kuršėnų dvaro sodybos tvarkymo darbai, žadame savo lėšomis pradėti šiemet Kuršėnų bibliotekos (buvusios universalinės parduotuvės) rekonstrukciją. Kadangi šiemet iš VIP programos baigiame vieną projektą – Kultūros centrą, dviem kultūros projektams tuo pačiu metu gauti pinigų yra labai sudėtinga. Žinome, kad prioritetai VIP yra suteikiami tiems projektams, kurie yra pradėti. Todėl dėl bibliotekos į VIP paraišką finansavimui teiksime 2019 metams, kai jau būsime pradėję darbus savo lėšomis. Tikimės, kad per kelis metus ir tą objektą padarysime.
Yra numatyti pinigai ir archyvui iškelti į pašto pastatą Kuršėnuose.
– Kaip Vilniuje bebraižytų vadinamąją Baltąją Lietuvos ir jos regionų vystymosi knygą, neprarandate vilties dėl Kuršėnų miesto perspektyvų tapti rajono centru?
– Ministerijos braižo žemėlapius, bet kai kuriuos klausimus galime spręsti patys. Pavyzdžiui, archyvui seniai ieškome vietos, dabar patalpas nuomosime, o ateityje gal ir išpirksime tas patalpas.
– Gana riebus minusas – apie 200 tūkstančių eurų – numatyta skirti šiemet mažiau, nei pernai, vietinės reikšmės keliams taisyti, prižiūrėti, tiesti. Kodėl?
– Šis skaičius yra orientacinis ir bus tikslinamas. Kol kas dešimt procentų sumažinome pernai metų lėšas. Turime dvi žinias iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos: pirmoji, kad liks pernai metų suma, antroji, kad 10 procentų sumos bus mažesnės. Kai gausime tikslius duomenis iš Kelių direkcijos, žinosime tikslų skaičių ir jį įrašysime.
Tačiau keliams prižiūrėti iš Savivaldybės biudžeto numatėme daugiau lėšų.
Dar 45 tūkstančius eurų esame numatę daugiabučių kiemams tvarkyti – tokios programos ankstesniuose biudžetuose nebuvo. Iš šios sumos 5 tūkstančiai eurų numatyti Ginkūnų seniūnijai įvažiavimams į daugiabučių kiemus ir 40 tūkstančių eurų numatoma skirti Kuršėnams – daugiausia Daugėlių ir Pavenčių daugiabučių kiemams. Galbūt dalį iš šios sumos skirsime ir Kairiams, nes iš ten atėjo prašymas. O Kuršėnų centrinės dalies daugiabučių namams – europinis finansavimas.
– Švietimo srityje didesni skaičiai mokinio krepšelio eilutėje rajono mokykloms. Su kuo tai susiję, kai mokinių rajone mažėja?
– Indeksuotas mokinio krepšelis. Tačiau reikia turėti omenyje, kad Švietimo ir mokslo ministerija planuoja kitais mokslo metais iš esmės keisti finansavimą – nuo mokinio krepšelio bus pereita prie klasės krepšelio. Jeigu bus pereita prie klasių krepšelio, tai po rugsėjo 1-osios tikimasi gauti dar papildomai pinigų rajono mokykloms.
– Ar mažėjant mokinių šiemet numatoma keisti ir rajono mokyklų tinklą, statusą?
– Dėl mokyklų vyksta didelės diskusijos, bet rezultatų dar nėra. Šių metų biudžeto projekte numatytas finansavimas visoms mokykloms, kurios šiuo metu rajone yra.
– Kokių pastabų dėl biudžeto sulaukėte iš Tarybos frakcijų?
– Kaip balsuos kai kurios frakcijos dėl biudžeto – tai čia kitas klausimas, bet frakcijų posėdžiuose vyko gana dalykiškos ir geranoriškos diskusijos, po kurių padaryta korektūrų biudžete.
Sulaukėme pasiūlymo ir suradome lėšų vaikų vasaros stovykloms finansuoti. Frakcijose diskutuota dėl atliekų tvarkymo, dėl rinkliavos, kai kurių objektų privatizavimo, autobusų stoties renovacijos. Kuršėnų autobusų stotį, sutarėme, tikrai reikia tvarkyti. Šiek tiek daugiau pinigų, frakcijų pasiūlymu, skiriama ir bendruomenių veiklai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių rajono savivaldybės Administracijos direktorius Gipoldas Karklelis teigia, kad po diskusijų dėl biudžeto Tarybos frakcijose biudžeto projektas sulaukė ir korektūrų.