Daužomos universiteto ir stojančiųjų viltys

Dau­žo­mos uni­ver­si­te­to ir sto­jan­čių­jų vil­tys

Va­kar pa­skelb­ti 2017 me­tų pa­grin­di­nio priė­mi­mo į Lie­tu­vos aukš­tą­sias mo­kyk­las pir­mo­jo eta­po re­zul­ta­tai. Šiau­lių uni­ver­si­te­tas (ŠU) po pir­mo­jo sto­ji­mo eta­po at­si­dū­rė tarp la­biau­siai nu­ken­tė­ju­sių­ uni­ver­si­te­tų. Ba­ka­lau­ro stu­di­jas kvie­čia pra­dė­ti 89 abi­tu­rien­tus (per­nai kvie­tė 203). ŠU at­sto­vai tei­gia, jog vil­tis dau­žo švie­ti­mo po­li­ti­ka. Ne vie­nas, no­rė­jęs stu­di­juo­ti ŠU, nu­krei­pia­mas į Vil­niaus, Kau­no uni­ver­si­te­tus.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Stu­di­jų „krep­še­lių“ – 41

Iš 89 pa­kvies­tų­jų abi­tu­rien­tų į ŠU 41 pa­kvies­tas stu­di­juo­ti vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se vie­to­se ir 48 – vals­ty­bės ne­fi­nan­suo­ja­mo­se.

Pa­ly­gin­ti su praė­ju­siais me­tais vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mų vie­tų su­ma­žė­jo 43,8 pro­cen­to, o ne­fi­nan­suo­ja­mų – 56,2 pro­cen­to. Iš ša­lies vals­ty­bi­nių uni­ver­si­te­tų pa­gal vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas vie­tas dau­giau nu­krau­ja­vo tik Lie­tu­vos Edu­ko­lo­gi­jos uni­ver­si­te­tas (45 pro­cen­tai).

ŠU in­for­muo­ja, jog pa­gal sto­ji­mo re­zul­ta­tus for­muo­ja iš vi­so 8 stu­di­jų pro­gra­mas: 1 hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų sri­ties stu­di­jų pro­gra­mą, 2 – svei­ka­tos moks­lų sri­ties, li­ku­sias 5 – ug­dy­mo moks­lų. Stu­di­jų pro­gra­mos: So­cia­li­nis dar­bas ir so­cia­li­nė rea­bi­li­ta­ci­ja, Ang­lų fi­lo­lo­gi­ja, Iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo pe­da­go­gi­ka ir prieš­mo­kyk­li­nis ug­dy­mas, Kū­no kul­tū­ros ir spor­to pe­da­go­gi­ka, Mu­zi­kos pe­da­go­gi­ka, Spe­cia­lio­ji pe­da­go­gi­ka ir lo­go­pe­di­ja, Ki­ne­zi­te­ra­pi­ja, Vi­suo­me­nės svei­ka­ta.

Nu­si­vy­lę ir sto­jan­tie­ji

„Nau­jau­si ša­lies švie­ti­mo po­li­ti­ko­je priim­ti spren­di­mai dau­žo sto­jan­čių­jų vil­tis ir šiurkš­čiai ko­re­guo­ja jų sie­kius stu­di­juo­ti vie­no­se ar ki­to­se stu­di­jų pro­gra­mo­se, vie­nuo­se ar ki­tuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se“, – tei­gia­ma ŠU pra­ne­ši­me spau­dai.

ŠU Priė­mi­mo ko­mi­si­jai va­kar nuo pat ry­to te­ko bend­rau­ti su nu­si­vy­lu­siais abi­tu­rien­tais, ku­rie iš Lie­tu­vos aukš­tų­jų mo­kyk­lų aso­cia­ci­jos bend­ra­jam priė­mi­mui or­ga­ni­zuo­ti (LA­MA BPO) pra­ne­ši­mo su­ži­no­jo, kad kvie­čia­mi stu­di­juo­ti Vil­niaus ar Kau­no uni­ver­si­te­tuo­se, nors sie­kė mo­ky­tis Šiau­liuo­se.

ŠU stu­di­jų pro­rek­to­riaus pro­f. Re­mi­gi­jaus Bub­nio tei­gi­mu, to­kią si­tua­ci­ją lė­mė Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos įves­ta nau­ja tvar­ka dėl ren­ta­bi­lių stu­di­jų pro­gra­mų su­for­ma­vi­mo jau per pir­mą sto­ji­mo eta­pą.

„Anks­tes­niais me­tais pre­ten­den­tai stu­di­jas tiek mū­sų, tiek ki­tuo­se uni­ver­si­te­tuo­se ga­lė­jo rink­tis iki rugp­jū­čio pa­bai­gos – pa­brė­žia pro­rek­to­rius. – Šiais me­tais iki lie­pos 19 die­nos, kuo­met bai­gė­si bend­ro­jo priė­mi­mo pir­ma­sis eta­pas, tu­rė­jo­me 10 stu­di­jų pro­gra­mų, ku­rioms trū­ko vos ke­lių stu­den­tų iki ren­ta­bi­lu­mo ri­bos. Nea­be­jo­ja­me, jog ga­lio­jant anks­tes­niam priė­mi­mo ter­mi­nui, rei­kia­mas stu­den­tų skai­čius vi­so­se šio­se mū­sų uni­ver­si­te­to stu­di­jų pro­gra­mo­se bū­tų bu­vęs su­rink­tas“.

Lė­mė ir de­mog­ra­fi­nė si­tua­ci­ja

ŠU ta­ry­bos pir­mi­nin­kas Rim­vy­das Vaš­ta­kas tei­gia, jog ma­žė­jan­tys skai­čiai ne­ste­bi­na.

„Sto­jan­čių­jų skai­čių di­džią­ja da­li­mi lė­mė ir pa­sta­rų­jų me­tų ša­lies, ypač Šiau­lių ap­skri­ties, de­mog­ra­fi­niai po­ky­čiai, – ak­cen­tuo­ja jis. – Štai, pa­vyz­džiui, vien per pa­sta­rą­jį de­šimt­me­tį, skai­čiuo­jant nuo 2007 me­tų, ne­te­ko­me ko­ne 65 tūks­tan­čių ar­ba 20 pro­cen­tų kraš­to gy­ven­to­jų. Na­tū­ra­lu, kad de­mog­ra­fi­nius po­ky­čius at­spin­di ir Šiau­lių uni­ver­si­te­to pir­ma­kur­sių skai­čius. Ki­ta ver­tus, sto­jan­čių­jų ma­žė­ja dėl Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos priim­tos priė­mi­mo į aukš­tą­sias mo­kyk­las pa­tai­sos.“

ŠU at­sto­vai pa­ste­bi, jog da­liai vi­suo­me­nės ir po­li­ti­kų gal­būt at­ro­dys keis­ta, kad jau­ni­mas, kvie­čia­mas stu­di­juo­ti Vil­niaus ar Kau­no uni­ver­si­te­tuo­se, tuo vi­sai ne­si­džiau­gia.

„De­ja, šian­die­ni­nė Lie­tu­vos rea­ly­bė yra to­kia, kad da­liai ša­lies šei­mų stu­di­jos Šiau­lių uni­ver­si­te­te yra ga­li­my­bė jų vai­kui gau­ti aukš­tą­jį uni­ver­si­te­ti­nį iš­si­la­vi­ni­mą ir įgy­ti no­ri­mą spe­cia­ly­bę mies­te, ku­ria­me pra­gy­ve­ni­mo kaš­tai yra ne­pa­ly­gi­na­mai ma­žes­ni nei di­džiuo­siuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se,“ – tei­gia­ma ŠU pra­ne­ši­me.

ŠU tik sto­jan­čių­jų į ant­ro­sios pa­ko­pos stu­di­jas skai­čius išau­go. Per­nai po pir­mo­jo priė­mi­mo eta­po su­lauk­ta 158 pre­ten­den­tų, o šie­met jau 190 ma­gist­ran­tų.

Tarp po­pu­lia­riau­sių ŠU ma­gist­ran­tū­ros stu­di­jų pro­gra­mų yra edu­ko­lo­gi­ja, vie­ša­sis val­dy­mas, so­cia­li­nis dar­bas ir vi­zi­ti­ne kor­te­le ta­pu­si spe­cia­lio­ji pe­da­go­gi­ka.

Ko­le­gi­jo­je – penk­ta­da­liu ma­žiau

Stu­di­juo­ti Šiau­lių vals­ty­bi­nė­je ko­le­gi­jo­je (ŠVK) pa­kvies­ti 454 as­me­nys. Į vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas vie­tas – 292 as­me­nys, į vals­ty­bės ne­fi­nan­suo­ja­mas – 162. Stu­di­juo­ti nuo­la­ti­ne for­ma pa­kvies­ti 315, iš­tęs­ti­ne – 139 sto­jan­tie­ji.

Pa­ly­gin­ti su praė­ju­siais me­tais, pa­kvies­tų­jų stu­di­juo­ti ŠVK skai­čius pir­mo­jo eta­po me­tu su­ma­žė­jo 20,76 pro­cen­to.

Dau­giau­siai sto­jan­čių­jų pa­kvies­ta į So­cia­li­nio dar­bo, In­for­ma­ci­nių sis­te­mų tech­no­lo­gi­jos, Au­to­mo­bi­lių tech­ni­nio eksp­loa­ta­vi­mo ir Bend­ro­sios pra­kti­kos slau­gos stu­di­jų pro­gra­mas.

Praė­ju­siais me­tais priė­mi­mas bu­vo vyk­do­mas į 22 ŠVK stu­di­jų pro­gra­mas, o šie­met – į 18 pro­gra­mų. Vi­du­ti­niš­kai į vie­ną stu­di­jų pro­gra­mą šie­met pa­kvies­ta 25,2 sto­jan­čio­jo (3,2 pro­c. ma­žiau ne­gu 2016 m.).