Dailininko sugrįžimas po 40 metų

Dailininko sugrįžimas po 40 metų

Dai­li­nin­ko su­grį­ži­mas po 40 me­tų

Jo­niš­kio bal­to­jo­je si­na­go­go­je ati­da­ry­ta kraš­tie­čio dai­li­nin­ko Si­gi­to Pran­cui­čio ret­ros­pek­ty­vi­nė pa­ro­da „Me­ta­fo­rų kon­cep­tai“, ku­rio­je eks­po­nuo­ja­mi jo dar­bai, su­kur­ti nuo 1967 iki 2017 me­tų. Nors me­ni­nin­kas, pa­kvies­tas Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro, į gim­tą kraš­tą su sa­vo kū­ry­ba su­grį­žo po 40 me­tų per­trau­kos, ta­čiau ren­gi­ny­je pa­brėž­ta jo žiem­ga­liš­ka jau­se­na ir aki­vaiz­dūs Žiem­ga­los ženk­lai pa­veiks­luo­se.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Dai­li­nin­ko švie­sa jo dar­buo­se

Praė­ju­siais me­tais 70 me­tų ju­bi­lie­jų pa­si­ti­kęs šiau­lie­tis Si­gi­tas Pran­cui­tis – ta­py­to­jas, ku­rian­tis ir asamb­lia­žus, skulp­tū­ras, bu­vo pri­sta­ty­tas kaip ty­ro­jo mo­der­niz­mo at­sto­vas. Jis ir ko­le­gos at­ra­do nau­jas erd­ves eks­po­zi­ci­joms ge­le­žin­ke­lių sto­ty­se bei ki­to­se ne­ti­kė­to­se vie­to­se.

Ats­ki­ra kryp­tis dai­li­nin­ko dar­buo­se – po­rtre­tai. Dau­gu­ma jų – me­ni­nin­kų, kul­tū­ros žmo­nių vei­dai: Jo­nas Avy­žius, Vy­dū­nas, Ma­tas Slan­čiaus­kas. Pla­ti jo pa­veiks­luo­se ir re­li­gi­nė te­ma­ti­ka su bib­li­nė­mis sce­no­mis. R. Ja­ku­tis at­krei­pė dė­me­sį, kad Si­gi­tas Pran­cui­tis yra nu­ta­pęs Bar­bo­ros Ža­ga­rie­tės pa­veiks­lą.

Ren­gi­nio ve­dė­ja, Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­rės pa­va­duo­to­ja Ilo­na Osi­po­va pa­sako­jo, kad ma­žas Si­gi­tas dai­li­nin­ko po­nys­tės įga­vo dar kū­di­kys­tė­je, kai tė­vai, po­ka­riu ne­tu­rė­da­mi lop­šio, jį gul­dė į Ja­kiš­kių dva­ro rū­mų ko­mo­dos stal­čių. Ta­me dva­re bū­si­ma­sis me­ni­nin­kas ir gi­mė.

Žiem­ga­lis ir že­mai­tis

Pats Si­gi­tas Pran­cui­tis pa­sa­ko­jo iš Jo­niš­kio iš­vy­kęs 1964 me­tais stu­di­juo­ti dai­lės ir nuo ta­da re­tai lan­kąs gim­tą­sias vie­tas, nors ap­si­sto­jo gy­ven­ti Šiau­liuo­se. Jis tei­gė vi­sa­da jau­tę­sis esąs žiem­ga­lis ir že­mai­tis, nes tė­vas bu­vo ki­lęs iš Že­mai­ti­jos, o my­li­miau­sios upės iki šių die­nų jam iš­li­ko Du­by­sa ir Si­dab­ra.

Pa­ro­da Jo­niš­kio bal­to­jo­je si­na­go­go­je la­bai sim­bo­liš­ka: jo­je eks­po­nuo­ja­mas ir vie­nas pir­mų­jų, ir pa­tys nau­jau­si dar­bai.

Ren­gi­ny­je au­to­rius iš­sa­miau ap­žvel­gė vie­ną sa­vo dar­bą, pa­va­din­tą „Au­to­biog­ra­fi­ja“, ku­ria­me su­dė­ta gau­sy­bė gy­ve­ni­mo ženk­lų: Jo­niš­kio baž­ny­čios bokš­tas, Ja­kiš­kių kop­ly­čios, Vil­niaus Ar­ki­ka­ted­ros, Šiau­lių ka­ted­ros frag­men­tai, jam di­džiu­lę įta­ką pa­da­riu­sio dai­li­nin­ko Leo­nar­do da Vin­čio, at­sto­vau­jan­čio pro­tui, iš­ra­din­gu­mui, ir dai­ni­nin­kės Edi­tos Piaf – aist­ros, jaus­mo at­sva­ros, po­rtre­tai. Pa­veiks­le kiek­vie­nas ga­li įskai­ty­ti įvai­rius sau at­pa­žįs­ta­mus ženk­lus. O pa­čiam me­ni­nin­kui ne ma­žiau už ki­tus svar­bus pa­veiks­le nu­ta­py­tas my­li­mas ka­ti­nas.

Ei­lė­raš­čiai ir do­va­nos

Si­gi­tas Pran­cui­tis ne tik dai­li­nin­kas, bet ir li­te­ra­tas. Jo hai­ku ir šmaikš­čias poe­ti­nes mi­nia­tiū­ras, ku­rio­se ašt­rus me­ni­nin­ko žvilgs­nis sa­vi­tai per­tei­kia re­gi­mo pa­sau­lio, šian­die­nos ak­tua­li­jų pjū­vį, skai­tė ak­to­rius Vla­das Ba­ra­naus­kas. Skam­bė­jo Ais­tės Tu­mi­nai­tės ir Jo­no Gri­ciaus at­lie­ka­ma mu­zi­ka ir dai­nos.

Me­ni­nin­kas sa­vo gim­ta­jam kraš­tui ne­pa­gai­lė­jo do­va­nų: „Auš­ros“ gim­na­zi­jai, ku­rio­je mo­kė­si, pa­sky­rė mo­ky­to­jo Juo­zo Vai­naus­ko ir bu­vu­sio šios ug­dy­mo įstai­gos mo­ki­nio Juo­zo Ki­sie­liaus po­rtre­tus, o Ma­to Slan­čiaus­ko pa­veiks­lą do­va­no­jo jo so­dy­bą Rei­bi­niuo­se pri­žiū­rin­čiam Jo­niš­kio is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­jui. Ten ap­si­lan­kiu­siam me­ni­nin­kui pa­li­ko la­bai ge­ras įspū­dis.

Au­to­rės nuo­tr.

Į šį pa­veiks­lą, pa­va­din­tą „Au­to­biog­ra­fi­ja“, dai­li­nin­kas Si­gi­tas Pran­cui­tis su­dė­jo gau­sy­bę sa­vo gy­ve­ni­mo ženk­lų.

Si­gi­to Pran­cui­čio pa­veiks­lų ko­lo­ri­tas iš­kart at­pa­žįs­ta­mas.

A­samb­lia­žas „Ša­bakš­ty­no ma­do­na“.

Ak­to­rių Juo­zą Ki­sie­lių dai­li­nin­kas ka­dai­se pie­šė iš na­tū­ros.

Trys Žiem­ga­los kraš­to vy­rai: (iš kai­rės) mo­ky­to­jas Juo­zas Vai­naus­kas, tau­to­sa­ki­nin­kas Ma­tas Slan­čiaus­kas, švie­tė­jas, me­ce­na­tas Sta­nis­lo­vas von Goe­sas.