
Naujausios
Carui – sostas, liaudžiai – „trusikai“
Dr. Nerijus Brazauskas
2018 m. kovo 18 d. posovietinės Rusijos caras Vladimiras Putinas surengė prezidento rinkimų cirką ir pompastiškai pažymėjo ketvirtąsias Krymo okupacijos ir aneksijos metines. Krymo gyventojai prieš rinkimus ne tik sulaukė caro apsilankymo, bet ir turėjo istorinę galimybę išsirinkti ateitį ir padėkoti KGB karininkui už jo „humanitarinę misiją“.
Išankstiniais duomenimis, už Putiną balsavo 76,66% rinkėjų, jis ketvirtą kartą bus Kremliaus viešpačiu. Kitaip ir negalėjo būti, nes tai buvo rinkimai be pasirinkimo, kadangi opozicijos lyderiui Aleksejui Navalnui oficialiai neleista kelti savo kandidatūros prezidento rinkimuose dėl teistumo. Kad tai buvo politiškai motyvuotas sprendimas, nieko nedomina, nes Putino ir jo klikos planuose jau yra jų ateitis 2024-aisiais metais.
Didelis klausimas, ar juo taps šiuose rinkimuose antras likęs ir 11,8 proc. balsų surinkęs Rusijos Federacijos komunistų partijos kandidatas milijardierius Pavelas Grudininas, buvęs Lenino vardo tarybinio ūkio direktorius, beje, į rinkimus ėjęs su šūkiu „Teisingumas. Tėvynė. Liaudis“.
Trečią vietą užėmė populistas, ultranacionalistas, liberaldemokratas Vladimiras Žirinovskis su 5,66 proc. balsų, skelbęs Krymo gyventojams, kad „Žirinovskio pergalė – sąžiningų žmonių pergalė“.
Už šio trejeto liko tariamoji opozicionierė ir demokratijos šalininkė Ksenija Sobčiak, kurią palaikė 1,67 proc. rinkėjų. Šiems nepatiko jos programos punktas, kad „[t]aikūs ir geros kaimynystės santykiai su kitomis šalimis – pagrindinis Rusijos užsienio politikos prioritetas, piliečių gerbūvis – esminis jos ekonominės politikos tikslas.“ Tikėtina, šiuos dalykus rusai pripažins tik po penkiasdešimties metų, bet tai jau bus poputiniškoji era.
Rinkėjų aktyvumas buvo 67,49 proc. (į 2012-ųjų prezidento rinkimus buvo atėję 65.34 proc. rinkėjų), ir tai yra Putino propagandos pergalė. Žmonės balsavo už tariamą stabilumą, nes jie nepasiruošę pokyčiams, kurie skausmingai juos palies ateityje. Jie ramina save įsivaizduojama Rusijos galybe ir didybe, palaiko revanšistines ir nacionalistines nuotaikas.
Putinas trečiosios kadencijos metu visus resursus skyrė karinės galios stiprinimui, naujų karinių technologijų kūrimui, juodajai propagandai, kitaip sakant, jis pradėjo naują šaltąjį karą, o Vakarai atsibudo tik neseniai.
Todėl manęs nenustebino, kad rinkėjai buvo papirkinėjami pigiomis bandelėmis, konservais ar netgi „trusikais“. Kalbininkai tenepyksta, nes rinkimai parodė, kad paprasti rusai dar tebegyvena „trusikų“ civilizacijos etape, kai trumpikių ar kelnaičių civilizacija dar įšalusi Sibiro ledynuose. Todėl rinkėjams greta bizūno – bauginimo, spaudimo ir nurodymo už ką balsuoti – buvo patrupinta ir meduolio – nupigintų prekių, koncertų, klounų pasirodymų, sporto varžybų, fotosesijų, ekskursijų į muziejus. Pigu, žavu, globėjiška ir įtaigu!
Rinkiminis cirkas tęsėsi ir porinkiminę naktį, kai Rusijos televizijų laidose buvo kalbama ne apie rinkimų rezultatus, bet apie branduolinę ginkluotę, priešus ir „herojų“ Putiną. Pastarasis ne tik apgynė Rusiją nuo agresyviųjų Vakarų, bet ir sukūrė pilietinę visuomenę... Buvo pastebėta, kad žmonės jau nebebijo prisipažinti balsavę už Putiną. Ir kaip nepasisakysi, jeigu budri Putino akis pilietį stebėjo ir rinkimų apylinkėse.
Putinas pralenkė G. Orvello utopiją, nors jis tenorėjo Vakarams pademonstruoti, kad rinkimai yra / gali būti skaidrūs ir sąžiningi. Tačiau vaizdo kamerų įrašai užfiksavo begalę pažeidimų, kurie nestebina ir kurie vėliau leis valdžiai atlikti parodomąsias teisingumo akcijas. Kartu bus garsiai šaukiama apie kibernetines atakas, surengtas nedraugiškų šalių.
Rinkimai atskleidė, kad Putinas sėkmingai užsienio politiką, paremtą A. Dugino doktrina, panaudojo vidaus politikos tikslams. Burtažodžiai – Krymas, sankcijos, priešai, išsiųsti diplomatai – tapo mobilizuojančia jėga, lėmusia rinkėjų aktyvumą ir carą šlovinančius rezultatus.
Rinkimų vakarą propagandinė laida „Laikas“ buvo panaši į naujametinį žiburėlį, o nuolat besišypsanti laidų vedėja ir korespondentai (nuolat susiduriantys su techninėmis kliūtimis) džiaugėsi taip, jog atrodė, kad Rusija švenčia Pergalės dieną.
O iš tiesų tai tebuvo piliečių smegenų plovimo tęsinys, siunčiantis labai aiškias žinias ir Baltijos šalims. Buvo parodyti vaizdai iš Rygos ir Talino, kur prie Rusijos diplomatinių atstovybių kantriai stovi ilgiausios žmonių eilės. Tai Rusijos piliečiai, kurie atėjus laikui neabejotinai sulauks „humanitarinės pagalbos“... Londone, Paryžiuje, Milane, Niujorke taip pat rūpinamasi tėvynainiais, o priešo vaidmenyje atsidūrė nacionalistinė Ukraina, neleidusi rusams, išskyrus diplomatus, balsuoti rinkimuose.
Lietuvoje caro pergalę (į)garsino dainininkas, popkaralius Filipas Kirkorovas, pristatantis ažiotažinę šou programą „Aš“, ir Maskvos J. Vachtangovo teatras, rodantis R. Tumino režisuotą spektaklį „Edipas Karalius“. Nereikia būti Teiresijumi, kad suprastum, jog ši Rusijos „minkštoji galia“ panaudojama itin racionaliai. Čia nėra nei atsitiktinumų, nei sutapimų, nei netikėtų aplinkybių.
Ir prie to, keisčiausia, prisideda mūsų žiniasklaida, suteikianti galimybę Kirkorovui karksėti apie stiprų prezidentą ir stiprią Rusiją, mums priminti, kad esame buvusios Sovietų Sąjungos teritorija. Ką gi, Kirkorovas jums primins ne tik savo amžių, bet ir Lietuvos okupacijos trukmę, todėl visi užmiršusieji kviečiami į Šiaulius, kur koncertas dar įvyks, o gal ir ne vienas. Juk sovietinė nostalgija kankina ne tik politikus, bet ir eilinius žmogelius.
Vis dėlto geriausią dovaną neostalinistinei Rusijai ir Putinui įteikė kai kurie Seimo nariai, ignoravę Konstitucinio Teismo sprendimą, sulaužę duotą priesaiką ir palikę M. Basčiui Seimo nario mundurą. Šie tautos atstovai taip iš anksto nusiuntė sveikinimą Putinui (aplenkdami spartuoliškus Abchazijos, Kinijos, Baltarusijos vadovus), paliudydami, kad jo vykdoma užsienio politika, propaganda ir pagalba duoda vaisių. Visgi kai kurie seimūnai galėtų susipažinti su „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimu“ (2017), kuriame ir silpnaregiai gali pamatyti pastraipą: „Rusijos prezidento valdžia vis labiau telkiama vieno asmens rankose, o tai didina nepamatuotų, neracionalių, rizikingų ir asmeniniais motyvais nulemtų veiksmų tikimybę.“
Bijau, bet tokių veiksmų, „humanitarinių misijų“ dabar gali tik padaugėti, kai Putinas ir jo režimas buvo dar kartą legitimuotas. Gali būti, kad Rusija dar akiplėšiškiau vykdys agresyvią ir tarptautinę teisę laužančią užsienio politiką, grubiai bandys atkurti buvusią sovietinę imperiją, intrigantiškai skaldys Europos Sąjungą ir NATO ar galutinai išspręs Baltarusijos klausimą.
Įaudrinta Rusijos visuomenė laukia naujų mūšių ir pergalių, nes be jų gyventi liūdna, nuobodu ir neoru. Reikia, kad kasdienio gyvenimo ir mąstymo skurdą kompensuotų caro žygdarbiai, įkūnijantys kolektyvinius geismus ir vaizdinius.
Maskvos Maniežo aikštėje susirinkusiems švęsti Krymo „grįžimo namo“ Putinas dėkojo už rezultatą, kalbėjo apie bendrą komandą, pasitikėjimą, vienybę ir viltį, didelį ir plačių užmojų darbą vardan Rusijos ir sakė: „Mūsų laukia sėkmė! Taip!“ Minia mosavo vėliavomis ir euforiškai klykė, o caras žodį „Россия“ suskiemenavo labai oratoriškai, pabrėždamas galūnę. Tada supranti ir Kirkorovo programos pavadinimą, kurį (ne)raštingi lietuviai sugebėjo išversti „,JA‘ (rus. «Я»)“.
O kas laukia mūsų, nepasmerktųjų sėkmei? Nebejotina, kad radikaliai plėtosis tolimesnė Rusijos konfrontacija su Vakarais, įsiliepsnosianti po Pasaulio futbolo čempionato. Bet mums svarbiausia toliau įtvirtinti demokratiją, atkurti piliečių pasitikėjimą valstybe, stiprinti švietimą, remti kariuomenę, kurti pilietinę visuomenę, deramai atsakyti į demografijos ir (e)migracijos iššūkius, inicijuoti naują politinę kultūrą etc.
Mums privalu megzti dialogą ir su tais Lietuvoje balsavusiais Rusijos piliečiais, kurių net 85 proc. atidavė savo balsą už Putiną. Jie netgi atsiliko nuo Rusijos piliečių Estijoje, kur net 94 proc. rinkėjų balsavo už ketvirtąją Putino kadenciją, o Latvijoje tokių buvo 76,65 proc. balsavusių Rusijos piliečių. Skaičiai iškalbingi, liudijantys, kad Baltijos šalyse turime didelių demokratijos problemų, jeigu balsuojama už autokratą, ciniškai žaidžiantį demokratiją.
Rinkimai Rusijoje parodė mūsų pažangą, bet jos jau neužtenka. Todėl ir mūzos siūlo įsiklausyti į kelvedžio žodžius: „Jūs mūsų bendra komanda, / kitaip gautumėt į sprandą. / Aš jūsų komandos narys, o „trusikų“ jums kiti padalys“.