Balnokim, broliai, žirgus... autobusų nebus

Balnokim, broliai, žirgus... autobusų nebus

Balnokim, broliai, žirgus... autobusų nebus

Loreta RIPSKYTĖ

Nors jau seniai įžengėme į XXI amžių ir kone kiekvieno senuko rankose pamatysi ką tik 40-metį šventusį mobilųjį telefoną, o dažnas pradinukas jei ne namuose, tai mokykloje maigo planšetinius kompiuterius, dalis žmonių kasdien pasijunta vis labiau atskirti nuo pasaulio.

Taip atsitiko daliai Šiaulių apskrities nuošalių kaimų ir nedidelių miestelių gyventojų, kurie per kelis mėnesius buvo išbraukti iš autobusų maršrutų žemėlapio.

Balandžio pradžioje gyventojai pasigedo sekmadienio rytą vykdavusio autobuso iš Naujosios Akmenės į Šiaulius, nes Šiaulių rajono savivaldybė nutraukė leidimus aptarnauti dalį maršrutų. Visai panaikinti ir maršrutai iš Šiaulių į Pašvitinį (Pakruojo rajonas), Užventį, Vaiguvą (Kelmės rajonas).

Artimiausiu metu į Žagarę nebevyks maršrutinis autobusas „Šiauliai–Žagarė–Šiauliai“.

Keturis kartus per dieną kursuojantis autobusas, vietinių meiliai vadinamas „mikriuku“ (mat pradžioje važinėdavo mažas autobusiukas), – išnyks. Ištirps kaip pavasarinis sniegas, palikdamas žmonių nepasitenkinimo poplūdį.

Iš Žagarės, Skaistgirio į Joniškį ir Šiaulius kasdien važiuoja nemenkas būrys žmonių, ten dirbančių, skubančių susitvarkyti reikalus valdžios įstaigose, besilankančių pas medikus, giminių ar kapų lankyti išsiruošusiųjų.

Savaitgaliais autobusas prisipildo su didelėmis kuprinėmis, kelioniniais krepšiais grįžtančių ir vėl išvykstančių studentų.

Netrukus jiems, kurių polėkio dar nenusodino gyvenimo našta, vargais negalais pasiekus Joniškį teks „tranzuoti“ iki namų, nes savaitgaliais paskutinis autobusas į Žagarės pusę išrieda 15 valandą.

Vasarą, kai mokiniai atostogauja, reikės susisukti dar greičiau, nes tada ir 15 valandos autobusas, vežantis per Žagarę į Gaižaičius, nuošalų Joniškio rajono kaimą, įprastai nebekursuoja.

Tada jau bėk paknopstom į „Šiaulių–Naujosios Akmenės“ autobusą, kuris Joniškyje stabteli prieš pirmą valandą.

Vos 30 kilometrų iki Žagarės, o kitas autobusas – tik kitą rytą. Teks „balnoti“ dviratį ar žirgą (tai veikiau ne siūlymas, tiesiog – žodžių iš dainos neišmesi).

Arba – ieškok artimųjų su automobiliu, o jei neturi, prisimink, Joniškyje veikia taksi ir yra svečių namai. Nors vargu ar tai pradžiugins pasimetusį keleivį.

Žagarės bendruomenė „Veidė“ dėl uždaromo maršruto nutarė kreiptis į savo ir Šiaulių rajonų savivaldybes, vežėjus. Pradėti rinkti parašai. Akmenės, Pakruojo rajonų gyventojai skubinosi skambinti į „Šiaulių krašto“ redakciją. Galgi išgirs jų skundą?

Bet Šiaulių rajono meras pareiškė, kad jau panaikintais maršrutais keliaudavo Pakruojo, Akmenės ar Kelmės rajonų gyventojai, tad kodėl jų savivaldybė turinti dotuoti kitų rajonų pasivažinėjimus. Lyg Šiaulių rajono gyventojai kitų rajonų autobusais nevažinėja.

Tai gal tegul kiekviena savivaldybė finansuoja tik tuos maršrutus, kurie važiuoja rajono ribose. Taupykime lėšas ir būkime kiekvienas sau, atskira respublika su tos respublikos piliečiais.

Tegul tie piliečiai atvažiuoja iki rajono ribos ir laukia, kol koks nors kito rajono autobusas atvyks irgi iki ribos, tik iš kitos pusės. Nes, šiukštu, įvažiuoti Šiaulių rajono autobusui į Joniškio ar Pakruojo rajoną – negalima. Ten gi kažkokie kitokie – priešai, išnaudojantys svetimo biudžeto pinigus, gyvena.

O gal derėtų prieš naikinant maršrutus susėsti merams ir susitarti, kad tam tikrą dalį dengtų kitas rajonas, jei maršrutui leidimą išdavusi savivaldybė skaičiuoja paskutinius litus. Tą jau siūlė laikinasis UAB „Busturo“ vadovas.

Juk ne vienam ir ne dviems žmonėms autobusų reikia. Vien Žagarėje – 1700 gyventojų, Skaistgiryje – dar apie 1000. O kur kaimai, kaimeliai... Juose daugėja vyresnio amžiaus žmonių, kurie savo transporto neturi.

Tačiau ir turintieji neretai sėda į autobusą, jei reikia Šiaulius pasiekti, nes vienam ar dviese automobiliu – per brangu. Ta pati bėda visuose rajonuose.

Bet susėsti merai nenori. Gal ko varžosi? Gal gėda vienas kitą varginti dėl "menkų" problemų?

Joniškio rajono meras prasitarė, kad savivaldybei priklausantis autobusų parkas maršrutus dėlioja praktiškai pagal mokinių judėjimą. O kiti, ypač tarpmiestiniai maršrutai, braukiami iš sąrašų, nes nuostolingi.

Tai dabar taip ir gyvensim – dar labiau nutolę. Pažiūri iš Žagarės ar iš Pašvitinio į Šiaulių pusę, ir giliai atsidūsti. Kažkur ten yra didelis miestas, kuriame – daugiau nei dvi trys parduotuvės ir dar likę specializuotų gydytojų, pavyzdžiui, kardiologų.