„Aušros“ muziejus: čia – tinkamiausia vieta saugoti V. Trušio palikimą

„Aušros“ muziejus: čia – tinkamiausia vieta saugoti V. Trušio palikimą

PO TO, KAI RA­ŠĖ­ME

„Auš­ros“ mu­zie­jus: čia – tin­ka­miau­sia vie­ta sau­go­ti V. Tru­šio pa­li­ki­mą

Po „Šiau­lių kraš­to“ pub­li­ka­ci­jos „Dai­li­nin­ko pa­li­ki­mui – nau­ji kir­čiai“, (2019 03 01), kurioje at­sklei­dė­me, kad pra­de­da iš­si­vaikš­čio­ti Šiau­lių mies­to gar­bės pi­lie­čio Al­gi­man­to Vi­to­lio Tru­šio (1936 09 16 – 2018 02 22) kū­ry­bi­nis pa­li­ki­mas, Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus lai­ki­nai ei­nan­ti di­rek­to­riaus pa­rei­gas Vir­gi­ni­ja Šiukš­čie­nė ti­ki­no, kad pa­li­ki­mu ge­riau­siai ga­li pa­si­rū­pin­ti bū­tent „Auš­ros“ mu­zie­jus. Tik bū­ti­na iš­siaiš­kin­ti, kas iš tie­sų tu­ri ju­ri­di­nę ga­lią ir va­lią dėl šio bran­gaus pa­li­ki­mo.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Vie­na­reikš­miš­kai tin­ka­miau­sia vie­ta

Kai „Šiau­lių kraš­tas“ pa­vie­ši­no, kad iš­gel­bė­ta ir par­vež­ta į Šiau­lius ži­no­mo dai­li­nin­ko ta­py­bos, ak­va­re­lės, pa­ste­lės, pro­jek­tų ir es­ki­zų ko­lek­ci­ja kol kas ne­ra­do de­ra­mos vie­tos, V. Šiukš­čie­nė pa­ti su­si­sie­kė su re­dak­ci­ja.

Ji la­bai nu­ste­bo, kad kaž­kas svars­to, kur ge­riau­sia sau­go­ti V. Tru­šio pa­li­ki­mą, kaip su juo pa­sielg­ti. Jos tei­gi­mu, apie tai, kad to­kio mas­to dai­li­nin­ko dar­bus tu­ri sau­go­ti vals­ty­bi­nis mu­zie­jus, „ne­tu­rė­tų kil­ti abe­jo­nių nie­kam“. V. Šiukš­čie­nės tei­gi­mu, „Auš­ros“ mu­zie­jui bu­vo pa­ža­dė­ta, kad kai tik bus su­tvar­ky­ti vi­si ju­ri­di­niai ir teis­mi­niai pro­ce­sai, „Auš­ros“ mu­zie­jui bus pra­neš­ta dėl V. Tru­šio pa­li­ki­mo.

Mu­zie­ji­nin­kė įsi­ti­ki­nu­si, kad „Auš­ros“ mu­zie­jus – vals­ty­bi­nė ins­ti­tu­ci­ja – yra la­biau­siai tin­ka­ma vie­ta sau­go­ti ži­no­mo dai­li­nin­ko, mies­to gar­bės pi­lie­čio pa­li­ki­mą.

„Mu­zie­jaus pa­grin­di­nė funk­ci­ja ir yra kil­no­ja­mo­jo pa­vel­do ap­sau­ga, ži­no­ma, tai lie­čia ir me­no kū­ri­nius. Mu­zie­jaus Dai­lės sky­rius kau­pia šiau­lie­čių dai­li­nin­kų ko­lek­ci­ją“, – pri­mi­nė V. Šiukš­čie­nė.

Nors mu­zie­jaus ga­li­my­bės įsi­gy­ti me­no kū­ri­nių nie­ka­da ne­bu­vo di­de­lės, bū­ta me­tų, kai iš vi­so ne­ga­lė­jo pirk­ti me­no kū­ri­nių, ta­čiau da­bar eg­zis­tuo­ja Kul­tū­ros ta­ry­bos nau­jai įsteig­ta pro­gra­ma, ku­ri ski­ria fi­nan­sa­vi­mą po 1990 me­tų su­kur­tiems kū­ri­niams įsi­gy­ti.

„Kai ži­no­mas dai­li­nin­kas išei­na į Am­ži­ny­bę, ieš­ko­me ke­lių ir bū­dų, kaip iš­sau­go­ti jo pa­li­ki­mą ir pa­pras­tai ran­da­me“, – sa­kė V. Šiukš­čie­nė.

Ji pa­sa­ko­jo, kad mu­zie­jus tu­ri apie 20 V. Tru­šio dar­bų, ta­čiau jų ne­ga­li­ma va­din­ti iš­sa­mia ko­lek­ci­ja, mu­zie­jų, kaip kraš­to ver­ty­bių sau­go­to­ją, la­bai do­mi­na jo pa­li­ki­mas.

Pa­sak lai­ki­no­sios mu­zie­jaus va­do­vės, kol kas neaiš­ku, su kuo apie pa­li­ki­mą ir jo sau­go­ji­mą kal­bė­tis, neaiš­ku, kas tu­ri rea­lias ju­ri­di­nes ga­lias tvar­ky­ti šį uni­ka­lų ir bran­gų is­to­ri­ne bei ma­te­ria­li­ne pra­sme tur­tą.

V. Šiukš­čie­nė pa­sa­ko­jo, kad „Auš­ros“ mu­zie­jus dar­bus ga­li paim­ti sau­go­ti kol kas bent lai­ki­nai, svar­biau­sia, kad bran­gus pa­li­ki­mas bū­tų de­ra­mo­se są­ly­go­se, o ne to­kio­se, ko­kio­se jis da­bar yra, kai ver­tin­gi pa­veiks­lai „su­šta­be­liuo­ti“ ant grin­dų ir kė­džių. Svars­ty­mai pa­ti­kė­ti kū­ri­nius sau­go­ti vie­nai ar ki­tai mies­to ga­le­ri­jai nė­ra pa­grįs­ti – ga­le­ri­jos il­ga­lai­kio sau­go­ji­mo funk­ci­jos ne­vyk­do.

Mu­zie­juo­se esan­čių rin­ki­nių ap­sau­gos, ap­skai­tos ir sau­go­ji­mo inst­ruk­ci­jo­je yra nu­ma­ty­ta ga­li­my­bė mu­zie­ji­nes ver­ty­bes mu­zie­jui per­duo­ti ne tik nuo­la­ti­niam, bet ir lai­ki­nam sau­go­ji­mui. To­kiu at­ve­ju pa­si­ra­šo­mas mu­zie­ji­nių ver­ty­bių perdavimo/priėmimo lai­ki­nam sau­go­ji­mui ak­tas. Šian­die­ni­nė­je si­tua­ci­jo­je tai ga­li bū­ti vie­na iš išei­čių.

„Auš­ros“ mu­zie­jus tu­ri sau­gyk­las, pri­tai­ky­tas pa­veiks­lams sau­go­ti, kur nuo­lat tik­ri­na­mi ir fik­suo­ja­mi ši­lu­mos, drėg­mės ir ki­ti ro­dik­liai. Be to, mu­zie­ju­je yra res­tau­ra­vi­mo cent­ras, tiems dar­bams jau rei­kė­tų kon­ser­va­vi­mo, nes da­lis jų bu­vo su­šla­pę – ir mu­zie­jus tai ga­lė­tų at­lik­ti – prail­gin­ti pa­veiks­lų gy­ve­ni­mą. Tik neaiš­ku, su kuo mu­zie­jui apie tai kal­bė­tis, kas tu­ri ko­kią ju­ri­di­nę ga­lią?“ – svars­tė V. Šiukš­čie­nė.

Po­kal­bis tri­se dėl pa­li­ki­mo ir „ju­ri­di­nių klau­si­mų“

V. Šiukš­čie­nė pa­sa­ko­jo, kad pir­miau­sia V. Tru­šio ta­py­bos, ak­va­re­lės, pa­ste­lės pa­li­ki­mą, par­vež­tą į Šiau­lius po jo mir­ties, ji pa­ma­tė ge­gu­žę, kai Šiau­lių uni­ver­si­te­to dai­lės ga­le­ri­jo­je bu­vo su­reng­ta jo at­mi­ni­mui skir­ta pa­ro­da „Atei­nu“.

Bū­tent ta­da V. Šiukš­čie­nė sa­kė ir pa­si­kal­bė­ju­si apie V. Tru­šio pa­li­ki­mą su uni­ver­si­te­to Dai­lės ga­le­ri­jos di­rek­to­riu­mi Kor­ne­li­ju­mi Užuo­tu.

„Pa­si­tei­ra­vau, kaip tie dar­bai ga­le­ri­jo­je at­si­ra­do. Jis pa­pa­sa­ko­jo, kad pa­veiks­lus po­nia Ire­na Ra­ma­nec­kie­nė, dai­li­nin­ko V. Tru­šio bi­čiu­lė, par­ve­žė iš Vil­niaus, kad jos ini­cia­ty­va – ir pa­ro­da. Aš jam pa­sa­kiau, kad mu­zie­jus, kaip vals­ty­bi­nė ins­ti­tu­ci­ja, tik­rai bū­tų suin­te­re­suo­tas, kad bent da­lis ko­lek­ci­jos pa­tek­tų į mu­zie­jų ir bū­tų iš­sau­go­ta“, – pa­sa­ko­jo V. Šiukš­čie­nė.

Ji tei­gė už­si­mi­nu­si ir apie tai, jog mu­zie­jus ga­lė­tų ras­ti bū­dų ir su­mo­kė­ti už V. Tru­šio dar­bus, tik ki­lo klau­si­mas – o kam rei­kė­tų su­mo­kė­ti už dar­bus, kas ga­lė­tų tu­rė­ti ju­ri­di­nę ga­lią juos mu­zie­jui par­duo­ti?

„Mums su K. Užuo­tu be­si­kal­bant į ga­le­ri­ją užė­jo po­nia Ra­ma­nec­kie­nė ir ta­da kal­bė­jo­mės tri­se. Ir p. Ra­ma­nec­kie­nei tą pa­čią „Auš­ros“ mu­zie­jaus po­zi­ci­ją iš­sa­kiau, kad mu­zie­jus yra pa­si­ren­gęs priim­ti V. Tru­šio dar­bus. Ta­da jie man pa­pa­sa­ko­jo is­to­ri­ją, kad vyks­ta teis­mi­niai pro­ce­sai, kad ne vis­kas iki ga­lo yra tei­sė­tai su­tvar­ky­ta“, – pri­si­mi­nė V. Šiukš­čie­nė.

Jos žo­džiais, bu­vo kal­bė­ta taip, jog pa­si­bai­gus pa­ro­dai dar kaž­ku­rį lai­ką dar­bai liks uni­ver­si­te­to ga­le­ri­jo­je, o kai iš­si­spręs „vi­si ju­ri­di­niai klau­si­mai ir pa­veiks­lų li­ki­mas, ta­da in­for­muos, kad jau mu­zie­jus ga­li im­tis veiks­mų dėl V. Tru­šio pa­li­ki­mo“.

Apie to­kį su­si­ta­ri­mą, pa­sak V. Šiukš­čie­nės, „dar ke­le­tą kar­tų“ kal­bė­jo­si su K. Užuo­tu.

„Bū­ti­na ga­ran­tuo­ti tei­si­nę ap­sau­gą“

V. Šiukš­čie­nė pri­si­mi­nė, kad jai bu­vo už­si­min­ta ir dėl ke­le­tos V. Tru­šio pa­veiks­lų „An­ge­lo mu­zie­jui“. Ta­čiau ko­dėl bū­tent pri­va­čiam mu­zie­jui „per­duo­da­mi ar do­va­no­ja­mi bran­gūs Vi­to­lio Tru­šio dar­bai“, ku­rių dėl di­de­lių kai­nų ne vi­sa­da ga­lė­jo įpirk­ti net ir vals­ty­bi­nis „Auš­ros“ mu­zie­jus, – „to­kių plo­ny­bių“ V. Šiukš­čie­nė tei­gė ne­ži­no­ju­si.

„Auš­ros“ mu­zie­jus, pa­sak V. Šiukš­čie­nės lau­kė, kol iš­si­spręs vi­si ju­ri­di­niai klau­si­mai ir dėl pa­li­ki­mo pa­ga­liau bus pra­dė­ta kal­bė­tis su vals­ty­bi­niu mu­zie­ju­mi. Bet pa­si­ro­džius „Šiau­lių kraš­to“ straips­niui, su­ži­no­jo, kad bran­gi ko­lek­ci­ja „pra­dė­jo iš­si­vaikš­čio­ti“.

V. Šiukš­čie­nė pa­sa­ko­jo ži­nan­ti, kad V. Tru­šio pa­ro­dą yra su­pla­nuo­ta reng­ti Vil­niaus Ro­tu­šė­je.

„Ti­kiuo­si, kad vis­kas, kas bus iš­vež­ta į pa­ro­dą Vil­niu­je, bus at­gal par­vež­ta į Šiau­lius“, – sa­kė V. Šiukš­čie­nė.

Mu­zie­ji­nin­kė apie tai no­rė­jo pa­si­kal­bė­ti su Ire­na Ra­ma­nec­kie­ne, ta­čiau ji neat­sa­ki­nė­jo į jos skam­bu­čius.

„Šio­je si­tua­ci­jo­je svar­biau­sia yra kal­bė­tis ir iša­siaiš­kin­ti, kas ir ko­kią ju­ri­di­nę ga­lią tu­ri. Ti­kiuo­si, kad su po­nia Ra­ma­nec­kie­ne pa­vyks pa­ga­liau pa­si­kal­bė­ti ir iš­siaiš­kin­ti, iš­sklai­dy­ti įvai­rias nuo­gir­das, nuo­mo­nes ir ga­ran­tuo­ti rea­lią tei­si­nę bran­gių dai­lės dar­bų ap­sau­gą“, – įsi­ti­ki­nu­si „Auš­ros“ mu­zie­jaus lai­ki­no­ji va­do­vė V. Šiukš­čie­nė.

Į „Šiau­lių kraš­to“ skam­bu­čius I. Ra­ma­nec­kie­nė va­kar taip pat neat­sa­ki­nė­jo, kaip ir ren­giant pir­mą­ją pub­li­ka­ci­ją apie iš­si­vaikš­čio­jan­tį V. Tru­šio pa­li­ki­mą.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Bran­gūs Vi­to­lio Tru­šio pa­veiks­lai Šiau­lių uni­ver­si­te­to dai­lės ga­le­ri­jo­je „puo­šia“ į san­dė­lį pa­na­šios pa­tal­pos grin­dis.

Lai­ki­no­ji Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rė Vir­gi­ni­ja Šiukš­čie­nė įsi­ti­ki­nu­si, kad Vi­to­lio Tru­šio, kaip ir ki­tų gar­siau­sių Šiau­lių dai­li­nin­kų pa­li­ki­mas tu­ri bū­ti sau­go­mas vals­ty­bi­nia­me mu­zie­ju­je.